Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Військово-лікарські комісії

Повномасштабна війна, розв’язана російською федерацією, на жаль, спричинила зростання кількості людей, яким необхідно здійснювати військово-лікарську експертизу. У звʼязку з цим суттєво зросло і навантаження на працівників військово-лікарських комісій.

 

Що таке ВЛК?

Військово-лікарська комісія (далі – ВЛК) – це комісія лікарів, що здійснює військово-лікарську експертизу – медичний огляд, на основі якого визначають придатність за станом здоров’я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобовʼязаних, установлюють причинний звʼязок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) із захистом Батьківщини/виконанням обов’язків військової служби/проходженням військової служби та визначають потребу у продовженні лікування/реабілітації. 

Для цього комісія приймає рішення щодо переводу військовослужбовця до іншого лікувального закладу або потребу у відпустці після завершення лікування чи у зв’язку з хворобою/лікуванням (реабілітацією), протезуванням тощо.

 

Які різновиди ВЛК бувають?

Існує декілька видів ВЛК, які відрізняються між собою завданнями та рівнем прийняття рішення.

 

ВЛК при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки

Приймають постанови про придатність до військової служби призовників, військовозобов’язаних, вступу до закладів освіти тощо. Такі ВЛК після впроваджених змін формуються через залучення лікарів цивільних закладів охорони здоровʼя. 

 

Позаштатні ВЛК

Приймають постанови щодо ступеня придатності до військової служби чинних військовослужбовців після набуття травми, поранення чи захворювання; стосовно продовження лікування (надання відпустки); установлюють причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв).

Після впроваджених змін можуть створюватися у підрозділах військових та цивільних закладів охорони здоровʼя. 

Можуть створюватися як при амбулаторних (гарнізонні), так і при стаціонарних (госпітальних) підрозділах закладів охорони здоровʼя.

 

Штатні ВЛК

Військово-медичні установи, які здійснюють розгляд, перегляд, скасування, затвердження або незатвердження постанов ВЛК нижчих рівнів, розгляд скарг, заяв, пропозицій й прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи та установлюють причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), смерті.

 

Які документи потрібні для проходження ВЛК чинними військовослужбовцями?

Для проходження ВЛК у воєнний час треба мати з собою такі документи:

  • направлення на медичний огляд ВЛК;
  • медична книжка;
  • посвідчення особи (військовий квиток або посвідчення офіцера);
  • медична характеристика (не обов’язковий документ у воєнний час);
  • службова характеристика (не обов’язковий документ у воєнний час);
  • оригінал довідки про обставини травми від в/ч;
  • засвідчену копію акту про нещасний випадок (акт про нещасний випадок не видається у разі отримання поранення під час участі у бойових діях, а тільки якщо травма отримана під час проходження служби, наприклад,  перелом руки);
  • посвідчення УБД (за наявністю);
  • витяги із особових справ, та інші довідкові матеріали для військовослужбовців – учасників бойових дій. Витяги можуть бути у вигляді ксерокопій, однак завірені відповідними посадовими особами та печаткою в/ч.


Ми змінюємо ВЛК для того, щоб спростити шлях проходження комісії нашими захисниками.

 

Що вже зроблено для покращення ВЛК?

1. З квітня 2023 року більш як на 50% збільшено кількість гарнізонних ВЛК. 

2. Розв'язано питання фінансування проведення медичних оглядів військовозобовʼязаних. 

3. Ухвалено зміни до законів України, що дозволили:

  • унормувати створення ВЛК при цивільних закладах охорони здоровʼя та закладах охорони здоровʼя інших сил безпеки і оборони;
  • удосконалити питання оформлення військовослужбовцями довідки про обставини травми;
  • впровадити електронний документообіг між військовими частинами, центрами комплектування та закладами охорони здоров’я;
  • спростити процедуру відпустки у зв’язку із хворобою або для отримання лікування після поранення, а також звільнення військовослужбовців, що були непридатні для військової служби.

4. Триває цифровізація ВЛК, зокрема, розгорнуто електронну чергу в усіх військових гарнізонних ВЛК по всій території країни.

5. Доведено рекомендації щодо організації роботи ВЛК та обслуговування відвідувачів; проводяться виїзні моніторинги ВЛК спільно з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини.

6. Покращено інформування: розроблено Довідник із прав, обов’язків та алгоритму дій військовослужбовця, запущено «гарячу лінію», вебсайт https://turbota.mil.gov.ua, розміщено в закладах охорони здоров’я 17 400 постерів та  950 000 буклетів. 

 

Як працює електронна черга на ВЛК?

Запис через електронну чергу на ВЛК може відбуватись віддалено начальником медичної служби військової частини або безпосередньо в закладі охорони здоров’я посадовою особою медзакладу.

Віддалений запис на ВЛК працює так: начальник медичної служби військової частини направляє військовослужбовця на ВЛК. Заходить в систему е-Черги, робить там відповідний запит, вносить необхідні дані військовослужбовця, після чого запис потрапляє у електронну базу закладу охорони здоров’я. Далі секретар ВЛК закладу охорони здоров’я приймає цей запит, розписує необхідних для майбутнього пацієнта лікарів, виходячи з особливостей його захворювання, травми чи поранення. Кожен зі спеціалістів, який повинен оглянути військовослужбовця, не виходячи з кабінету, бачить усю завантаженість по днях і годинах на тиждень вперед. 

Якщо військова частина не перейшла на віддалений запис на ВЛК і направляє військовослужбовця на ВЛК без запису, військовослужбовцю потрібно звернутись в реєстратуру закладу охорони здоров’я, де посадова особа медзакладу запише військовослужбовця до відповідних спеціалістів через електронну чергу.

 

Додаткову інформацію щодо дій військовослужбовця після поранення можна знайти у Довіднику пораненого військовослужбовця та сайті Турбота на шляху після поранення

 

Куди звертатись у разі виникнення питань під час проходження ВЛК

Щоб отримати допомогу від фахівців у сфері охорони здоровʼя, потрібно звернутися за номером 0-800-60-20-19.

Якщо вам потрібна підтримка у питаннях отримання направлення на лікування, проходження ВЛК у військових закладах охорони здоров’я, отримання соціальних гарантій, процедури оскарження рішень ВЛК та з інших питань – звертайтеся на «гарячу лінію» Міністерства оборони України 0-800-50-04-42.