Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Медичний канабіс
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
Контакти

Психічне здоров'я

Психічне здоров’я – невидиме, але потребує такої ж підтримки, як і фізичне

Повномасштабна війна призвела до зростання потреби українців у психологічній допомозі. Лише за попередніми прогнозами, через вплив війни такої підтримки різного ступеня інтенсивності потребуватимуть близько 15 млн людей, серед яких: 1,8 млн військових та ветеранів, 7 млн людей старшого віку, близько 4 млн дітей та підлітків. Тож надання якісної безоплатної психологічної допомоги усім, хто її потребує, – пріоритет держави. 

Від квітня 2022 року за ініціативи першої леді Олени Зеленської реалізується Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?». Для впровадження її на державному рівні та з метою міжсекторальної взаємодії створена Міжвідомча координаційна рада. Кожне з залучених у впровадження програми міністерств має власний пріоритетний проєкт у сфері охорони психічного здоровʼя.

Пріоритетний проєкт Міністерства охорони здоровʼя України – «Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги». В умовах повномасштабної війни, коли потреби в охороні ментального здоровʼя зросли, важливо, щоб доступ до психологічних послуг в Україні був доступний всім, хто їх потребує. Тож МОЗ України разом з партнерами активно працює над тим, аби послуги з охорони ментального здоровʼя надавалися безоплатно на всіх рівнях медичної допомоги


Послуги з охорони психічного здоровʼя на первинному рівні медичної допомоги

Впровадження послуг з охорони психічного здоровʼя на первинній ланці меддопомоги – один з основних кроків, передбачених проєктом. Він покликаний максимально наблизити допомогу зі збереження психічного здоровʼя до пацієнтів, адже саме до лікарів первинної ланки – сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів – насамперед звертають українці з питань свого здоровʼя. 

Протягом 2022-2023 років Міністерство охорони здоровʼя України разом із дотичними відомствами реалізувало доступ пацієнтів до послуг з охорони психічного здоровʼя на первинній ланці – у сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. 

Для цього було запроваджено масштабування навчання українських медичних працівників за глобальною програмою ВООЗ – Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) – спрямованою на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоровʼя через залучення не спеціалізованих у цій сфері кадрів – лікарів «первинки» – до надання допомоги людям із психічними розладами.

Станом на середину серпня 2024 року понад 96 000 слухачів отримали сертифікати про проходження онлайн-курсу в межах mhGAP, з них майже 19 000 – лікарі первинної ланки. 


У листопаді 2022 р. до Програми медичних гарантій додано новий пакет послуг «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». На початок літа 2024 року понад 1000 медзакладів підписали договір із НСЗУ на пакет Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Інформація про них міститься на електронній карті надавачів медичної допомоги за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога». Тут зібрані дані про лікарів, які безоплатно для пацієнта надають психологічну та психіатричну допомогу у медзакладах, що мають відповідний договір(-и) із НСЗУ. 


Послуги з охорони психічного здоровʼя на інших рівнях медичної допомоги

Наступний етап – налаштування системи перенаправлення до профільних фахівців та розбудова амбулаторної ланки для надання психологічних послуг. Так, у 2024 році розпочалося створення центрів ментального здоров’я на базі кластерних лікарень і загальних лікарень, а також відкриття окремих центрів психологічної реабілітації. 

Також передбачена інтеграція послуг із підтримки психічного здоровʼя у систему екстреної медичної допомоги, для цього щонайменше 60 % медичних працівників «екстренки» мають пройти відповідне навчання. 

Триває процес розбудови системи надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоровʼя. Йдеться про реабілітаційні відділення у кластерних та надкластерних лікарнях по всій країні та спеціалізовані заклади національного рівня. 

Розвивається опція надання психіатричної допомоги за місцем перебування пацієнтів – мобільними мультидисциплінарними командами.