Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Нова система оцінювання ЕКОПФО у запитаннях та відповідях. Пацієнтам

ЗМІСТ: 

  1. Зміни для пацієнтів
  2. Новий процес оцінювання
  3. Повторні огляди для людей з інвалідністю


1. Зміни для пацієнтів

З якого часу розпочнуться зміни та що змінюється у процесі встановлення інвалідності?

З 1 січня 2025 року запланований початок роботи експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування осіб. До цього часу триває підготовчий період, протягом якого ухвалюється законодавство для комплексної роботи, а місцева влада та заклади охорони здоров’я готуються до змін, зокрема приймають справи від МСЕК, формують експертні команди, проводять навчання, налагоджують внутрішні процеси та організовують простір для нового процесу оцінювання..

Після 1 січня 2025 для громадян, які мають проходити повторний огляд, у разі неможливості їх проходження подовжено строк проходження на 6 місяців від початку роботи експертних команд (тобто до 1 липня 2025 року).


Чи чинні статус інвалідності та довідка МСЕК до дати наступного оцінювання?

Так, статус інвалідності чинний за поточними документами, виданими МСЕК. Разом з ними зберігають чинність і всі права, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки.

На рівні закону закріплено однаковий статус раніше виданих документів МСЕК та документів експертних команд. 


Чи будуть скасовані групи інвалідності?

Ні, групи інвалідності залишаються такими, як і раніше: 1А, 1Б, 2 і 3. Якщо у вас заплановано переогляд або виникла потреба в новому призначенні допоміжних засобів реабілітації, це буде здійснено експертною командою за новими критеріями з використанням електронної системи.


Який процес отримання групи інвалідності з 01.01.2025?

З 1 січня 2025 року ви звертаєтеся до свого лікуючого лікаря (або до голови ВЛК для військовослужбовців), який формує електронне направлення на оцінювання. Експертна команда проводить оцінювання (очно, заочно або з використанням засобів телемедицини або з виїздом до місця лікування/перебування пацієнта) та ухвалює рішення про встановлення інвалідності. Усі документи подаються через електронну систему, що робить процес зручним і прозорим.

Ваш лікар надасть докладні рекомендації щодо підготовки документів.


Чи будуть зобовʼязані військовозобов’язані особи з інвалідністю пройти нову оцінку стану здоров’я у багатопрофільних лікарнях?

Люди з інвалідністю будуть проходити повторний огляд, як і раніше, у передбачений строк. Ніяких окремих оглядів чи оцінювань не буде. Наприклад, якщо в людини строк встановлено до 2027 року, то, відповідно, до цього часу статус “особа з інвалідністю” чинний, і довідку МСЕК можна надавати для отримання відстрочки, як це передбачено законом.


Чи можливий перегляд рішень щодо незаконно встановленої інвалідності на безстроковий термін?

Нова система передбачає механізми для перегляду рішень щодо інвалідності, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що статус був наданий незаконно. Такий перегляд може здійснюватися лише в рамках законодавства та, у разі необхідності, у судовому порядку.

Перевірка обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями, зокрема може проводитись на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді. Перевірка обґрунтованості рішень проводиметься Центром оцінювання функціонального стану.

Важливо зазначити, що перегляд можливий виключно для забезпечення справедливості, але без порушення прав тих осіб, які отримали статус інвалідності обґрунтовано. Усі права громадян із безстроковою інвалідністю залишаються захищеними.


Чи зміниться процес встановлення інвалідності дітям?

Процеси щодо інвалідності дітей також потребують змін, аби бути більш зручними та орієнтованими на пацієнта. Це заплановано наступним етапом, а наразі для дітей залишається чинна система, де інвалідність встановлюється за рішенням лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоровʼя.


Як буде забезпечуватися перехід з дитячої групи інвалідності у дорослу за новою системою?

Для дітей з інвалідністю порядок встановлення інвалідності залишається чинним і здійснюється через лікарсько-консультативні комісії (ЛКК) у закладах охорони здоров’я. ЛКК будуть відповідальні за розробку індивідуальних програм реабілітації та інші питання, пов’язані зі статусом інвалідності дитини.

Щодо дорослих, після досягнення повноліття застосовуватиметься нова система оцінювання функціонального стану. Це означає, що для встановлення “дорослої” інвалідності необхідно буде звернутися до лікуючого лікаря, який сформує направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи в електронній системі. 


Як бути немобільним пацієнтам, які перебувають під наглядом сімейного лікаря? Хто має сформувати направлення на оцінювання та провести додаткові обстеження?

Для маломобільних груп пацієнтів, які перебувають під наглядом сімейного лікаря і мають ознаки інвалідності, процедура передбачає гнучкий підхід. Лікар, який безпосередньо веде пацієнта (у цьому випадку сімейний лікар), може оформити направлення на оцінювання повсякденного функціонування з формою розгляду “за місцем перебування особи”. Якщо пацієнту потрібні додаткові обстеження, їх можна організувати виїзними бригадами або, за можливості, за допомогою телемедичних технологій.


Які зміни очікують осіб, яким інвалідність була встановлена з дитинства?

Група інвалідності для осіб, яким вона встановлена з дитинства, залишатиметься чинною до дати, зазначеної в довідці МСЕК. Якщо переогляд запланований після 1 січня 2025 року, він проводитиметься за новою системою оцінювання.


Що буде, якщо лікар не вбачає втрати працездатності, а пацієнт наполягає на направленні на оцінювання?

У ситуації, коли пацієнт наполягає на направленні на оцінювання повсякденного функціонування експертною командою, а лікар не вбачає цієї потреби, лікуючий лікар повинен діяти у межах своїх професійних обов’язків і керуватися медичними показаннями.

Лікар може пояснити пацієнту обґрунтування своєї позиції, спираючись на результати обстежень, аналізів та відсутність медичних критеріїв для направлення на оцінювання. Якщо пацієнт продовжує наполягати, він має право звернутися до адміністрації закладу охорони здоров’я або подати запит на додаткову консультацію у вузькопрофільного спеціаліста для уточнення свого стану.


Як нова система мінімізує корупційні ризики встановлення інвалідності на незаконних підставах?

Нова система оцінювання спрямована на мінімізацію корупційних ризиків завдяки електронній системі. Окрім того, що склад експертної команди невідомий пацієнту, лікарі також дізнаються про пацієнта лише в день оцінювання. Також запроваджуються публічні онлайн-дашборди про роботу команд. Громадськість та управлінці зможуть побачити які команди продукують які рішення, з якою частотою, і де стоїть черга з пацієнтів. За принципом схоже на Дозорро для Прозорро. 

Надалі в електронній системі планується впровадити ризик-орієнтований моніторинг щодо процесів оцінювання та відправку справ із прихованими особистими та контактними даними на перевірку обгрунтованості. Ми прагнемо створити максимально чесну й об'єктивну систему. 


Як цифровізація процесів мінімізує корупційні ризики?

Впровадження електронної системи, має мінімізувати ризики, пов’язані з "ручними" схемами чи суб’єктивними рішеннями лікарів. Усі дії, включаючи призначення обстежень, процедур і рекомендацій, фіксуватимуться в електронній системі електронним підписом лікаря.

Це означає, що пацієнт отримує чіткий електронний слід кожного кроку у процесі оцінювання, а будь-які необґрунтовані або неетичні дії лікарів можуть бути легко відстежені й оскаржені.


Яким чином буде дотримано соціальні гарантії для ветеранів у частині встановлення інвалідності пожиттєво у разі отримання необоротних втрат здоровʼя?

Соціальні гарантії для ветеранів залишаються незмінними. Якщо у ветерана є необоротні втрати здоров’я, група інвалідності встановлюється пожиттєво, як і раніше. Критерії визначення необоротних станів чітко прописані у нормативних документах і враховують діагнози, що підтверджують стійкий та незворотний характер порушень​​.

Для таких випадків рішення прийматиметься на основі медичних даних експертними командами із залученням профільних спеціалістів.

Ваші права та гарантії на підтримку залишаються під захистом держави.


Чи будуть скасовані з 01.01.2025 виплати пацієнтам зі встановленою інвалідністю?

Статус інвалідності, всі виплати і гарантії залишаться чинними за поточними документами, виданими МСЕК. Якщо є безстроковий статус, то проходити оцінювання не потрібно. Якщо є дата повторного огляду - то пройти його відповідно до попередніх рішень МСЕК.

Також для тих, чий повторний огляд припадає на початок 2025 року, термін для повторного огляду в разі неможливості його пройти продовжено на 6 місяців (до 01.07.2025) від початку впровадження оцінювання з повсякденного функціонування, як і відповідні права, виплати та гарантії.

Як бути з обстеженнями, які НСЗУ оплатою не покриває повністю? Хто буде покривати ці витрати?

У рамках оцінювання експертна команда може направити на додаткове обстеження і при цьому електронне направлення буде сформоване вже в ЕСОЗ. Оплата цих обстежень здійснюється в рамках медичних гарантій. Людина має право самостійно обрати місце проведення таких обстежень - важливо, щоб його результати були внесені до ЕСОЗ. 


Чи буде забезпечуватися статистичний аналіз кількості пацієнтів з обмеженнями функціонування з 01.01.2025 в порівнянні з минулими роками?

У новій системі всі рішення фіксуватимуться прозоро в електронній системі, що дозволить точно аналізувати кількість осіб із різним рівнем функціонального обмеження. Крім того, аналітична та статистична інформація з електронної системи буде оприлюднення на дашбордах. 


До сьогодні МСЕК займалися в т. ч. питанням визначення профілю будинку інтернату (для психічно хворих пацієнтів). Як зміниться цей процес із впровадженням нової системи?

З функціями, які раніше виконувала МСЕК, включно з визначенням профілю будинку-інтернату, працюватимуть нові експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування. Вони надаватимуть висновки, які будуть використовуватися для визначення потреби в догляді або реабілітації, включно з рекомендаціями щодо профілю закладу. Усі рішення прийматимуться з урахуванням медичних показань та соціальних потреб людини.


За якими шкалами оцінювання буде відбуватися визначення відсотку втрати професійної працездатності? 

Визначення ступеня втрати професійної працездатності в новій системі здійснюватиметься відповідно до порядку та критеріїв встановлення ступеня стійкої втрати професійної працездатності в рамках проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, що затверджені наказом МОЗ.


Якщо у висновку МСЕК вказано, що людина потребує догляд – чи буде ця довідка підходити для надання відстрочки по пунктам 11 та 13 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"?

Так, якщо у висновку МСЕК зазначено, що особа потребує догляду, ця довідка підходитиме для оформлення відстрочки відповідно до пунктів 11 та 13 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Довідки МСЕК залишаються чинними і можуть використовуватися для оформлення соціальних гарантій, включаючи відстрочку.


Який документ я зможу надати роботодавцю про результати оцінювання?

За результатами оцінювання ви отримаєте витяг із рішення та рекомендації що є частиною індивідуальної програми реабілітації (ІПР) (у разі встановлення інвалідності), який можна надати роботодавцю дляпідтвердження статусу. Ці документи будуть доступні в електронній формі, а також за потреби — у паперовій. 

ІПР як і раніше є обов'язковою для виконання органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, реабілітаційними закладами, підприємствами, установами, організаціями, в яких навчається, працює або перебуває особа з інвалідністю.


Через скільки часу я можу звернутися до органу соціального захисту населення для внесення в базу записів до посвідчення про продовження строку дії групи?

Інформація про продовження статусу передаватиметься до соціальної сфери автоматично через електронну систему. Проте, якщо потрібні додаткові уточнення або внесення записів до посвідчення, ви зможете звернутися до органу соціального захисту особисто. Точний час оновлення бази залежить від технічних процесів, але оновлення має відбуватися швидко (зазвичай у той же день) після завершення оцінювання.


Чи буде потрібна форма 027/0 для передачі експертним командам?

Форма 027/о (виписка зі стаціонару) залишається важливою і використовується для передачі інформації експертним командам. Вона підтверджує проведене лікування, діагноз і обстеження, тому її наявність є необхідною для прийняття рішення експертною командою, у випадках, коли інформація в ній підтверджує стан або діагноз, з яким людина направлена на оцінювання повсякденного функціонування.


Як будуть організовані черги при проходженні пацієнтом оцінювання?

Час розгляду буде визначатися з урахуванням навантаження експертних команд та формуватиметься в електронній системі. Пацієнт заздалегідь отримає на електронну пошту інформацію про дату та час розгляду його справи. Це зробить процес зручним та передбачуваним​​.


Після запровадження нової системи чи будуть видавати довідку та ІПР та на який термін?

Усі раніше видані індивідуальні програми реабілітації (ІПР) залишатимуться чинними протягом усього строку, на який було встановлено інвалідність. Для осіб із довічною групою інвалідності ІПР також діятимуть без обмежень.

Нова система передбачає впровадження витягу з рішення, який буде видаватися за результатами оцінювання, Якщо за результатом оцінювання людині встановлено інвалідність, їй також буде сформовано рекомендації, що є “медичною” частиною індивідуальної програми реабілітації. Тим, хто має довічну групу інвалідності, не потрібно буде проходити повторне оцінювання або переробляти документи, якщо в цьому немає потреби за їхнім бажанням. Усі їхні права, включно з реабілітаційними заходами, залишаються гарантованими.


Чи є обмеження щодо віку пацієнтів, які можуть бути скеровані на оцінювання?

На оцінювання зараз можуть бути направлені всі повнолітні особи, стан яких відповідає критеріям направлення на оцінювання. Якщо пацієнт вже має зібрані всі необхідні документи, лікуючий лікар може направити його на оцінювання. 

Лікуючий лікар — це профільний спеціаліст, який супроводжує пацієнта під час його лікування та обстеження за основним захворюванням. Його основне завдання — надавати медичну допомогу, організовувати обстеження та оформлювати направлення на оцінювання повсякденного функціонування в разі необхідності.

У більшості випадків це лікар вузького профілю, чия спеціалізація відповідає основному захворюванню, що спричинило інвалідизацію. Наприклад:

  • Лікар-нефролог — хронічна хвороба нирок.
  • Лікар-офтальмолог — сліпота або тяжкі порушення зору.
  • Лікар-травматолог — травми кінцівок.
  • Лікар-онколог — злоякісні новоутворення чи видалення органу через них.
  • Лікар-кардіолог — хронічна серцева недостатність.
  • Лікар-психіатр — розлади психіки.

Сімейний лікар або терапевт теж можуть виконувати функції лікуючого лікаря у виняткових випадках:

  1. Якщо пацієнт перебуває у зоні бойових дій чи на деокупованих територіях.
  2. Якщо справа пацієнта вже містить усі необхідні медичні документи, і не потрібно додаткових обстежень та спеціальних знань щодо відповідного захворювання.
  3. Таким чином, сімейний лікар може оформити направлення через електронну систему для пацієнтів, у яких немає доступу до лікарів спеціалізованої медичної допомоги.



2. Новий процес оцінювання

На якій платформі буде забезпечена цифровізація подальшої роботи?

Цифровізація процесу відбуватиметься через електронну систему щодо оцінювання повсякденного функціонування особи, де фіксуватимуться всі етапи оцінювання, що забезпечить прозорість та зручність для фахівців і пацієнтів.


Якщо для кожного пацієнта буде створюватись персональний склад комісії, то хто саме буде формувати її склад?

Склад експертної команди для кожного випадку формуватиметься індивідуально та за допомогою засобів електронної системи. Такий підхід мінімізує корупційні ризики, забезпечує прозорість і об’єктивність процесу.


Які строки розгляду справ експертною комісією?

Від моменту отримання направлення адміністратор закладу охорони здоров'я протягом п'яти днів має розглянути його та документи, що прикріпленні до направлення та або повернути на доопрацювання лікарю, який направив, або визначити експертну команду та дату розгляду. Засідання експертної команди проводиться у встановлений день, коли заплановано розгляд. 

Розгляд справи повинен бути проведений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття закладом охорони здоров’я електронного направлення до розгляду.

У разі необхідності проведення додаткового обстеження розгляд справи повинен бути проведений не пізніше 30 календарних днів після завершення такого обстеження.

 

Як буде здійснюватися комунікація з пацієнтом, який не має доступу до мережі Інтернет?

Для людей, які не мають доступу до інтернету, передбачено альтернативні способи комунікації. У разі потреби документи або повідомлення можуть бути надіслані поштовим рекомендованим листом.


Чи змінюється перелік документів, необхідних для оцінювання?

Ні, перелік необхідних документів для оцінювання повсякденного функціонування передбачає наявність виписок, результатів обстежень та іншої медичної документації. Основна зміна полягає в тому, що тепер вся інформація оформлюється через електронну систему щодо оцінювання повсякденного функціонування особи, що спрощує процес збору та передачі даних. Документи повинні підтверджувати стан здоров’я пацієнта відповідно до стандартів, але фізичний "обхідний лист" або паперова форма більше не потрібні.


Як буде визначатися формат оцінювання – очний чи заочний?

Форма оцінювання фіксується лікуючим лікарем під час формування електронного направлення залежно від стану пацієнта, наявності необхідних документів та з урахуванням Критеріїв визначення форми проведення оцінювання та побажань пацієнта. Якщо відповідно до критеріїв розгляд може відбуватися заочно, але пацієнт хоче бути присутнім, він має про це повідомити лікаря, який обере очну форму розгляду в направленні.   

Остаточне рішення приймається адміністратором закладу, який відповідно до Критеріїв визначення форми проведення оцінювання на основі медичних показань та умов, визначених нормативними документами.


Чи будуть залучені до оцінки обмеження травматологи чи інші лікарі-спеціалісти?

Перелік спеціалістів у командах формується відповідно до потреб конкретної справи, зокрема для випадків, де є травматологічні діагнози чи інтервенції, справа буде направлятися до команди, де присутній травматолог.


Хто такий лікуючий лікар?

Лікуючий лікар – це профільний фахівець, який надає медичну допомогу пацієнту під час обстеження та лікування основного захворювання чи стану, за яким пацієнт направляється на оцінювання. Зазвичай це лікар, чия спеціалізація безпосередньо відповідає профілю захворювання, тобто лікар, який надає спеціалізовану медичну допомогу.

Саме він буде направляти людину на оцінювання та надавати всі необхідні медичні висновки для оцінювання.


Чи може лікуючий лікар бути в іншому місті?

Так, лікуючий лікар може бути з іншого міста, якщо саме він веде ваше основне захворювання. 

Головне, щоб цей лікар мав доступ до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для заповнення та підписання направлення.



Як бути, якщо упродовж лікування одного захворювання (наприклад, онкологічного) є декілька лікуючих лікарів?

У випадку онкохворого, який проходить різні етапи лікування (наприклад, хірургічне втручання, хіміотерапію, радіотерапію) під наглядом різних лікарів, лікуючим лікарем стає той спеціаліст, який веде пацієнта на момент підготовки до оцінювання функціонального стану. Це може бути лікар-онколог або інший фахівець, який найкраще знає стан пацієнта та забезпечує безперервність його лікування.


Чи не спричинить нова система спрямування пацієнта від сімейного лікаря до спеціалістів та навпаки по колу?

Нова система оцінювання впроваджується саме для створення прозорого та зрозумілого процесу, який виключатиме непотрібні "перекидання" між лікарями. Лікуючим лікарем буде визначений фахівець, чия спеціалізація відповідає основному захворюванню пацієнта, з яким пацієнт направляється на оцінювання.

Сімейний лікар залишається координатором вашого здоровʼя у загальних питаннях, та лікування щодо таких важких станів, які призводять до інвалідизації, здійснюватиме профільний до стану спеціаліст, він же і має направити на оцінювання. У вас є право вимагати від лікаря-спеціаліста, який вас веде, щоб він скерував вас на оцінювання повсякденного функціонування або обґрунтував недоцільність такого скерування з медичних причин. У разі, якщо лікар надає вам неякісні послуги, можна змінити лікаря або передати скаргу до НСЗУ, які фінансують надання медичних послуг.


Чи може сімейний лікар бути лікуючим?

Сімейний лікар може виконувати роль лікуючого лікаря в деяких ситуаціях. Це можливо, якщо справа пацієнта вже містить усі необхідні медичні документи, і не потрібно додаткових обстежень або спеціальних знань щодо основного захворювання.

Наприклад, це може стосуватися пацієнтів із хронічними або віковими станами, для яких не потрібні вузькопрофільні спеціалісти чи складні додаткові обстеження. У таких випадках сімейний лікар може оформити направлення на оцінювання функціонального стану, спираючись на вже зібрані медичні дані.

Проте ключовим залишається принцип, що основне ведення захворювання здійснює профільний фахівець, якщо це захворювання потребує спеціальних знань або додаткових обстежень. Сімейний лікар виступає як координатор у випадках, коли ситуація не потребує втручання вузьких спеціалістів.


Чи може лікуючий лікар працювати у приватному медичному закладі?

Так, лікарі приватних медичних закладів, які зареєстровані в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування, можуть виступати лікуючими лікарями. У такому разі вони мають право надавати медичні послуги, необхідні для підготовки справи пацієнта, включно з оформленням медичних документів для направлення на оцінювання функціонального стану.


Хто має створити направлення на додаткові обстеження?

У рамках оцінювання повсякденного функціонування стану, якщо члени експертної команди бачать потребу в додатковому обстеженні, то приймається відповідне рішення і в ЕСОЗ формується електронне направлення з визначеним переліком всіх процедур чи досліджень. 


Хто має створювати направлення на подальші візити до вузького спеціаліста?

Якщо пацієнт уже перебуває під наглядом вузького спеціаліста, подальші направлення (наприклад, на контрольний прийом чи додаткові обстеження) має забезпечувати саме цей фахівець. Це означає, що постійне звернення до сімейного лікаря для отримання направлень на повторні візити до профільного лікаря буде виключено.


Чи зобов'язаний лікуючий лікар, наприклад, травматолог внести всю інформацію як і щодо діагнозів та обстежень по його профілю, так і від інших спеціалістів? 

Якщо саме травматолог формує направлення на оцінювання він має до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування в сканованому форматі додати всі медичні документи, що є важливими для проведення оцінювання. Це стосується як основного так і супутніх діагнозів та станів. 


Що робити, якщо лікар-спеціаліст відмовляється робити направлення на оцінювання та скеровує пацієнта до сімейного лікаря?

Питання координації направлень на оцінювання функціонального стану є чутливим і вимагає чіткого розподілу обов’язків між лікарями первинної ланки та вузькопрофільними спеціалістами. 

Відповідно до нових правил, сімейні лікарі можуть направляти пацієнтів на оцінювання лише у виняткових випадках: наприклад, якщо пацієнт проживає на деокупованій території, у зоні бойових дій, або вже повністю обстежений та не потребує додаткових обстежень.

Основна відповідальність за направлення лежить на лікуючому лікареві, який супроводжує пацієнта з інвалідизуючим станом. Це зменшує ризик так званого "футболу" пацієнта між лікарями. У разі виникнення ситуацій, коли вузький спеціаліст відмовляється здійснювати направлення, пацієнт має право звернутися до адміністрації закладу охорони здоров’я або скористатися гарячою лінією МОЗ. 


Яка буде застосована класифікація діагнозів?

При оцінюванні повсякденного функціонування особи на першому етапі буде використовуватись Міжнародна класифікація хвороб (МКХ-10) та порядок оцінювання для встановлення інвалідності. Далі буде додано концептуально новий опитник та оцінювання, за результатами якого буде формуватись профіль пацієнта згідно з Міжнародною класифікацією функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ). Оцінювання враховуватиме як основний діагноз, так і супутні, їх вплив на функціонування людини.


Як буде визначатися основний діагноз пацієнта для встановлення інвалідності?

У поточному процесі та загалом у медичній документації виділяється основний діагноз, який призвів до тяжких наслідків та інвалідизації. За тим же принципом він виділятиметься і для направлення на оцінювання. Тобто в разі поліорганних травм або кількох супутніх захворювань визначення основного стану відбувається за пріоритетністю впливу на повсякденне функціонування людини.

У складі команд буде мінімум три лікарі, один з яких профільний до основного захворювання, інші ж лікарі за спеціальністю широкого профілю або супутніх діагнозів. Ми розуміємо складність таких випадків і докладаємо зусиль, щоб кожна ситуація отримала максимальну увагу.


Чи може бути вірус імунодефіциту людини бути основним діагнозом для оцінювання?

ВІЛ-інфекція може бути основним діагнозом для оцінювання, якщо вона безпосередньо викликає порушення функціонального стану пацієнта та обмежує його здатність до повсякденної діяльності. Наприклад, це стосується випадків, коли хвороба переходить у стадію СНІД або супроводжується важкими ускладненнями, такими як опортуністичні інфекції чи ураження органів, які значно впливають на життєдіяльність.


Чому повну тиреоїдектомію виключили з переліку направлень на нове оцінювання?

Проведення повної тиреоїдектомії саме по собі не завжди призводить до стійкого порушення повсякденного функціонування, яке є критерієм для направлення на нове оцінювання. Зазвичай пацієнти після такої операції за умови адекватної гормонозамісної терапії можуть жити повноцінно без суттєвих обмежень. Однак, якщо у пацієнта після операції виникають ускладнення чи стійкі порушення функціонування, рішення щодо направлення може бути прийняте на підставі індивідуальної клінічної ситуації.


Хто здійснює направлення на оцінювання пацієнта за наявності кількох захворювань? 

Направлення на оцінювання надає лікуючий лікар, який веде вас по основному захворюванню, що стало причиною інвалідності. Якщо у вас кілька захворювань, які можуть підпадати під критерії, обирається той лікар, що лікує основну патологію.


Як буде забезпечуватися доступ до медичної історії пацієнта експертною командою?

Доступ до медичних даних пацієнта, що були направлені від лікуючого лікаря, для лікарів експертної команди забезпечується через електронну систему щодо оцінювання повсякденного функціонування особи. Експертна команда отримує доступ при початку розгляду справи. Додаткова інформація може бути отримана лікарями команди з електронної системи охорони здоровʼя.


Хто і коли буде навчати нові експертні команди?

Навчання експертних команд проводитиметься у декілька етапів. Графік вебінарів та запис минулих вебінарів для лікарів експертних команд.


Чи обовʼязково проходити стаціонарне лікування при подачі документів на МСЕК та чи це зафіксовано в постанові КМУ № 1317? 

Згідно з чинною постановою КМУ від 15.11.2024 № 1317, стаціонарне лікування для направлення на МСЕК не є обов’язковим у всіх випадках. Вимоги щодо подання документів передбачають виписку з історії хвороби, але це може бути як виписка зі стаціонару, так і від лікуючого лікаря, залежно від конкретної ситуації.

Після ліквідації МСЕК нова система оцінювання також НЕ передбачатиме обов’язкового стаціонарного лікування для підтвердження стану пацієнта. Залежно від стану, з яким направляється пацієнт, записи за рік можуть бути достатніми для подачі на оцінювання функціонального стану.


Чи буде відповідальність експертної команди в разі виявлення помилки/порушення/неправильного діагнозу при наступному проходженні комісії в 2025 році?

Санкції за хибні рішення передбачені законодавством. Розроблено також порядок моніторингу (у тому числі автоматичного), на підставі якого будуть відслідковуватись потенційно ризикова активність, оскарження та неспівпадіння рішень у результаті оскарження. Саме на підставі певних критеріїв за результатами оскаржень та моніторингу будуть визначатись рішення щодо відповідних команд.


Ким за фахом буде адміністратор експертної команди?

Адміністраторами команд можуть призначатися медичні працівники закладу. Їх завдання перевірити відповідність внесених даних в направлення та прикріплених документів, аби усе зазначене відповідало прикріпленому.


Що робити, якщо пацієнт зіштовхується з корупцією при проходженні оцінювання?

Якщо ви стикаєтеся з корупцією, будь ласка, повідомляйте про такі випадки на гарячу лінію НСЗУ (1677) або МОЗ ( 0 800 50 52 01, 0 800 60 20 19). Спільними зусиллями ми зможемо побудувати систему, якій довірятимуть усі.


Як будуть проходити огляди в разі відключень світла?

Можливі відключення електроенергії не впливатимуть на роботу команд. У лікарнях, де працюватимуть команди, світло не вимикають, або ж – у разі критичних ситуацій – заклади оснащені генераторами, що гарантує безперебійний процес оцінювання.


Як будуть захищені медичні дані пацієнта в його індивідуальній програмі реабілітації? Чи вказується в ньому код діагнозу?

У новій системі особливу увагу приділяють захисту персональних даних. Медична частина ІПР, якою є рекомендації, не буде містити інформації, що дозволяє ідентифікувати діагноз особи. Шифр діагнозу буде зберігатися виключно в медичних документах і доступний лише фахівцям, які працюють із пацієнтом, відповідно до законодавства про захист персональних даних.


Чи необхідно повторно формувати ІПР при призначенні допоміжних засобів реабілітації, медичних виробів та направляти пацієнта на експертні команди?

Індивідуальна програма реабілітації (ІПР) залишається чинною на весь період дії встановленої інвалідності. Якщо є ІРП і сформовано висновок про призначення допоміжних засобів реабілітації, то це є підставою для забезпечення особи такими засобами відповідно до постанови КМУ від 05.04.2012 №321.


Чи не спричинять зміни високе навантаження на лікарів?

Ми розуміємо виклики, тому реформа спрямована на ефективніше використання ресурсів закладів охорони здоров’я, які мають близько 150 тисяч лікарів порівняно з 1267 лікарями у МСЕК. Також буде проведено навчання і допомога закладам в організації роботи з новими командами та забезпечено додаткове фінансування за надані послуги.

Нова система дозволяє екстериторіальне спрямування справ і заочний розгляд у визначених випадках, що знижує навантаження на лікарів. Також справи можуть направлятися до профільних закладів (наприклад, онкологічні до онкоцентрів), що забезпечує вищу якість і точність оцінювання.


Як буде забезпечуватися уникнення перевантаження лікарів?

Нова система оцінювання передбачає кілька механізмів, які дозволяють уникнути перевантаження лікарів і забезпечити безперервний прийом пацієнтів:

1. У лікарнях створюються кілька команд різних профілів. Наприклад, три травматологічних команди, між якими розподіляються справи. Час на розгляд справ виділяється в розкладі лікарів, адже це додаткова послуга в закладі, яка буде окремо фінансуватись НСЗУ.

2. Склад експертної команди: мінімум три лікарі в команді, де мінімум один є профільним лікарем і відповідно головуючим – тобто в травматологічній команді потрібен мінімум 1 травматолог.

3. Справи можуть спрямовуватись незалежно від місця реєстрації пацієнта, зокрема і у вузькопрофільні заклади: онкологічні, психіатричні, фтизіатричні тощо.

4. Розгляд справ для певного переліку діагнозів може відбуватись заочно, лише на основі документів.

5. До цього в МСЕК працювало приблизно 1300 лікарів в 328 МСЕК. Загалом в ЕСОЗ зареєстровано 150 000 лікарів.

Ми прагнемо забезпечити баланс між основною діяльністю лікарів і проведенням оцінювань, тому впровадження нової системи відбуватиметься поступово. Якщо у вас є конкретні приклади чи питання, просимо звертатися з пропозиціями, зокрема і до місцевих підрозділів з питань охорони здоров’я.



З переліком закладів та експертних команд можна ознайомитись на дашборді на сайті МОЗ. 


Як лікарі будуть забезпечувати внесення інформації в електронну систему? Чи не збільшить це час оглядів?

На першому етапі лікарі вносять дані в електронну систему самостійно, але надалі планується автоматизація більшої частини документів шляхом інтеграцій з існуючими реєстрами, щоб максимально скоротити час на заповнення документів і зменшити навантаження на лікарів. Ми прагнемо, щоб у майбутньому електронна система стала надійним інструментом, який забезпечить швидкість і точність у роботі, дозволяючи лікарям більше уваги приділяти пацієнтам.


Для чого та як буде проходити відеозапис процесу оцінювання? Чи можна запросити довірену особу бути присутньою?

Представник пацієнта та відеозапис створений для забезпечення максимальної прозорості та врахування інтересів пацієнта під час оцінювання.

- Відео- та аудіозапис: Пацієнт має право записувати процес оцінювання на аудіо чи відео, що дозволяє зберегти повну інформацію про обговорення та рішення експертної команди. Це дає можливість уникнути непорозумінь і забезпечити додаткову довіру до результатів.

- Представник пацієнта: Пацієнт може запросити довірену особу, яка буде присутня під час оцінювання. Для цього потрібно подати відповідне звернення в електронному вигляді, прикріпивши його до справи до дня оцінювання.

Ці механізми спрямовані на захист прав пацієнтів і створення максимально комфортних умов у процесі оцінювання.


В яких медичних закладах Києва будуть проводитися оцінювання?

Формування спроможної мережі медичних закладів у Києві має певні особливості, які були враховані у змінах до Порядку функціонування госпітальних округів і кластерів. Водночас законодавство визначає, що за потреби та/або в разі відсутності затвердженої спроможної мережі закладів охорони здоров'я на території регіону оцінювання повсякденного функціонування проводиться також у визначених розпорядженням начальника (голови) державної адміністрації (військової адміністрації) за погодженням з МОЗ закладах охорони здоров'я комунальної форми власності.

Таким чином, у Києві визначено перелік закладів, де створено експертні команди. З переліком закладів та експертних команд можна ознайомитись на дашборді на сайті МОЗ. 


Чи може бути спрощено процес формування документації на оцінювання лікарями приватних медичних закладів за наявності медичного страхування у пацієнта?

З 2025 року оформлення документів на оцінювання функціонального стану буде спрощено, і приватні лікарі також можуть брати участь у цьому процесі. Для цього їм потрібно буде формувати направлення в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи. Направлення на оцінювання повсякденного функціонування не залежить від наявності медичної страховки і здійснюється будь-яким лікуючим лікарем, закладу охорони здоровʼя незалежно від форми власності.



Повторні огляди для людей з інвалідністю

Що робити, якщо стан пацієнта погіршується, але термін переогляду ще не настав?

За наявності значного погіршення стану здоров’я ви маєте право звернутися до лікуючого лікаря, який може направити на позачергове оцінювання повсякденного функціонування. Нова система передбачає участь експертних команд та використання електронних інструментів для спрощення процедур і врахування індивідуальних потреб.


Чи передбачені зміни для пацієнтів, у яких статус безстроковий (тобто інвалідність встановлена пожиттєво)?

У такому випадку оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе виключно за вашим бажанням або за рішенням суду, або при направленні у разі зміни стану здоровʼя. 


Що робити, якщо строк повторного огляду припадає на січень-червень 2025 року?

Термін повторного огляду продовжено на 6 місяців від початку впровадження оцінювання з повсякденного функціонування, як і відповідні права, виплати та гарантії. Наприклад, якщо повторний огляд було визначено на 10.03.2025, то строк для проходження подовжено до 30.06.2025. Щоб пройти повторний огляд, необхідно буде звернутися до профільного лікуючого лікаря, який сформує направлення на оцінювання. Його будуть проводити експертні команди вже за новими правилами. 


Що робити, якщо я з поважних причин не зміг/змогла раніше пройти повторний огляд протягом 2022-2024 року?

Повторний огляд та оцінювання потрібно буде пройти:

  • Чоловікам 25-60 років з 2 або 3 групою інвалідності – з 1 квітня до 1 листопада 2025 року;
  • Всім іншим пацієнтам – до 1 квітня 2026 року.

Винятки — неможливість повторного огляду через такі причини:

  • люди перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих територіях,
  • пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось з парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання),
  • чинні військовослужбовці, працівники поліції та СБУ – для них статус інвалідності залишається чинним на період проходження військової служби та протягом 60 календарних днів з дати звільнення з військової служби.



Що буде, якщо мої документи вже в МСЕК і призначена дата засідання у 2025 році?

У такому випадку справу буде передано до визначеного закладу охорони здоровʼя, де працюватимуть експертні команди. Розгляд справи відбудеться в день, який був призначений до цього МСЕК. При цьому обовʼязково повідомлять нову адресу, де відбудеться оцінювання. 


Що буде, якщо мої документи уже передані МСЕК, проте я ще не отримав відповіді?

Якщо ви вже подали документи до МСЕК, рішення має бути ухвалено за чинним порядком, якщо засідання МСЕК відбулося в 2024 році. Якщо ж ваші документи не встигнуть розглянути, справу буде передано до визначеного закладу охорони здоровʼя, де працюватимуть експертні команди. Розгляд справи відбудеться в день, який був призначений до цього МСЕК. При цьому обовʼязково повідомлять нову адресу, де відбудеться оцінювання.


Чи будуть чинні документи, в яких визначено потребу в постійному догляді для осіб з 1 або 2 групою інвалідності?

Якщо була встановлена тимчасова інвалідність (із зазначення терміну повторного огляду) з повторним оглядом у 2025 році, то видані документи МСЕК є чинними до проходження оцінювання. Відповідно ці ж документи можуть бути використані для поновлення документів щодо відстрочки в ТЦК СП та договорів про отримання відшкодування за надані послуги з догляду.


Як буде встановлюватися відсоток втрати непрацездатності людям з інвалідністю внаслідок війни у категорії 60+?

Для ветеранів війни віком 60+ принципові зміни не передбачені. Якщо ваш статус особи з інвалідністю внаслідок війни вже визначено та групу інвалідності встановлено безстроково, повторне оцінювання не потрібне. Ваші права, статус і соціальні гарантії залишаються незмінними.



Як зараз проходити МСЕК військовим, звільненим через поранення з переглядом через пів року?

На цей час військові, звільнені за станом здоров’я, проходять переогляд у МСЕК за чинною процедурою відповідно до затверджених норм. Усі документи, видані МСЕК, залишаються чинними до завершення строку їхньої дії. 

Після 1 січня 2025 року переогляд здійснюватимуть експертні команди відповідно до нових правил, які будуть впроваджені разом із реформою. Процедура адаптована, щоб враховувати специфічні потреби військових.

Детальніше шлях військовослужбовця для отримання статусу інвалідності описаний на сайті МОЗ.


Чи буде в межах реформи переглянути процес отримання групи інвалідності довічно, якщо стан пацієнта не покращується?

Розуміємо, наскільки виснажливим може бути процес регулярного підтвердження статусу інвалідності. У реформованій системі передбачено, що довічна група інвалідності надаватиметься особам, у яких захворювання чи стан мають незворотний характер або стабільно не покращуються протягом тривалого часу.

Також буде скорочено кількість візитів і спрощено процес подачі документів завдяки електронній системі. Мета змін — зробити систему більш людяною та зручною, щоб люди з інвалідністю могли зосередитися на своєму здоров’ї, а не на бюрократії.


Що робити пацієнту, у разі втрати документів, які підтверджують інвалідність?

У випадку втрати документів, які підтверджують інвалідність, дублікати втрачених документів можуть бути видані територіальними підрозділами Пенсійного фонду України, на підставі документів, що містяться у відповідних пенсійних справах.