Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Електронна система епідеміологічного нагляду (ЕСЕН)

Тема 2.11. Електронна система епідеміологічного нагляду (ЕСЕН)

2.11.1. Вступ

Епідеміологічний нагляд - це систематичний та безперервний процес виявлення, збирання, складання, аналізу, тлумачення та поширення даних про здоров’я населення, захворювання та показники середовища життєдіяльності, який здійснюється з метою вивчення епідемічної ситуації, її прогнозування, встановлення причинно-наслідкових зв’язків між факторами ризику для здоров’я та наслідками конкретного впливу чи втручання на здоров’я, визначення характеру і масштабів необхідних медико-санітарних заходів, планування, реалізації та оцінки відповідних заходів у сфері громадського здоров’я. 

2.11.2. Актуальність та основні аспекти теми

Щоб поліпшити контроль за захворюванням на гострі, хронічні та інфекційні хвороби, в Україні було впроваджено цифрове рішення: електронну систему епідеміологічного нагляду (ЕСЕН).

ЕСЕН призначено для створення єдиного сховища даних про інфекційні, професійні та ГРВІ захворювання, а також моніторинг за неспецифічними клінічними проявами, синдромами, симптомами, лабораторними дослідженнями та збудниками, які є в навколишньому середовищу та мають беззаперечний вплив на розвиток хвороб.

ЕСЕН виконує збір даних про інфекційні, бактеріальні, професійні захворювання, а також про демографічну, географічну інформацію, лабораторний аналіз, відстеження проб, епідеміологічний аналіз, клінічну інформацію (включаючи клінічні ознаки, специфічні для хвороби) та заходи реагування на захворювання. Всі ці дані ЕСЕН поєднує в єдиний набір інформації, який постійно синхронізується між усіма сайтами системи в межах країни, що забезпечує потоки інформації майже в режимі реального часу.

На основі внесених до ЕСЕН даних є можливість побудувати звітність для моніторингу і аналізу епідеміологічного стану в Україні у вигляді гнучких таблиць, графіків та мап.

ЕСЕН розрахований на ведення випадків захворювання на всі інфекційні, професійні та бактеріологічні захворювання. Це дає можливість отримувати максимально розширений набір інформації для проведення епідеміологічного розслідування на національному, обласному та районному рівні.

Основні модулі ЕСЕН:

Модуль «Адміністрування» створений з метою створення облікових записів користувачів та організацій, а також контролю роботи користувачів за допомогою функціоналу аудиту даних, що дозволяє відслідковувати будь-які зміни в системі. Адміністратор має можливість редагувати та створювати:

  • ролі користувачів;
  • параметри діагнозів;
  • довідники;
  • адміністративно-територіальні одиниці.

Модуль «Інфекційні хвороби». Метою модуля є забезпечення автоматизації процесів проведення епідеміологічного розслідування, як окремих випадків інфекційних захворювань, так і спалахів інфекційних захворювань на території України. Користувачі вносять інформацію в систему на основі Екстреного повідомлення відповідно до затвердженої форми 058/о після чого мають можливість об’єднувати випадки інфекційних хвороб в окремі спалахи. На даний момент також впроваджується функціонал «Динамічні мапи», що дозволить відображати на мапі окремі випадки інфекційних хвороб та групи випадків, що об’єднані в спалахи. Даний функціонал дозволить більш ретельно проводити епідеміологічне розслідування щодо випадків інфекційних хвороб.

Модуль «Професійні хвороби» створений для ефективного відстеження та аналізу виникнення професійних захворювань серед працівників та розробки відповідних стратегій профілактики. Модуль базується на заповненні форми Екстреного повідомлення відповідно до затвердженої форми П-5, епідеміологом або співробітником Державної служби України з питань праці. За допомогою введеної інформації в систему щодо професійних хвороб формується національна аналітична та статистична звітність щодо випадків професійних хвороб в Україні.

Модуль «Дозорний епіднагляд». Являє собою організований список посилань на форми звітностей, які зберігаються в системі обласними центрами контролю та профілактики хвороб, у частині рутинного та дозорного епідеміологічного нагляду для подальшої їх обробки та аналізу. Модуль відповідає за комплексний процес збору, зберігання та використання даних епідеміологічного нагляду за випадками інфекційних хвороб, зокрема грипу та інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ). Функціонал модуля дозволяє формувати щотижневі звіти, графіки, мапи та бюлетені з інформацією про дозорний та рутинний епіднагляд за захворюваннями.

Модуль «Аналітичні дані». Потужна аналітична складова системи, що надає змогу формувати будь-яку звітність на основі даних, що зберігають та обробляються системою. За допомогою функціоналу даного модуля можливо створювати на національному рівні будь-які шаблонні звіти та ділитись ними з іншими користувачами системи. В майбутньому за допомогою модуля «Аналітичні дані» стане можливим формувати та підписувати національну звітність не витрачаючи час на формування паперового звіту, що значно зменшить навантаження на фахівців, які формують цю звітність в ручному режимі.

Для автоматизації та пришвидшення отримання даних в ЕСЕН, заплановано проведення інтеграції ЕСЕН з ЕСОЗ з автоматичним розподіленням імпортованих даних по модулях системи. Також для отримання результатів лабораторних досліджень планується інтегрувати ЕСЕН з лабораторними інформаційними системами, що перебувають у розпорядженні державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України»

2.11.3. Корисні посилання 

Нормативно-правові акти:

1. Закон України «Про систему громадського здоров’я»

2. Наказ МОЗ від 30.07.2020 № 1726 «Про затвердження Порядку ведення обліку, звітності та епідеміологічного нагляду (спостереження) за інфекційними хворобами та Переліку інфекційних хвороб, що підлягають реєстрації»

Інші інформаційні матеріали: 

Ключові слова / Теги

Епіднагляд, Електронна система епідеміологічного нагляду, ЕСЕН

Наступна сторінка: Інформаційна система "Моніторинг соціально значущих хвороб"