Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Безоплатні послуги з охорони психічного здоровʼя

Попри війну українці можуть отримати послуги з охорони ментального здоровʼя на всіх рівнях медичної допомоги: 

  • амбулаторно, 
  • стаціонарно,
  • у межах екстреної й спеціалізованої меддопомоги та реабілітаційних послуг,
  • через мобільні мультидисциплінарні команди.


Для пацієнтів ці послуги є безоплатними, вони надаються в межах Програми медичних гарантій (далі – ПМГ) і фінансуються Національною службою здоровʼя України (далі – НСЗУ). 


Психологічну та/або психіатричну допомогу можна отримати безоплатно в медичних закладах, які підписали договори з НСЗУ на надання таких послуг в межах пакетів ПМГ.

Первинний рівень меддопомоги (сімейні амбулаторії тощо). У лікаря «первинки» можна, наприклад: пройти діагностику свого психічного стану, отримати поради щодо підтримки ментального здоровʼя, взяти направлення до іншого спеціаліста (невролога, психолога, психіатра та ін.), якщо виникне така потреба. 


З листопада 2022 року сімейного лікаря, терапевти та педіатри надають послуги у сфері психічного здоровʼя в межах пакета «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Нині понад 1000 медзакладів підписали контракт із НСЗУ за цим пакетом.


Амбулаторне лікування. Пацієнт може самостійно звернутися до психолога або лікаря-психіатра у медзакладі, що має договір з НСЗУ за пакетом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» і відповідного фахівця. Направлення в такому випадку не потрібне.


Також можна спочатку звернутися до свого сімейного лікаря, який здійснить базовий скринінг і надасть базову психологічну допомогу, а за потреби скерує до потрібного вузького фахівця.


Стаціонарне лікування – психіатричну допомогу в стаціонарі надають спеціалізовані заклади. Для звернення направлення є необов’язковим. 

Безоплатно пацієнт може отримати, наприклад, такі медичні послуги:

  • психіатричний огляд та допомога;
  • індивідуальний план лікування і реабілітації – із залученням самого пацієнта або його законного представника;
  • проведення необхідних психодіагностичних тестів у динаміці;
  • контроль за станом пацієнта, амбулаторні візити до одужання або стійкої ремісії.

Важливо зазначити, що МОЗ України змінило каральні методи і підходи радянського зразка у сфері психіатричної допомоги на надання такої допомоги з огляду на пріоритет прав і гідності людини – наказ МОЗ від 07.12.2023 № 2085 про затвердження Порядку надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах.


Мобільні мультидисциплінарні команди – працюють при психіатричних стаціонарах та виїжджають до пацієнта за місцем його перебування, наприклад, до нього додому. Для отримання такої допомоги потрібне направлення сімейного лікаря або психіатра.  


Служби психологічної підтримки. За неможливості звернутися до лікаря можна зателефонувати на лінію психологічної підтримки. Контакти таких служб, що надають послуги безоплатно для різних категорій громадян (наприклад, переміщених осіб, ветеранів та членів їх родин, підліткам), розміщені за посиланням.


Техніки самодопомоги та джерела корисних порад. У межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» розроблено ресурс з порадами, техніками та методиками самодопомоги та інша корисна інформація, що допоможе піклуватися про ментальне здоровʼя – своє та своїх близьких.