Інформаційна система "Моніторинг соціально значущих хвороб"
Тема 2.12. Інформаційна система "Моніторинг соціально значущих хвороб"
2.12.1. Глосарій
Інформаційна система "Моніторинг соціально значущих хвороб" (ІС СЗХ) – комплекс засобів, який дає змогу автоматизувати роботу суб'єктів господарювання, що здійснюють профілактику, діагностику та лікування соціально значущих хвороб (СЗХ), реєстрацію та облік пацієнтів із СЗХ (а саме: вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), туберкульоз, хвороби та стани, які потребують замісну підтримувальну терапію (ЗПТ)). Відповідно до Порядку, зобов'язання закладів охорони здоров'я та фізичних осіб – підприємців – забезпечити підключення й експлуатацію автоматизованих робочих місць ІС СЗХ.
2.12.2. Актуальність та основні аспекти теми
У 2022 році було затверджено Порядок ведення інформаційної системи "Моніторинг соціально значущих хвороб". Одним із трьох найбільш пріоритетних напрямів до 2023 року МОЗ було визначено промоцію здорового способу життя, захисту населення від інфекційних хвороб та протидії соціально небезпечним захворюванням (е-громадське здоров’я).
Відповідно до Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 року № 1415, з метою підвищення якості медичної допомоги пацієнтам із соціально значущими хворобами передбачено запровадження автоматизованої системи збирання, зберігання, захисту, обліку інформації для забезпечення епідеміологічного та клінічного моніторингу поширення соціально значущих хвороб.
Наказом МОЗ України від 25.07.2022 № 1317 затверджено Порядок ведення інформаційної системи "Моніторинг соціально значущих хвороб" та впровадження її в промислову експлуатацію.
ІС СЗХ планується використовувати для відстеження епідемічної ситуації в країні, створення та використання єдиного інформаційного простору ВІЛ-інфекційних хвороб, супутніх та ко-інфекцій, туберкульозу, вірусних гепатитів, відслідковування пацієнтів на ЗПТ, якості та швидкості початку лікування, поширеності соціально значущих хвороб.
ІС СЗХ призначена для:
- створення єдиного сховища даних рутинного епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією/СНІДом, даних медичного нагляду за ВІЛ-інфікованими, туберкульозом, ЗПТ;
- інформаційної підтримки процесів моніторингу та оцінки;
- планування закупівель, обліку та контролю руху медичних препаратів та виробів медичного призначення.
Персональні дані та медична інформація про пацієнтів із соціально значущими хворобами вноситься та зберігається у базі даних ІС СЗХ. Для забезпечення конфіденційності та безпеки даних, доступ до ІС СЗХ обмежений та контрольований. Організація, що відповідає за систему, має встановити механізми кіберзахисту, аутентифікації та авторизації, який визначає, які рівні доступу до яких функцій та даних системи мають користувачі. Адміністратором системи є державна установа «Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України» (ЦГЗ).
2.12.3. Структура та функції ІС СЗХ
Функції ІС СЗХ:
Національний рівень
- Єдиний інформаційний та аналітичний простір по соціально значущим хворобам із супутніми станами пацієнта та ко-інфекцій.
- Отримання оперативної і достовірної інформації про стан епідемії ВІЛ-інфекції в усіх регіонах України, а також забезпеченість препаратами та виробами медичного призначення.
- Ефективне планування потреб у препаратах та виробах медичного призначення.
- Оперативний обмін інформацією між медичними установами регіону для покращення клінічного моніторингу між пацієнтами.
- Більша достовірність, валідованість звітів та статистичних даних.
Регіональний / локальний рівень
- Оперативний обмін інформацією між медичними установами регіону.
- Зниження трудомісткості формування документів і звітів, що зменшить обсяг паперового документообігу – депаперизація.
- Отримання оперативної інформації про кількість нових випадків ВІЛ-інфекції в регіоні.
- Можливість відстежувати статистичні дані про надані медичні послуги пацієнтам з ВІЛ-інфекцією в регіоні.
2.12.4. Корисні посилання
1. Наказ МОЗ від 25.07.2022 № 1317 “Про функціонування інформаційної системи «Моніторинг соціально значущих хвороб».
Ключові слова / Теги
Громадське здоров’я, інформаційна система, "Моніторинг соціально значущих хвороб", ІС СЗХ
Наступна сторінка: Єдина державна інформаційна система трансплантації