Довідники центральної бази даних ЕСОЗ
Тема 3.7. Довідники центральної бази даних ЕСОЗ
3.7.1. Глосарій
Класифікатор (або в комп'ютерних системах – довідник) – це систематизований набір значень, де кожному зі значень присвоєно унікальний код. Класифікатори використовуються для перевірки інформації, внесеної користувачем, або надання користувачу можливості вибрати одне зі значень довідника при внесенні інформації.
3.7.2. Вступ
Для внесення інформації до центральної бази даних ЕСОЗ використовуються національні (державні) класифікатори, номенклатури та довідники, затверджені в установленому законодавством порядку, зокрема, спеціальні класифікації та переліки, затверджені МОЗ.
3.7.3. Основні аспекти теми
Використання класифікаторів (довідників) має важливе значення, адже забезпечує послідовність та коректність внесення та перегляду даних, зокрема медичних. Прикладом роботи з класифікатором є елемент у інтерфейсі МІС, коли користувач не вводить значення руками, а шукає або обирає із списку доступних значень.
Переваги використання класифікаторів, зокрема міжнародних:
- зменшення вірогідності помилок користувача при внесенні даних в систему. Надійніші механізми перевірки даних, які вносить користувач;
- покращення інтероперабельності, тобто обміну даними між різними системами, зокрема при багатомовному використанні даних;
- можливість виправляти помилки в довіднику без зміни вже внесених користувачами даних.
У ЦБД ЕСОЗ та МІС імплементовано ряд регламентованих державою довідників, серед яких:
Міжнародна класифікація первинної медичної допомоги (англ. ICPС-2-E, часто вживане – ICPC-2) – це система для шифрування причин, діагнозів та дій кожного звернення пацієнта до лікаря, єдина система, завдяки якій можливо класифікувати як захворювання, так і симптоми. Класифікатор містить близько 1300 кодів, що дозволяє швидко закодувати будь-який стан пацієнта. Це базова одиниця обліку роботи сімейного лікаря, за допомогою якої можна кодувати:
- Причину звернення пацієнта до лікаря (найчастіше – це певні скарги, консультації або оцінка результатів аналізів).
- Діагноз (як бачить проблему лікар).
- Дії (що необхідно зробити в конкретній ситуації – лікування, направлення на додаткові методи обстеження або направлення на вторинну ланку).
Основою класифікатора є 3-значний код. Перший знак – латинська літера A-Z, що відповідає одній із систем організму (наприклад, A – загальні та неспецифічні стани, B – система крові та кровотворних органів, D – травна система тощо) та двозначного числа, що кодує специфічний стан або дію в межах системи організму.
Використання класифікатора ICPC-2 є обов'язковим для кодування на первинній ланці медичної допомоги. За необхідності лікар первинної ланки додатково до кодування за ICPC-2 може уточнити стан/діагноз кодом МКХ-10-АМ з використанням таблиці співставлення кодів ICPC-2 та МКХ-10-АМ.
Приклад значення: A80 - Травма / пошкодження БДУ
Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я (КХСПОЗ, НК 025:2021, МКХ-10-АМ, англ. ICD-10-AM) — це класифікатор переліку хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я, в тому числі супутніх діагнозів, ускладнень лікування і причин смерті. Наразі діє Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я, затверджений наказом Мінекономіки від 04.08.2021 № 360 як НК 025:2021.
Цей класифікатор є локалізованою версією МКХ-10 австралійського перегляду та розроблений з метою уніфікації кодування хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я в первинній медичній документації та даних електронної системи охорони здоров'я.
Основа класифікації хвороб у МКХ-10-AM — тризначний код, що складається з латинської літери (розділення на групи за анатомічним принципом) та двозначного числа (деталізація стану). Це обов’язковий рівень кодування для міжнародної звітності, яку подають до Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). А щоб ідентифікувати важливі конкретні хвороби, цей базовий код було розширено через крапку до чотири- й п’ятизначного формату.
Використання кодів МКХ-10-АМ є обов'язковим для кодування станів/діагнозів при наданні спеціалізованої медичної допомоги.
Приклад значення: M60.17 - Інтерстиціальний міозит, ділянка гомілковостопного суглоба та стопи
Класифікатор медичних інтервенцій (КМІ, НК 026:2021, АКМІ, англ. ACHI) — це перелік медичних втручань, що виконують у лікарнях будь-якої форми власності. Суміжні медичні втручання, стоматологічні послуги і процедури, що виконують за межами операційної, також входять до класифікатора (наприклад, МРТ).
Заклади охорони здоров’я зобов’язані використовувати національний класифікатор НК 026:2021 «Класифікатор медичних інтервенцій», затверджений наказом Мінекономіки від 04.08.2021 № 360.
НК 026:2021 гармонізований з Австралійським класифікатором медичних інтервенцій (Australian Classification of Health Interventions, ACHI), розробленим Австралійським консорціумом з розробки класифікацій (ACCD), та відповідає десятій редакції ACHI.
“Класифікатор медичних інтервенцій” (НК 026:2021) розроблений для уніфікації кодування медичних втручань у первинній медичній документації та даних електронної системи охорони здоров’я. НК 026:2021 використовується при створенні та впровадженні в Україні системи фінансування закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу.
Структура класифікатора побудована на анатомічному принципі, а розділи класифікатора відповідають назвам розділів у МКХ-10 ВООЗ. Інформація про медичне втручання має вигляд семизначного цифрового коду,
Використання класифікатора обов'язкове при кодуванні послуг при наданні спеціалізованої медичної допомоги, направлень, діагностичних звітів та процедур.
Приклади значень:
30586-00 - Накладення анастомозу між підшлунковою залозою і дванадцятипалою кишкою
X37001 - ПАП-тест
Єдиний класифікатор попередніх діагнозів для бригад екстреної медичної допомоги – це затверджений державою перелік кодувань основних груп симптомів та попередніх діагнозів для бригад екстреної медичної допомоги.
При наданні екстреної медичної допомоги на догоспітальному етапі бригади екстреної медичної допомоги мають обмежені діагностичні та часові ресурси для повноцінного обстеження пацієнтів та встановлення діагнозу відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб і споріднених проблем охорони здоров’я. Саме тому виникла потреба у встановленні попереднього діагнозу на базі основних симптомів та скарг відповідно до єдиного класифікатора попередніх діагнозів для бригад екстреної медичної допомоги.
Вказаний класифікатор розроблений на основі Міжнародної класифікації первинної медичної допомоги ICPC-2-E.
Класифікатор використовується у системі “Централь 103”.
Приклад значення: A71 - Кір
Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності і здоров’я (МКФ, НК 030:2022, англ. ICF) — це класифікатор, який використовують в усіх розвинених країнах лікарі, педагоги, фахівці з реабілітації та психологи. Його використання в Україні є підґрунтям для розвитку системи реабілітації, раннього втручання та інклюзії, для планування заходів соціального захисту, систем компенсації та для розробки і реалізації їх політики.
НК 030:2022 гармонізований з Міжнародною класифікацією функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (The International Classification of Functioning, Disability and Health, ICF) Всесвітньої організації охорони здоров’я та затверджений в Україні наказом Мінекономіки від 09.04.2022 № 810.
Функціонування та обмеження життєдіяльності через МКФ розглядаються як взаємодія між навколишнім середовищем та станом здоров’я людини, і тому класифікатор створює більш інтегроване розуміння стану здоров’я, надає можливість краще планувати лікування, реабілітацію і створення послуг для людей із хронічними захворюваннями чи інвалідністю.
Класифікатор має багаторівневу розгалужену структуру, враховуючи як обмеження життєдіяльності, так і контекстуальні фактори. Класифікатор дозволяє враховувати динаміку зміни стану пацієнта у коді з використанням позначок “+” та “-”.
Приклади значень:
d4154.23 – важкі труднощі із здатністю (другий кваліфікатор) та помірні труднощі з виконанням (перший кваліфікатор) “утримування положення стоячи”
e320.+4 – абсолютний сприятливий чинник (кваліфікатор) “друзі”, або e1500.4 – абсолютний бар’єр (кваліфікатор), “Проектування, конструювання і виготовлення засобів і технологій для входу і виходу до/з будівель громадського призначення”
Довідник COVID-вакцин (який буде трансформовано у Довідник медичних імунобіологічних препаратів – МІБП).
Ресурс необхідний для однозначної ідентифікації препаратів з точністю до їхньої суб-серії та досягнення міжнародної інтероперабельності документів про імунний статус пацієнта. Довідник містить опис і кількісні дані про наявність певного препарату у визначений день у визначеному закладі. Описові дані щодо вакцин та імунобіологічних препаратів в Довіднику адмініструє ДУ “Центр громадського здоров'я” за участі фахівців ДП “Медичні закупівлі України”. Кількісні дані про МІБП збираються в системі ІАС “МеdDаtа” та, у перспективі, надходитимуть також з “eStock”.
Даними Довідника на сьогодні користуються:
- медичні працівники (в інтерфейсах своїх МІС) при внесенні даних про вакцинацію;
- алгоритми ЦДБ ЕСОЗ (при створенні документів про імунобіологічний статус пацієнта);
- державні інституції в аналітичних звітах про використання вакцин та перебіг вакцинальних компаній;
- склади МІБП - при перерозподілах і замовленнях препаратів.
Фахівцями НСЗУ розроблено альтернативний довідник вакцин для використання медичними працівниками. Довідник містить відомості про вакцини, протоколи вакцинації, матрицю сумісності вакцин та перелік можливих ускладнень. Довідник вакцин розміщений на платформі Академії НСЗУ в межах курсу щодо медичних записів про вакцинацію.
LOINC (Logical Observation Identifiers, Names, and Codes) – це міжнародний універсальний стандарт ідентифікації медичних і лабораторних спостережень, який використовується для ідентифікації та обміну клінічною інформацією між медичними установами та іншими організаціями, що надають медичні послуги.
LOINC розроблений з метою створення стандартної номенклатури для клінічних і лабораторних досліджень і забезпечує стандартизований спосіб ідентифікації та обміну результатів лабораторних досліджень.
LOINC дозволяє перетворити записи про медичні огляди, лабораторні дослідження у чітку, структуровану та класифіковану інформацію, записану через спеціальні кодові імена.
Система кодування LOINC – це універсальна міжнародна стандартизована система кодування, єдина, зручна і зрозуміла для провідних медичних спільнот світу. Це глобальна мова міжнаціонального спілкування спеціалістів сфери охорони здоров’я – для ідентифікації клінічних спостережень і лабораторних досліджень.
Класифікатор передбачає як кодування спостереження/дослідження, так і визначає тип значення для результатів (наприклад, числове значення, довідник значень тощо).
Повний класифікатор містить понад 100 тис. кодів. У ЦБД ЕСОЗ імплементовано частину класифікатора. Значення класифікатора використовуються при реєстрації електронного медичного запису “спостереження”.
Приклад значення: 94500-6 - Виявлення нуклеїнових кислот (РНК) SARS-CoV-2
SNOMED Clinical Terms – систематизовано організована збірка медичної термінології, що охоплює більшість галузей клінічної інформації: хвороби, відомості, процедури, мікроорганізми тощо. SNOMED CT дозволяє:
- послідовно індексувати, зберігати, отримувати та накопичувати клінічні дані з усіх спеціалізацій та місць надання допомоги;
- обмежити кількість способів запису, кодування і застосування клінічних даних і, таким чином, позитивно впливати на досягнення інтероперабельності (взаємосумісності) електронних медичних записів;
- встановлювати перехресні відповідності («cross-mapping») формулювань з елементами інших міжнародних клінічних термінологій і класифікацій.
SNOMED CT спрямована на кодування в електронних базах реальних об’єктів/ процесів, що мають відношення до здоров’я і охорони здоров’я:
- обставинних (життєві обставини, оточення);
- медичних процедур / втручань;
- медичних показань, захворювань;
- подій;
- структур тіла, анатомічних і морфологічних аномалій;
- об’єктів/процесів, які впливають на захворювання (організмів, речовин, фізичних сил, об’єктів реального світу, соціального контексту);
- інших об’єктів/процесів, що мають відношення до здоров’я.
Таким чином, програмні продукти з використанням SNOMED CT дозволяють кодувати практично всю клінічну термінологію, якою послуговуються лікарі (близько 500 тис. термінів).
У ЦБД ЕСОЗ коди SNOMED CT використовуються у допоміжних довідниках у різних медичних записах, наприклад, щодо шляху введення лікарського засобу, причини його призначення тощо.
Приклад значення:
127490009 - Введення через гастростому
UCUM – стандартизований міжнародний класифікатор одиниць вимірювання. Використовується як базовий класифікатор одиниць вимірювання у класифікаторах вищого рівня – LOINC, SNOMED, дозувань лікарських засобів тощо.
Діагностично споріднені групи – це методика групування випадків надання медичної допомоги з метою спрощення розрахунку оплат щодо кожного пролікованого випадку. На першому етапі усі випадки надання медичної допомоги класифікуються з урахуванням встановленого діагнозу та наданих послуг. За результатом визначається перелік діагностично споріднених груп, який дозволяє класифікувати кожен майбутній випадок у одну з таких груп. На другому етапі проводиться розрахунок рівня оплати за кожен тип випадку надання допомоги з урахуванням його приналежності до діагностично спорідненої групи.
Використовується НСЗУ для нарахування оплат надавачам медичних послуг за програмою медичних гарантій.
Приклад значення:
Медична послуга, пов'язана з медичною допомогою дорослим та дітям в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування та медична реабілітація) – основні лабораторні дослідження – МКХ-10АМ Класи 1-22 – Послуги A36001, A35011, A35006, U35003, U33001, U34007, A35001, K34008, U34005, B34014, D34002, A34004…
КОАТУУ (Державний класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України) – класифікатор територіального устрою використовується в ЕСОЗ при внесенні адреси пацієнта, надавача медичних послуг, місця надання послуг тощо.
Приклад значення:
місто Андрушівка Житомирської області - [1820310100] / [UA18020010010097402]
3.7.5. Корисні посилання
- Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я НК 025:2021
- «Класифікатор медичних інтервенцій» НК 026:2021
- Міжнародна класифікація функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров'я НК030:2022
- LOINC
- SNOMED
- Наказ МОЗ 05.11.2020 № 2524 “Про затвердження Єдиного класифікатора попередніх діагнозів для бригад екстреної медичної допомоги”
- КОАТУУ
- Детальніше про НК 025:2021 та НК 025:2021 у навчальному курсі Академії НСЗУ “Клінічне кодування за системою діагностично-споріднених груп” https://academy.nszu.gov.ua/course/view.php?id=182
- Детальніше про НК 030:2022 у навчальних курсах Академії НСЗУ “Базові засади застосування Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ)” https://academy.nszu.gov.ua/course/view.php?id=184 та “Документування процесу надання реабілітаційної допомоги на основі МКФ” https://academy.nszu.gov.ua/course/view.php?id=185
Ключові слова / Теги
Електронна система охорони здоров’я, ЕСОЗ, центральна база даних, ЦБД, електронна медична інформаційна система, МІС, автоматизація, класифікатор, довідник, ICPC-2 , МКХ, НК 025:2021, НК 025:2019, НК 026;2021, НК026:2019, LOINC, SNOMED, АКМІ, ACHI, МКФ, НК 030:2022, міжнародна класифікація хвороб, міжнародна класифікація функціонування, ДСГ, діагностично споріднені групи, довідник вакцин
Наступна тема: Реєстри центральної бази даних ЕСОЗ