Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Доступні ліки

У квітні 2017 року Уряд розпочав програму реімбурсації "Доступні ліки". Починаючи зі старту програми (2017 рік) пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом II типу мають можливість отримати ліки безоплатно або з доплатою. 

З 1 квітня 2019 року Національна служба здоров'я України адмініструє програму реімбурсації лікарських засобів “Доступні ліки”. І напряму відшкодовує аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за рецептом. Програма “Доступні ліки” дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.

Програма реімбурсації «Доступні ліки» постійно розширюється новими препаратами, і станом на листопад місяць 2022 року по програмі відшкодовується (безоплатно або з доплатою) вартість препаратів:

 • Проти серцево-судинних хвороб;
 • Для профілактики інсультів та інфарктів;
 • Проти нецукрового діабету та цукрового діабету І типу (інсулін) та діабету ІІ типу;
 • Для лікування хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів; розладів психіки, поведінки, а також епілепсії;
 • Для лікування хвороби Паркінсона.

 

Як отримати безоплатні ліки?

Покрокова інструкція

 • Зверніться до лікаря (терапевта, педіатра або сімейного лікаря), з яким укладено декларацію, та отримайте електронний рецепт. 
 • Завітайте до аптеки з позначкою «Тут є Доступні ліки». 
 • Отримайте ліки безоплатно або з частковою доплатою за е-рецептом. 

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава. 

 

Як отримати електронний рецепт на "Доступні ліки"?

З 1 квітня 2019 року ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати за електронним рецептом, виписаним лікарем через електронну систему охорони здоров’я. 

Крок 1. Пацієнт записується та приходить на прийом до лікаря, з яким у нього укладена декларація.

Важливо! Пацієнт має звернутися саме до свого лікаря. Якщо ви ще не підписали декларацію, це варто зробити. Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» буде неможливо.

При цьому, у разі наявності хронічного чи затяжного захворювання або необхідності продовження лікування за попередньо встановленим діагнозом та схемою лікування при зверненні пацієнта засобами телекомунікаційного зв'язку (телефон, електронна пошта, месенджери - в залежності від того, який спосіб зв’язку з лікарем погоджено) лікар має право виписати рецепт без проведення особистого прийому такого пацієнта.

Крок 2. Лікар проводить прийом і виписує е-рецепт.

Крок 3. Під час виписування електронного рецепта лікар разом з пацієнтом мають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації є актуальним і належить пацієнту. Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера.У разі, якщо номер телефону не належить пацієнту або у пацієнта змінився номер телефону, інформацію про це потрібно оновити. Змінити номер телефону можна через електронну форму на сайті НСЗУ у розділі “Громадянам” https://nszu.gov.ua/gromadyanam. Подати запит може як пацієнт самостійно, так і лікар на прохання пацієнта. Детальніше про зміну номеру можна прочитати тут https://bit.ly/3ld52cc.

Крок 4. Після перевірки номера телефону лікар виписує е-рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

Крок 5. На мобільний телефон пацієнта приходить СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці.

Зміст СМС: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

Пацієнтам, які не користуються телефоном, а їх декларація укладена без телефону, лікар випише е-рецепт та одразу надрукує його пацієнтові у вигляді інформаційної пам’ятки. Вона міститиме номер рецепту та код підтвердження, а також інформацію про виписані ліки та спосіб їх застосування.

Пацієнтам, яким прийшло СМС на телефон, на їх прохання лікар також може надрукувати цей рецепт у вигляді інформаційної пам’ятки.

Крок 6. Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі «Доступні ліки». Перелік таких аптек є на сайті НСЗУ https://bit.ly/3eKd86S

Крок 7. В аптеці пацієнт повідомляє працівникові аптеки 16-значний номер рецепта будь-яким доступним шляхом: диктує усно, надає надруковану інформаційну пам’ятку або записку із виписаним на неї номером рецепта, показує увімкнений екран свого телефону з відкритим СМС тощо.

Крок 8. Фармацевт пропонує пацієнту наявні лікарські засоби на вибір – спочатку безоплатні, а потім з доплатою.

Крок 9. Далі пацієнту потрібно переконатись:

 • чи є в наявності саме те торговельне найменування лікарського засобу і виробництва, яке бажає отримати пацієнт?
 • чи кількість лікарського засобу запропонована в повному обсязі?
 • чи буде доплата за обраний лікарський засіб і в якому розмірі?
 • якщо так, чи згоден пацієнт доплачувати таку суму?

Важливо! Якщо відповідь на одне або декілька запитань наведених вище «ні», то пацієнт не повинен називати або показувати фармацевту 4-значний код підтвердження.

Крок 10. У разі, якщо пацієнта все влаштовує, він називає код підтвердження, якщо необхідно, здійснює доплату, а фармацевтичний працівник накладає електронний підпис. Все, рецепт погашено. Після цього пацієнт отримує призначені ліки.

Якщо у даній аптеці немає саме того лікарського засобу, який бажає отримати пацієнт, він не називає код підтвердження рецепта, і має змогу звернутися до іншої аптеки. Або замовити той лікарський засіб, який відсутній в аптеці у момент звернення пацієнта.

 

Важливо знати!

МОЗ спільно з НСЗУ та Урядом максимально спростили можливість отримання пацієнтами препаратів за програмою «Доступні ліки» у період дії воєнного стану. Всі препарати по програмі «Доступні ліки», в тому числі і для лікування діабету, можна отримати в аптеках, як за паперовим, так і за електронним рецептом. На час дії воєнного стану, у випадку якщо у лікаря не має технічної можливості виписати електронний рецепт, лікар виписує пацієнту паперовий рецепт з яким пацієнт так само звертається до аптечного закладу для отримання необхідних препаратів в рамках програми реімбурсації.

 

Де отримати ліки?

Пацієнт може отримати ліки за е-рецептом у будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з НСЗУ, без прив'язки до місцевості, де цей рецепт був виданий, чи місця проживання пацієнта. Наприклад, якщо пацієнтові виписаний е-рецепт в Києві, то отримати ліки за ним можна і в Одесі.
Шукайте наліпку "Тут є Доступні ліки".

Електронна карта аптек-учасників урядової програми реімбурсації "Доступні ліки": https://bit.ly/3nl3hw0

Скористатись програмою “Доступні ліки” можуть також мешканці тимчасово окупованих територій: https://bit.ly/2z2GeMj

 

Чому саме ці категорії захворювань?

Механізм відшкодування вартості (реімбурсації) поширюється на препарати проти серцево-судинних хвороб; для профілактики інсультів та інфарктів; проти нецукрового діабету та цукрового діабету І типу (інсулін) та діабету ІІ типу; для лікування хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів; розладів психіки, поведінки, а також епілепсії; для лікування хвороби Паркінсона.

Саме ці хвороби найбільше впливають на показники смертності населення України або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.  

 

Які діючі речовини входять до програми?

Реєстр препаратів, які підлягають реімбурсації по програмі «Доступні ліки» оновлюється двічі на рік. Даний Реєстр ліків є у вільному доступі на сайті МОЗ, та містить всю необхідну інформацію для пацієнта, а саме торгову назву препарату, діючу речовину, форму випуску, дозування, кількість в упаковці, та тип відшкодування (безоплатно або з доплатою із зазначенням розміру доплати).

З відповідним Реєстром ліків можна ознайомитись за посиланням

 

Що робити, якщо в аптеці закінчилися безоплатні ліки, або ті, що відшкодовуються?

 • Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку. 
 • Пацієнт може звернутись в іншу аптеку. 
 • Пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю. 

 

Які ліки пацієнт може отримати безоплатно, а за які потрібно доплачувати? 

Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Також наявність препарату у програмі залежить від рішення про його участь від виробника – він має подати заявку для включення свого препарату до Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації. 

Реєстр ліків є у вільному доступі на сайті МОЗ, та містить, зокрема, інформацію про тип відшкодування (безоплатно або з доплатою із зазначенням розміру доплати).

З відповідним Реєстром ліків можна ознайомитись за посиланням.

 

Оновлений реєстр препаратів програми "Доступні ліки"

31 жовтня 2022 року набрав чинності оновлений Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, який затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27 жовтня 2022 року № 1931.

З відповідним Реєстром ліків можна ознайомитись за посиланням

До оновленого Реєстру увійшло 462 позиції препаратів, з них: 203 - проти серцево-судинних хвороб; 30 - для профілактики інсультів та інфарктів; 52 - проти діабету ІІ типу; 32 - для лікування ХОЗЛ; 63 - за розладів психіки, поведінки, а також епілепсії; 4 - при нецукровому діабеті; 6 - для лікування хвороби Паркінсона; 72 позицій препаратів інсуліну з повною компенсацією вартості або з доплатою згідно категоризації пацієнтів.

Даний Реєстр ліків містить всю необхідну інформацію для пацієнта, а саме торгову назву препарату, діючу речовину, форму випуску, дозування, кількість в упаковці, та тип відшкодування (безоплатно або з доплатою із зазначенням розміру доплати).

Існує міф, що у програмі “Доступні ліки” беруть лише найдешевші препарати вітчизняних виробників. Це не правда. Всі лікарські засоби, які беруть участь в програмі зареєстровані в Україні і пройшли необхідні процедури експертизи перед їх державною реєстрацією. В Реєстрі містяться препарати, як і вітчизняного, так і іноземного виробництва. Нагадуємо, що участь в програмі з боку фармацевтичних виробників є добровільною. Виробник самостійно подає заяву до Національної служби здоров’я України для включення лікарського засобу власного виробництва до Реєстру реімбурсації.