Інформаційний простір системи крові
Тема 2.10. Інформаційний простір системи крові
2.10.1. Вступ
З метою інформаційного впорядкування системи крові та сприяння збільшенню кількості добровільних безоплатних донорів крові та компонентів МОЗ України спрямовує зусилля на вдосконалення контролю за технологічними процесами заготівлі, тестування, переробки, зберігання та розподілу донорської крові та компонентів крові, впроваджує централізоване управління запасами компонентів крові та контролю за їх належним застосуванням при наданні послуг з трансфузії та подальшого виконання гемонагляду. Подолання цих перешкод сприятиме наданню якісної медичної допомоги в Україні.
2.10.2. Актуальність та основні аспекти теми
Інформаційний простір системи крові як сукупність інформаційних систем та технологій забезпечує інформаційну взаємодію між усіма учасниками системи крові: донорами, реципієнтами, центрами крові, закладами охорони здоров’я, керівними та контролюючими державними та територіальними органами влади, громадськими об’єднаннями. Зокрема, забезпечується єдина національна система обліку донорів, реципієнтів, донацій, запасів та потреб крові та/або її компонентів, трансфузій крові в Україні.
Інформаційний простір створюється за координації Міністерства охорони здоров’я України відповідно до Стратегії розвитку національної системи крові в Україні на період до 2022 року та затвердженого плану заходів щодо її реалізації. Стратегія ставить за мету забезпечення рівноправного і своєчасного доступу пацієнтів до якісних та безпечних компонентів донорської крові у достатній кількості. Реалізація запланованої модернізації системи крові оцінюється приблизно у 6,5 млрд грн та здійснюється за рахунок державного, місцевого бюджетів, коштів міжнародних партнерів та механізмів державно-приватного партнерства.
Передбачається, що інформаційний простір системи крові сприятиме подоланню невпорядкованості системи, об’єднавши донорів, реципієнтів, донації, трансфузії та компоненти крові в Україні єдиною системою обліку. З одного боку складові простору слугуватимуть донорам – потенційним та наявним, з іншого – співробітникам медустанов. За допомогою «персональних кабінетів» донори отримуватимуть інформацію про існуючу систему заохочень до донації, а також актуальні оновлення щодо потреб у крові або її компонентах. Реципієнти отримають повноцінний доступ до трансфузій, а система моніторингу всіх процесів у системі крові забезпечить їх безпеку та безпеку донорів. Водночас система дозволить автоматизувати роботу центрів крові.
У 2023 році з метою формування та реалізації узгодженої інформаційної політики у сфері донорства крові та компонентів крові, функціонування системи крові, Кабінет Міністрів України затвердив Положення про інформаційно-комунікаційний комплекс системи крові і згодом також Порядок функціонування інформаційно-комунікаційної системи донорства крові.
Інформаційно-комунікаційний комплекс системи крові – сукупність процесів та механізмів обробки даних у сфері донорства крові та компонентів крові, функціонування системи крові, що здійснюються з використанням інформаційно-комунікаційних систем з метою забезпечення виконання функцій, пов’язаних із донорством крові та компонентів крові, які встановлені Законом України “Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові”.
Інформаційно-комунікаційна система донорства крові (система “єКров”) – інформаційно-комунікаційна система, що використовується для обробки даних з метою забезпечення виконання функцій, пов’язаних з донорством крові та компонентів крові, які визначені цим Положенням.
2.10.3. Електронні системи сфери донорства крові та їхні функції
Документи Уряду визначають питання щодо забезпечення обліку та автоматизації процесів у сфері донорства крові та компонентів крові, механізмів обробки даних і взаємодії суб’єктів, використання достовірної інформації про потреби крові для планування і моніторингу запасів на національному та регіональному рівнях.
Передбачається, що для цих процесів використовуватимуться:
- система “єКров”, яка має бути створена для виконання суб’єктами у сфері донорства крові та компонентів крові своїх функцій і повноважень;
- електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ);
- Реєстр ліцензій, який забезпечує обробку інформації про ліцензування господарської діяльності із заготівлі та тестування донорської крові та компонентів крові.
Система “єКров” забезпечує виконання таких функцій, пов’язаних з донорством крові та компонентів крові:
- отримання, зберігання, передача, валідація, агрегація (групування, сортування), надання для аналізу
- ведення обліку та автоматизація процесів, які проходять в установах суб’єктів системи крові
- обробка даних щодо потреб та наявних запасів крові та/або її компонентів
- оголошення інформації про потреби у крові та/або її компонентах на різних рівнях і з урахуванням певних обставин, ініціювання програм і заходів популяризації донорства, здійснення контролю та аналізу проведення результатів їх виконання;
- ведення обліку та автоматизація процесів, які здійснюються в межах виконання Держлікслужбою повноважень та функцій уповноваженого органу у сфері донорства крові та компонентів крові, функціонування системи крові, забезпечення процесів ведення обліку господарської діяльності суб’єктів системи крові;
- забезпечення участі суб’єктів донорського фонду у донорстві крові та компонентів крові, у тому числі здійснення автоматизованого контролю за станом виконання етапів проведення процедури трансфузії, фіксації медичної, облікової інформації та інформації, пов’язаної з контролем виконання процедури трансфузії; забезпечення функціонування публічних електронних реєстрів, необхідних для виконання функцій, пов’язаних із донорством крові та компонентів крові, у складі системи єКров;
- взаємодія з електронними медичними інформаційними системами та центральною базою даних електронної системи охорони здоров’я в межах забезпечення виконання функцій, пов’язаних з донорством крові та компонентів крові;
- взаємодія з Реєстром ліцензій та інформаційно-комунікаційними системами - інтерфейсами.
Суб'єктами інформаційно-комунікаційного комплексу системи крові є:
- МОЗ (власник інформаційно-комунікаційної системи донорства крові);
- Держлікслужба;
- НСЗУ;
- Національний трансфузіологічний центр (здійснює оперативне управління системою “єКров”);
- ДП “Електронне здоров’я” (виконує функції адміністратора системи єКров);
- суб’єкти системи крові;
- суб’єкти, що надають послуги з трансфузії крові та/або компонентів крові;
- лікарняні банки крові;
- суб’єкти донорського фонду;
- оператори електронних медичних інформаційних систем тощо.
ЕСОЗ в інформаційному просторі системи крові забезпечує:
- ведення первинної облікової медичної документації щодо результатів медичного обстеження донорів, допущення до донацій, забору та трансфузії крові;
- облік зразків крові реципієнтів;
- фіксацію серйозних несприятливих реакцій або серйозних несприятливих випадків, пов’язаних з донорством тощо.
Електронна взаємодія між інформаційно-комунікаційними системами, які використовуються в інформаційно-комунікаційному комплексі системи крові, здійснюється з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів та/або шляхом підключення системи “єКров” до ЦБД ЕСОЗ як МІС.
Впровадження інформаційно-комунікаційного комплексу системи крові із застосуванням передових міжнародних практик надасть можливість чіткого і системного управління запасами крові, сприятиме прозорості і контрольованості процесів взаємодії між суб’єктами, що беруть участь у функціонуванні системи крові.
2.10.4. Корисні посилання
Ключові слова / Теги
Інформаційно-комунікаційний комплекс системи крові, система “єКров”, донорство крові
Наступна сторінка: Електронна система епідеміологічного нагляду (ЕСЕН)