Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Протезування

Якщо ви отримали травму та втратили кінцівку, якісне протезування можливе в Україні за спеціальною державною програмою. Для отримання протеза документи можна подати через особистий кабінет Міністерства соціальної політики.

Ось перелік необхідних документів: 

  1. Для військових обов’язково потрібна довідка про обставини травми від командира військової частини. 
  2. Висновок ВЛК (військові) чи ЛКК (цивільні). 
  3. Паспорт громадянина України. 
  4. Ідентифікаційний код. 
  5. Посвідчення УБД (військові). 

Підготовка до протезування є запорукою успішного протезування. До неї входять: компресійна терапія, фізичні вправи, масаж рубця тощо.

 

Підготовка до протезування

Після ампутації кінцівки спостерігається виражений набряк кукси і прилеглих тканин. Такий набряк є нормальною реакцією організму на оперативне втручання. Він зазвичай спадає через кілька тижнів. На рану  одразу накладається асептична пов'язка, яка регулярно змінюється медперсоналом. Потім проводяться компресійна терапія і лімфодренаж. Метою компресійної терапії та лімфодренажу є зниження набряклості кукси і підготовка до первинного протезування. Правильна компресія покращує циркуляцію крові, знижує больові відчуття, зокрема фантомні болі, прискорює процес загоєння тканин, а в подальшому — скорочує терміни адаптації кукси до протеза. 

Слід виконувати ранкову гігієнічну гімнастику, лікувальну гімнастику тривалістю 10–15 хв, поступово збільшуючи її до 20–25 хв; проводити самостійні занят­тя 5–6 разів на день. Це поступово знизить гіперчутливість. Також можна розтирати куксу за допомогою жорсткого рушника або сухої мочалки. Використовувати потрібно тільки ті предмети і матеріали, які комфортні для шкіри, а рухи виконувати від кінця кукси у напрямку до тіла.  

Після операції хворий тривалий час перебуває в нерухомому стані, що, безсумнівно, призводить до ослаблення м'язового тонусу, і досить довго відчуває больовий синдром, тому лімфодренажний масаж є необхідним. Масаж ампутаційної кукси призначають після зняття операційних швів для підготовки кукси до протезування, а в подальшому для постійного користування протезом. Для збереження функціонального стану кукси насамперед застосовуються різні прийоми розминання (зрушування рубця). Для розвитку опоростійкості кукси в ділянці дистального кінця використовується вібрація у формі поколочування, рубання. Особливу увагу при масажуванні ампутованої кінцівки потрібно звернути на м’язи, які збереглися після операції і мають сприяти відновленню нормальних рухів. Масаж кукси спочатку має тривати не більше 5–10 хвилин. Поступово його тривалість збільшують до 15–20 хвилин. Для розвитку функції кукси дуже велике значення має рухливість найближчих суглобів. У процесі масажу рекомендується проводити фізичні вправи, які потрібно починати якомога раніше. 

Зменшити біль допомагає точковий масаж. Роблять такий масаж подушечкою великого або вказівного пальця: повільно, плавно, з поступово наростаючою частотою руху і силою тиску. Подушечка пальця має рухатися проти годинникової стрілки, поступово переміщуючись від центру точки до периферії на 2–3 сантиметри. Масаж кожної точки триває в середньому 3–5 хвилин. На 2-й хвилині натиснення і обертання змінюються погладжуванням та круговим розтиранням.  Перші 3–5 сеансів точкового масажу краще проводити під контролем лікаря.

Відновлення рухових навичок ампутованої кінцівки відбувається через компенсаторну пристосованість, можливості якої великою мірою визначаються силою і витривалістю м'язової системи. Щоб м'язи залишалися в тонусі, необхідно проводити лікувальні фізичні вправи на всіх етапах — як під час формування кукси, так і в процесі її підготовки  до первинного протезування та під час навчання користуватися протезом. 

 

Що пацієнту потрібно знати про протези?

  1. Обов'язково з'ясуйте, як відбуваються обслуговування та гарантійний ремонт протеза. Будь-який протез потрібно час від часу регулювати, підганяти. 
  2. Протез має бути зручним. Якщо під час носіння протеза червоніє шкіра і це не проходить за 15 хв, звертайтеся до протезиста, щоб покращити куксотримач. 
  3. Протезна реабілітація та тренування відбуваються на стадії виготовлення й отримання протезного виробу. Запитайте, як на підприємстві вам можуть допомогти максимально опанувати протез. 
  4. Ваша мотивація — це значна частка успіху протезування кінцівки. Вам необхідно регулярно виконувати вправи та опановувати протез.

 

Як обрати протезиста

  1. Обирати протезне підприємство варто ближче до постійного місця проживання, адже це спростить подальше обслуговування протезного виробу. 
  2. Протезист повинен мати досвід протезування не менше 3–5 років, використовуючи різноманітні технології, та не менше 20 пацієнтів протягом останніх двох років. 
  3. Протезист повинен добре розбиратися у комплектуючих різних виробників. 
  4. Обов'язково поспілкуйтеся з людьми, які раніше отримали травму, подібну до вашої, і вже мають досвід протезування. Знайти таких людей можна через веб-сайт japoruch або попросити протезиста познайомити вас.

Інформацію про виробників, технології та контакти вітчизняних протезних підприємств, історії успіху вітчизняного протезування можна знайти на сайті ProtezHub.