Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Нова система оцінювання ЕКОПФО у запитаннях та відповідях. Медзкладам

ЗМІСТ:

  1. Реформування процесів.
  2. Вимоги до закладів охорони здоровʼя.
  3. Встановлення інвалідності військовослужбовцям.
  4. Робота з документацією.
  5. Визначення адміністраторів та формування експертних команд.
  6. Направлення на оцінювання.
  7. Цифровізація процесів.
  8. Сімейний лікар.
  9. Оцінювання функціонування.
  10. Реабілітація пацієнтів.
  11. Пенітенціарна система.

1. Реформування процесів

Чи буде ліквідовано ЛКК?

Ні, ЛКК не буде ліквідовано, вони продовжать працювати. З них буде знято лише одну функцію – перегляд справ для висновку щодо направлення на МСЕК або оцінювання. Висновок ЛКК більше не буде потрібний.

Зокрема ЛКК продовжать формувати документи для статусу інвалідності для дітей.


Де можна отримати кількість справ МСЕК, які заплановані до розгляду на січень?

Для отримання інформації про кількість справ у черзі на січень необхідно звернутися до департаментів охорони здоров’я (ДОЗ) відповідного регіону. Вони володіють актуальними даними щодо перебігу реформи та передачі справ від МСЕК до закладів охорони здоровʼя, на базі яких функціонуватимуть експертні команди. Також статус розгляду справ відображатиметься на публічних дашбордах МОЗ.


Як подають документи на оцінювання люди, які перебувають за кордоном, і чи можливий дистанційний розгляд?

У разі легального перебування громадян України за кордоном на території держав, з якими укладено відповідні міждержавні договори (угоди), медична інформація передається у вигляді медичних формулярів, форма яких затверджується такими договорами (угодами).

Рішення про встановлення інвалідності може прийматися під час заочного розгляду справи за результатами медичного обстеження в країні перебування відповідно до міждержавних договорів (угод). Такі документи розглядаються Центром оцінювання функціонального стану особи.

Для громадян України в інших країнах, з якими немає міждержавних угод:

на період воєнного стану в разі легального перебування громадян України за кордоном на території інших держав до розгляду експертними командами можуть прийматися відповідні медичні документи, видані в країні перебування (крім медичних документів, виданих у Російській Федерації або Республіці Білорусь), в яких зазначено діагноз з використанням МКХ-10, ступінь функціональних порушень, дані лабораторних та функціональних обстежень (виписки стаціонарного хворого, консультації, обстеження тощо) та їх засвідчені відповідно до вимог законодавства України переклади на українську мову.

Медичні документи, їх переклади можуть бути надіслані поштою або надані лікуючому лікарю за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (електронна пошта, мобільні застосунки, соціальні мережі тощо). На підставі наданих документів лікуючий лікар приймає рішення щодо необхідності направлення на проведення оцінювання.
Також були внесені зміни до Закону України “Про нотаріат”, які передбачають що за вчинення консульськими установами України нотаріальних дій за кордоном за зверненням осіб щодо засвідчення правильності перекладу на українську мову документів, необхідних для направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, консульський збір не справляється.

Які зміни відбулися в роботі ЛКК, зокрема щодо продовження медичних висновків про тимчасову непрацездатність (МВТН) та направлення на оцінювання?

ЛКК зберігає свої функції, окрім направлення на оцінювання, яке тепер здійснює лікуючий лікар. Якщо пацієнт хворіє до 120 днів безперервно або 150 днів протягом року, це є одним з критеріїв направлення його на оцінювання, що і має зробити лікуючий лікар.


Як відбувається процедура оскарження рішення експертної команди, і яка роль у цьому процесі Інституту реабілітації осіб з інвалідністю у м. Вінниця?

Скарга на рішення експертної команди щодо результату оцінювання подається скаржником (його уповноваженим представником):

  • у паперовій формі до Центру оцінювання функціонального стану особи;
  • в електронній формі через електронну систему шляхом звернення до лікаря, який направив.

Розгляд скарг здійснюється експертними командами Центру оцінювання функціонального стану особи, до складу яких входять лікарі з різних держзакладів охорони здоров'я країни.

У складних випадках ДУ "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності" або Науково-дослідний інститут реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова можуть виконувати роль клінічної бази для дообстеження.


Що робити, якщо профільний спеціаліст відмовляється подавати пацієнта на оцінювання, а сімейний лікар не може цього зробити?

Пацієнт може звернутися до адміністрації закладу або до органів охорони здоров’я у разі необґрунтованої відмови профільного лікаря направити на оцінювання.


Як зміниться звітність у новій системі, і чи буде вона повністю електронною?

Звітність у новій системі повністю електронна: справи пацієнтів, протоколи засідань і рішення експертних команд ведуться в електронній системі. Дані будуть доступні на аналітичних панелях для забезпечення прозорості.


Як із 1 січня 2025 року визначатиметься профіль будинків-інтернатів для осіб із інвалідністю?

Це питання залишається у сфері відповідальності Міністерства соціальної політики. Наразі тривають роботи над визначенням нового механізму.


Чому підпис ЛКК залишається необхідним для санаторно-курортних карток, навіть якщо рекомендації зазначені в програмі реабілітації?

Підпис ЛКК залишається обов’язковим для формального підтвердження медичних показань на санаторно-курортне лікування, навіть якщо ці рекомендації вже зазначені в програмі реабілітації.


Як буде організовано оформлення та продовження психіатричних і чорнобильських груп інвалідності для дітей та дорослих?

Оформлення та продовження психіатричних груп інвалідності здійснюватиметься за загальними принципами нової системи. Для чорнобильських груп продовження прав і пільг забезпечується чинним законодавством.

З метою визначення ступеня втрати здоров'я, групи і часу настання інвалідності та її причинний зв'язок із Чорнобильською катастрофою надаються такі документи:

  1. для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії, експертний висновок, що надається уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами (закладами охорони здоров'я) Міноборони, МВС, СБУ, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, з установлення причинного зв'язку хвороби, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, про причинний зв'язок захворювання з Чорнобильською катастрофою (далі – експертний висновок міжвідомчої експертної комісії) або постанова військово-лікарської, медичної (військово-лікарської), лікарсько-експертної комісії про причинний зв'язок захворювання з Чорнобильською катастрофою;
  2. для осіб, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, – посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи відповідної категорії та експертний висновок міжвідомчої експертної комісії;
  3. для потерпілих дітей з інвалідністю, пов'язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи, у разі досягнення ними 18 років - посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, серії "Д", вкладка до нього та експертний висновок міжвідомчої експертної комісії.


Яка система фінансування передбачена для новостворених експертних команд у закладах охорони здоров’я?

Діяльність експертних команд фінансуватиметься через Національну службу здоров’я України (НСЗУ) за рахунок державного бюджету. У рамках пакетів Програма медичних гарантій передбачено додаткову оплату за виконані послуги щодо оцінювання повсякденного функціонування.


За рахунок яких коштів проводитимуться додаткові клініко-діагностичні обстеження, призначені експертними командами?

Додаткові клініко-діагностичні обстеження здійснюватимуться за електронними направленнями в рамках Програми медичних гарантій.



2. Вимоги до закладів охорони здоровʼя

Чим буде затверджено перелік закладів, в яких будуть працювати експертні команди?

Експертні команди формуються та функціонують у кластерних та/або надкластерних закладах охорони здоров'я, а також за потреби та/або в разі відсутності затвердженої спроможної мережі закладів охорони здоров'я на території регіону в закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Перелік закладів охорони здоров'я комунальної форми власності визначається керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації) та з обґрунтуванням надсилається на погодження до МОЗ.

Перелік закладів охорони здоров'я державної форми власності визначається МОЗ.


Чи потрібно вносити зміни в статут комунального підприємства в частині внесення зміни в розділ основні завдання та функції?

Ні, не потрібно, оскільки проведення оцінювання повсякденного функціонування особи є медичною послугою.


Чи можна відстрочити вимогу повного дотримання нових норм ДБН В2.2.-40:2018, за умови забезпечення інклюзивності будівлі та приміщень?

Ні, не можна відстрочити вимогу повного дотримання нових норм ДБН В2.2.-40:2018. Дотримання вимог ДБН перевіряються НСЗУ у рамках контрактування, зокрема і для цієї послуги.


Які вимоги до приміщень, оснащення та організації роботи експертної команди в кластерних лікарнях, зокрема щодо проведення засідань, архівації документів і забезпечення штату персоналу?

Експертна команда може працювати у відокремленому приміщенні за відсутності відповідних площ у закладі охорони здоров’я, за умови забезпечення вимог доступності (перший поверх або ліфт, доступний для осіб на візках), інклюзивності та належних умов для проведення оцінювання. 

Приміщення мають відповідати державним будівельним нормам, забезпечувати комфортне розміщення команди й пацієнтів, достатній простір для меблів, обладнання та зони очікування. Організація роботи в кластерних лікарнях включає комп’ютеризовані робочі місця, засоби телемедицини та архіви для документів. 

Детальні вимоги щодо оснащення та роботи експертних команд визначені постановою КМУ від 15.11.2024 №1338.



3. Встановлення інвалідності військовослужбовцям

Який порядок направлення, проведення та оформлення оцінювання втрати працездатності та встановлення інвалідності військовослужбовцям, і чи мають голови ВЛК доступ до електронної системи?

Військово-лікарська або лікарсько-льотна комісія аналізує зібрані медичні документи, результати обстежень і лікування, а також проводить огляд військовослужбовця. Оцінюються ступінь травмування або захворювання та їхній вплив на здатність виконувати службові обов’язки.

На основі цього аналізу ухвалюється рішення про направлення на оцінювання повсякденного функціонування, якщо травма або захворювання суттєво обмежують функціонування військовослужбовця. У таких випадках голова ВЛК або лікуючий лікар мають право сформувати електронне направлення до закладу з експертними командами. Для цього здійснюється спільно з Міноборони МВС робота щодо надання щодо надання доступів до електронної системи всім головам ВЛК. Після проходження ВЛК та оформлення електронного направлення військовослужбовець переходить до етапу оцінювання повсякденного функціонування. 

Детальніший шлях військовослужбовця для отримання статусу інвалідності.


Який порядок направлення пацієнта з ампутацією, військового на МСЕК, якщо він не має або має остаточного ВЛК / свідоцтва?

Військовий з ампутацією може бути направлений на оцінювання на основі документів, виданих ВЛК, таких як висновок чи свідоцтво про хворобу. Якщо остаточні документи відсутні, пацієнта можуть направити на дообстеження або консультацію для збору необхідних даних. Лікуючий лікар або голова ВЛК оформлює направлення через електронну систему, а за потреби оцінювання може проводитись заочно чи виїзною експертною командою.


Якщо військовий втратив працездатність внаслідок бойових дій, чи обов'язково проходити стаціонарне лікування перед подачею документів на МСЕК?

Ні, стаціонарне лікування не є обов’язковою умовою. Головне – наявність повного комплекту медичних документів, які підтверджують стан здоров’я, ступінь порушень і результати обстежень. 

Документи можуть бути оформлені на основі амбулаторного лікування, якщо це дозволяє стан пацієнта. Голови ВЛК і лікуючі лікарі можуть направляти на оцінювання без вимоги стаціонарного лікування.


Хто буде писати повідомлення для ТЦК та СП щодо визнаних особами з інвалідністю?

У системі передбачена побудова відповідних витягів прямо з електронної системи, які туди необхідно буде закладу охорони здоров'я відправити. Незабаром буде здійснена інтеграція систем МОЗ та Міноборони і такі витяги відправляти не потрібно буде.


Куди передавати справи військових, державних службовців, які прописані в інших областях? 

Як і для МСЕК, так і для експертних команд працює принцип екстериторіальності, тобто немає привʼязки до місця реєстрації. 


Хто має оцінювати окремі групи осіб (чорнобильці, військовослужбовці, особи із професійними захворюваннями, учасники АТО тощо), які раніше перебували в окремо визначеній МСЕК? Згідно з профілем та кодом МКХ у всіх командах всіх закладів, де створені такі команди, чи лише в одному визначеному закладі?

Кожен випадок будуть оцінювати експертні команди у будь-якому закладі за профілем основного захворювання, яке стало причиною інвалідності/порушення життєдіяльності.


Хто дивитиметься рядовий і молодший офіцерський склад з-поміж ЗСУ, МВС, ДСНС, пенітенціарної служби? 

Центр оцінювання проводить первинне оцінювання виключно для діючих або колишніх військовослужбовців СБУ або розвідувальних органів. Усі інші групи – за звичайним процесом оцінюватимуть експертні команди в закладах.


4. Робота з документацією

Чи планується облікова документація, бланки, штампи, вимоги до них для проведення оцінювання?

Бланки, які виготовлятимуться типографічним шляхом, не передбачені. Усі необхідні документи будуть формуватися в електронній системі, роздруковуватися у разі потреби та засвідчуватися печаткою закладу охорони здоров’я.

У випадку відсутності технічної можливості (про що розміщуватиметься повідомлення на сайті МОЗ) для внесення даних чи роботи з електронною системою, можна бути використовувати бланки, які можна роздрукувати в будь-якому місці. Після відновлення технічної можливості для роботи в системі, усі відомості мають бути внесені в систему.


Чи зміниться форма направлення на оцінювання функціонального стану, і коли можна буде ознайомитися з новими електронними формами, зокрема 088/о?

Форма направлення на оцінювання буде подібною до 088/о, перелік відомостей визначається наказом МОЗ від 10.12.2024 № 2067. Нові електронні форми, будуть доступні в електронній системі до 1 січня 2025 року, щоб користувачі могли ознайомитися з ними. 


Які функції виконуватимуть лікарсько-консультативні комісії (ЛКК) після впровадження нової системи оцінювання, чи зазнає змін їх діяльність відповідно до наказу МОЗ № 189, і який лікар відповідатиме за подання форми 088/о?

Лікарсько-консультативні комісії (ЛКК) продовжать функціонувати після впровадження нової системи оцінювання та виконувати функції, визначені законодавством. 

При цьому ЛКК більше не будуть відповідальні за направлення пацієнтів на медико-соціальну експертизу.


Якщо експертна команда може направити лише 1 раз на дообстеження, то чи зможе експертна команда повернути справу лікарю, якщо вона неналежно оформлена чи не містить усієї необхідної інформації?

Направити справу на доопрацювання зможе на першому етапі адміністратор експертних команд, якщо документи, подані на оцінювання, не відповідають встановленим вимогам чи є неповними. Адміністратор має повернути справу, зазначивши чітку причину чи потреби для покращення справи. Це дозволить забезпечити коректність прийняття рішення.

Експертні команди в разі недостатності необхідної для прийняття рішення про оцінювання інформації, що міститься в ЕСОЗ та яка була додана до електронного направлення на проведення оцінювання, особу направляють на додаткове обстеження структури та функцій організму. На додаткові обстеження особа може бути направлена одноразово, крім випадків коли за результатами такого обстеження було виявлено нові, не зазначені в доданій до направлення медичній документації, стани, діагнози або порушення структури та функцій організму, що потребують додаткового обстеження.


​Який документ буде видаватися пацієнту замість довідки про інвалідність?

Замість довідки про інвалідність пацієнту видаватиметься витяг з рішення експертної команди та в разі встановлення інвалідності, рекомендації, що є частиною індивідуальної програми реабілітації. Форми зазначених документів затверджені наказом МОЗ від 10.12.2024 № 2067.


Чи залишатимуться чинними раніше видані постанови та накази у сфері МСЕК, зокрема постанова КМУ № 1317, після впровадження нової системи оцінювання?

Постанова КМУ № 1317 залишатиметься чинною до 31 грудня 2024 року. З 1 січня 2025 року її замінить постанова КМУ від 1511.2024 № 1338. Відповідно також вносяться зміни до інших постанов КМУ та відповідних наказів з метою врегулювати новий процес оцінювання повсякденного функціонування особи.


Нормативно-правові акти, що регулюють зміни

1. Законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи” (реєст. № 12178, 19.12.2024 прийнятий в другому читанні та в цілому) 

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи”.

Затверджує низку положень та порядків, що унормовують новий порядок проведення оцінювання, а також скасовує та змінює деякі постанови Кабінету Міністрів України щодо медико-соціальної експертизи.

3. Наказ МОЗ від 10.12.2024 № 2067 "Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи".

Документ визначає перелік первинної документації для роботи експертних команд та закладає основу для цифровізації процесу оцінювання повсякденного функціонування особи та встановлення інвалідності.


Якщо форма 088/о заповнюється від руки лікарем, який оформляє документацію, яким всю цю інформацію внести в інформаційну систему, якщо не всі почерки лікарів є читабельними? 

Наразі МОЗ розглядає можливість не вносити текстову описову частину саме для паперових справ.


До якого розділу вкладати оцифровану форму 088/о?

До розділу медичних документів.


Чи передбачено відхід від бланків суворої звітності, і як гарантується достовірність роздруківок для тих, хто не має доступу до електронної системи?

Бланки суворої звітності замінюються документами в електронній системі, якою будуть користуватися лікарі та експертні команди у процесі оцінювання повсякденного функціонування і яку протягом 2025 року буде інтегровано з електронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ). 

Роздруківка є витягом із системи, захищеним електронним підписом лікаря. Для перевірки достовірності документ можна підтвердити через заклад, який його видав, оскільки всі записи зберігаються в електронній системі.


6. Направлення на оцінювання

Чи може направити на комісію лікар приватної клініки?

Так, лікар приватної клініки зможе направляти пацієнтів на оцінювання в новій системі. Для цього він має бути зареєстрований в електронній системі і дотримуватися встановлених критеріїв направлення.


Хто відповідає за обґрунтованість направлення для оцінки експертною командою?

Лікуючий лікар несе відповідальність за обґрунтованість направлення, його відповідність визначеним критеріям, а також за повноту й достовірність внесеної до електронної системи інформації.


Чи можуть на переогляд направляти робочі групи при ОВА?

Повторне оцінювання може проводитися за направленням лікаря в разі змін стану здоров’я пацієнта, за запитом самої особи або її представника, а також в рамках проведення перевірки обґрунтованості прийнятого рішення у визначених законодавством випадках. 

Центр оцінювання функціонального стану особи може проводити перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями:

на виконання ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно зазначеної в ухвалі слідчого судді або рішення, ухвалі суду особи;

за запитом робочої групи із забезпечення моніторингу в сфері оцінювання, утвореної керівником обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації), або за результатами моніторингу наявних в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи даних.


7. Цифровізація процесів

Після цифровізації всіх переданих справ, заклади починають їх вносити в нову електронну систему і з 01.01.25 працювати в ній? Як підготуватися закладам?

Так. В електронній системі медичний реєстратор буде заповнювати поля оновленого направлення (подібно 088/о формі), і наприкінці додавати відскановані документи по типах документів. 

Для ефективної роботи та підготовки треба: 

  • Визначити команди і їх склад.
  • Забрати справи та розклад, який був у МСЕК; 
  • Розподілити справи по профілях команд, скласти графік розгляду не пізніше, а бажано раніше, ніж було у МСЕК; 
  • Відсканувати документи (як сканувати і як складати графік є в інструкції); 
  • Повторно узгодити графік, продзвонити людей (описано в інструкції як саме); 
  • Внести графік і справи в електронну систему;
  • З 1.01.2025 почати працювати в електронній системі.


Чи лікарня має самостійно створювати пошту для роботи експертної команди? Чи повинна вона містити конкретні абревіатури? Чи будуть створені уніфіковані електронні адреси?

Уніфіковані електронні адреси не будуть створюватися. Електронну пошту необхідно створити самостійно, бажано зі згадкою назви закладу. Така пошта буде розрахована для комунікації з пацієнтами.


Який буде метод підтвердження реєстрації в ІТ системі?

За електронним підписом в електронній системі. При вході буде перевіряти РНОКПП в профілі лікаря, який разом з ПІБ можна або внести в електронну систему вручну і створювати кожну особу, або передати одразу ПІБ і РНОКПП для створення в електронній системі.


В якому форматі проводиться інформування на сайті ЗОЗ про створення команд – загальна інформація чи прізвища лікарів?

Перелік ПІБ лікарів та спеціальностей з наказу та електронна пошта для контакту, яку подавав заклад.


Чи передбачена окрема електронна програма для експертних команд, хто заповнює електронну справу, і як працювати з паперовими документами?

Для експертних команд буде доступна окрема електронна система, яка протягом 2025 року інтегрується з ЕСОЗ. Спочатку електронну справу формує лікуючий лікар, додаючи направлення та медичну документацію. Експертна команда доповнює справу протоколами оцінювання. Заклади охорони здоров’я мають створити власну електронну пошту для зручного інформування пацієнтів. У разі відсутності технічної можливості використовувати систему документи тимчасово обробляються в паперовій формі з подальшим перенесенням до системи.


Як будуть оцифровуватися документи, які на сьогодні перебувають у МСЕК або надані пацієнтом на папері?

Усі паперові документи мають бути оцифровані (відскановані або сфотографовані) та завантажені до електронної системи. Це стосується і справ, переданих від МСЕК. Перегляд документів здійснюватиметься лише через електронну систему після їх оцифрування.


Як інформуватимуть пацієнтів про рішення експертних команд, якщо в них немає електронної пошти?

Пацієнти отримуватимуть інформацію через електронну пошту. Для тих, хто не має доступу до інтернету, передбачені альтернативні варіанти: сповіщення може здійснити лікуючий лікар, заклад охорони здоров’я може надіслати рекомендований лист на вказану адресу, або інформацію може отримати довірена особа, якщо вона зареєстрована.


Як забезпечуватиметься доступ до чутливих даних, зокрема щодо психіатричних діагнозів, у системі оцінювання?

Доступ до даних відкривається надається в день розгляду справи членам експертної команди з дотриманням вимог законодавства.


Як проводитимуться аудіо- чи відеозаписи оцінювання, і які вимоги до технічних засобів?

Аудіо- чи відеозаписи оцінювання можуть здійснювати пацієнт або уповноважений представник.


Як проводитиметься оцінювання за відсутності єдиної медичної карти пацієнта?

Поки єдина медична карта недоступна, документи для оцінювання можна підвантажувати в систему як скановані копії або витяги з ЕСОЗ. Планується повна інтеграція, щоб лікар мав доступ до всіх записів у рамках єдиної медичної карти.


8. Сімейний лікар

Яка роль сімейного лікаря у направленні пацієнтів на оцінювання, зокрема в умовах, коли заклад працює лише на первинній ланці чи лікар працює як ФОП?

Сімейний лікар має право направляти пацієнтів на оцінювання у двох випадках: якщо пацієнт перебуває на деокупованій території чи в зоні бойових дій, де доступ до профільних лікарів обмежений, або якщо всі необхідні медичні документи вже зібрані, і додаткові обстеження не потрібні (наприклад, у разі встановленої ампутації, що сталася багато років тому).


Як сімейний лікар має оформлювати направлення на оцінювання функціонального стану, і чи потрібна для цього лікарсько-консультативна комісія (ЛКК)?

Направлення на оцінювання оформлюється виключно в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи. Лікар формує електронну справу пацієнта, додає всі необхідні медичні документи та направляє на оцінювання без участі ЛКК.


Який обсяг роботи покладається на лікаря загальної практики – сімейної медицини під час оформлення документів на оцінювання?

На сімейного лікаря покладається мінімальний обсяг роботи: зібрати медичну документацію, зафіксувати інформацію в ЕСОЗ та направити пацієнта до профільного спеціаліста або безпосередньо на оцінювання, якщо всі документи готові.


9. Оцінювання функціонування

Чи буде нормативний документ, який регламентує перелік хвороб та ступінь втрати працездатності відповідно?

Питання критеріїв встановлення ступеня стійкої втрати професійної працездатності у відсотках врегульоване наказом МОЗ від 05.06.2012 № 420  (враховуючи зміни, внесені наказом МОЗ від 10.12. 2024 № 2067).

Чи залишаються строки 120 і 150 днів до направлення на оцінювання функціонування, і чи регламентується мінімальна кількість днів непрацездатності перед направленням?

Так, строки 120 і 150 днів залишаються чинними як загальні строки для направлення на оцінювання функціонування. Водночас для деяких станів і медичних інтервенцій ці строки не є обов’язковими, і направлення може здійснюватися раніше, залежно від медичних показань і потреб пацієнта.


Які строки встановлені для розгляду справи експертною командою, часу від подачі справи до її розгляду, а також для огляду однієї особи, і чи існують часові обмеження для оформлення документів?

Розгляд справи експертною командою завершується не пізніше ніж за 30 календарних днів з моменту прийняття електронного направлення. Якщо потрібні додаткові обстеження, строк рахується з дня їх завершення.

На розгляд однієї справи виділяється мінімум 30 хвилин. У складних випадках або за значного обсягу документів може бути передбачено більше часу — до 2-3 часових проміжків.

Рішення експертної команди приймається в день засідання, забезпечуючи оперативність процесу. Часові обмеження для розгляду справ і оформлення документів залишаються чинними для захисту прав пацієнтів.


Якщо один і той самий заклад скеровує пацієнта на оцінювання і проводить оцінювання, то як уникнути конфлікту інтересів?

У новій системі передбачена потреба мінімум двох команд на один профіль і випадковий вибір експертної команди, зокрема із перевіркою, щоб лікуючий лікар не був у складі експертної команди.

У майбутньому електронна система самостійно формуватиме склад експертних команд для оцінювання з переліку усіх доступних лікарів спираючись на діагнози, які має людина.

Ці заходи запроваджуються задля мінімізації потенційних ризиків упередженості чи корупції

Таким чином, пацієнт або заклад не можуть заздалегідь знати, хто саме входитиме до складу команди, що розглядатиме конкретну справу​.


Як лікар поліклініки може бути лікуючим лікарем, якщо лікар може бачити пацієнта вперше?

Лікуючий лікар — це лікар, який є профільним для захворювання, яке призвело до серйозного стану та інвалідизація. Цей процес не відбувається за один раз і зазвичай потребує декілька відвідувань, обстежень та можливо втручань. 

Це може бути як лікар закладу з надання амбулаторної спеціалізованої меддопомоги (поліклініки), так і лікар стаціонарної спеціалізованої меддопомоги, головне аби лікар працював і знався на основному діагнозі чи стані, з яким пацієнт направляється на оцінювання.


Як бути в ситуації, якщо в пацієнта є кілька інвалідизуючих захворювань?

Якщо у пацієнта є кілька інвалідизуючих захворювань, то як і до цього, лікуючий лікар має визначити основний діагноз, тобто основне захворювання, яке мало найбільший вплив на стан здоровʼя пацієнта. 

Рішення про оцінювання прийматиме лікар, який веде основне захворювання, що спричинило інвалідність. Саме цей лікар буде готувати справу пацієнта, за потреби співпрацюватиме з іншими вузькопрофільними спеціалістами.


Хто є лікуючим лікарем? Зокрема у пацієнтів з онкологічними захворюваннями чи пацієнтів після ампутації?

Лікуючим лікарем для направлення на оцінювання повсякденного функціонування та визначення потреби у статусі інвалідності є лікар вузького профілю, який відповідає основному захворюванню, яке впливає на стан пацієнта і найбільше впливає на інвалідизацію.

Так, лікуванням онкохворого пацієнта займається лікар-онколог, який спеціалізується на цих захворюваннях і цей же лікар має направляти на оцінювання. У випадку ампутацій, це один зі станів, який не потребує очікування на 120 днів тимчасової непрацездатності - пацієнт може бути направлений на оцінювання одразу протягом перебування на стаціонарному лікуванні лікуючим лікарем стаціонару.

Чи будуть критерії для лікуючого лікаря щодо формування направлення та документів для направлення, враховуючи відсутність потреби у висновку ЛКК?

Так, Критерії для направлення особи та Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, разом з переліком необхідних документів та Критеріями встановлення інвалідності затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338


Чи є затверджені критерії для проведення заочних та виїзних засідань експертних команд?

Критерії для заочних та виїзних засідань визначені у додатку до Порядку оцінювання повсякденного функціонування. Заочне оцінювання можливе за наявності достатніх документів для прийняття рішення, зокрема для військових. Виїзне оцінювання проводиться для пацієнтів, які фізично не можуть дістатися закладу охорони здоров’я.


Чи будуть розроблені чіткі критерії для визначення ступеня тяжкості захворювань, таких як цукровий діабет, який не передбачає цього в МКХ-10?

Критерії встановлення інвалідності вже затверджені й враховують не лише діагноз, але й ступінь функціональних обмежень. Для захворювань, як-от цукровий діабет, інвалідність визначається через оцінку впливу на здатність до самообслуговування та виконання інших життєвих функцій. МОЗ працює над клінічними настановами, які деталізуватимуть ці критерії для лікарів.


Чи планується перегляд постанови КМУ від 21.01.2015 №10, яка визначає перелік захворювань із групою інвалідності без встановлення терміну переогляду?

Постанова КМУ №10 буде скасована з 1 січня 2025 року, проте сам перелік в оновленій редакції вже затверджений додатком до критерії встановлення інвалідності, що затверджені постановою КМУ від 15.11.2024 № 1338.


Чи планується перегляд наказу від 08.11.2001 №454/471/516 про перелік медичних показань для дітей, зважаючи на неоднозначні критерії при деяких станах?

Перегляд наказу №454/471/516 наразі перебуває на розгляді. З розвитком реформи можливе оновлення нормативної бази, щоб уточнити критерії для медичних показань і зробити їх відповідними сучасним стандартам.

Хто та як проводитиме огляд пацієнтів із професійними захворюваннями, і чи будуть надані роз’яснення щодо врахування шкідливих умов праці та оцінки працездатності?

Огляд здійснюватимуть експертні команди з урахуванням функціональних порушень і шкідливих умов праці. МОЗ надасть роз’яснення щодо оцінки працездатності та врахування шкідливих факторів.


Чи буде організовано навчання для експертів щодо призначення реабілітаційних заходів та роботи з пацієнтами, які мають професійні захворювання?

Для експертів передбачено навчання, яке охоплюватиме призначення реабілітаційних заходів і роботу з пацієнтами, що мають професійні захворювання.


Чи встановлюватимуть інвалідність для пацієнтів із хронічною хворобою нирок 5 стадії безстроково чи на обмежений термін?

Термін встановлення інвалідності для пацієнтів із ХХН 5 стадії залежить від тяжкості захворювання. У разі незворотних порушень функцій організму інвалідність може бути безстроковою. Якщо прогноз сприятливий, термін може обмежуватися до 5 років.


Як відбуватиметься процес визначення відсотків втрати працездатності у разі нещасного випадку на виробництві?

Визначення відсотків втрати працездатності проводитимуть експертні команди на основі актів розслідування нещасного випадку або професійного захворювання. 


Як визначається коефіцієнт втрати працездатності для людей похилого віку, які не працюють, але потребують стороннього догляду?

Коефіцієнт визначається через оцінку функціонального стану, включаючи здатність до самообслуговування, пересування та виконання повсякденних завдань. Рішення про групу інвалідності враховує медичні аспекти та соціальну потребу в догляді.


Який алгоритм дій для первинних пацієнтів з 01.01.2025, які вперше потребують встановлення групи інвалідності, зокрема для пацієнтів із деменцією чи немобільних?

З 01.01.2025 первинні пацієнти для встановлення інвалідності направляються лікуючим лікарем вузького профілю, який відповідає за основне захворювання. Лікар проводить обстеження, формує електронне направлення через електронну систему і додає всю медичну документацію.

Адміністратор закладу реєструє справу та призначає дату оцінювання. Для немобільних пацієнтів або осіб із деменцією передбачено виїзне оцінювання за місцем перебування. Експертна команда аналізує документи, оцінює функціональний стан пацієнта та ухвалює рішення щодо інвалідності й необхідних рекомендацій. Рішення команди надає пацієнту доступ до соціальних послуг та реабілітації.


Що робити, якщо члени експертної команди не досягають згоди щодо рішення?

У разі відсутності згоди серед членів експертної команди остаточне слово залишається за головуючим. Рішення повинно бути обґрунтованим, відповідати законодавчим критеріям.


Як діяти, якщо пацієнт наполягає на направленні, але лікуючий лікар вважає дані недостатніми для оцінювання?

Якщо лікар вважає дані недостатніми для направлення, він може обґрунтовано відмовити, пояснивши пацієнту, які документи чи обстеження потрібні для подальшого розгляду. Пацієнт має право звернутися до іншого лікаря або подати скаргу до адміністрації закладу для повторного розгляду.


Як нова система забезпечить прозорість і запобігання фальсифікаціям даних, якщо рішення приймається за документами без очного огляду пацієнта?

Фальсифікація даних у новій системі ускладнюється завдяки електронній системі, яка фіксує всі етапи оформлення документів та передбачає персональну відповідальність лікарів. 

У разі сумнівів експертна команда може запросити додаткову інформацію або організувати очний огляд пацієнта. 


Що робити, якщо у випадку заочного розгляду в експертної команди виникають сумніви в достовірності документів?

Якщо у документах виникають сумніви, експертна команда може зупинити розгляд справи та направити пацієнта на додаткові обстеження. Головуючий оформлює електронне направлення в ЕСОЗ, а розгляд поновлюється після отримання необхідної інформації.


Як будуть відбуватись дострокові переогляди?

Дострокові переогляди стану здоров’я пацієнтів будуть здійснюватися за їхнім бажанням або за необхідності, якщо є зміни у стані здоров’я, що можуть вплинути на ступінь обмеження повсякденного функціонування.

Для цього лікуючий лікар ініціює направлення на оцінювання, якщо з’являються нові медичні показання або ускладнення, підтверджені відповідною медичною документацією. Після цього експертна команда проведе розгляд документів і при потребі запросить пацієнта на засідання для оцінювання.


Чи планує МОЗ відійти від розуміння груп інвалідності?

На разі не планується відмовлятися від визначення груп інвалідності, оскільки українське законодавство широко використовує їх для надання прав на різноманітні пільги. Однак широка реформа надання соціальних послуг та підтримки, яка запланована на 2025 рік, передбачає встановлення потреб людини, яка пройшла оцінювання, незалежно від відповідності критеріям статусу інвалідності. Ми виходимо з розуміння, що три групи інвалідності та пільги, виплати і послуги, які вони передбачають, не можуть врахувати усіх індивідуальних потреб кожної людини з інвалідністю. 

В основі реформи оцінювання повсякденного функціонування буде закладено біопсихосоціальну модель та викорситання МКФ. Це означає, що замість акценту виключно на діагнозі головним буде оцінювання функціонального стану людини, зокрема, впливу стану здоров’я на повсякденну діяльність і якість життя.


10. Реабілітація пацієнтів

Як відбуватиметься складання індивідуальної програми реабілітації (ІПР) та як вона виглядатиме в електронному вигляді?

У разі встановлення інвалідності, експертна команда розробляє рекомендації, що є частиною ІПР. У разі потреби оновлення рекомендацій пацієнта можуть направити на повторне оцінювання.

В електронному вигляді ІПР є інтегрованою частиною рішення експертної команди. Її структура стандартизована та передбачає вибір реабілітаційних заходів і засобів із затверджених довідників, із зазначенням, чи є потреба в конкретних заходах.


Хто буде складати ІПР в експертних командах? Виключно фахівець з реабілітації або інші лікарі ЕК?

Експертна команда складатиме загальні рекомендації в рамках оцінювання (потрібно або ні). У разі встановлення інвалідності експертна команда розробляє рекомендації, що є частиною ІПР Якщо людина з інвалідністю потребує постійного носіння підгузків і закінчився строк ІПР, що людині робити?

Якщо строк ІПР закінчився, пацієнту варто звернутися до лікуючого лікаря для отримання направлення на оцінювання повсякденного функціонування. Подальші кроки із забезпечення засобами залежать від органів соціального захисту.


Який порядок отримання допоміжних засобів реабілітації для безтерміново визнаних осіб?

Порядок отримання ДЗР для осіб з безстроковим статусом описаний на сайті служби у підпорядкуванні Мінсоцполітики, яка займається цим питанням https://nssu.gov.ua/osobam-z-invalidnistiu/yak-otrymaty-dopomizhni-zasoby-reabilitatsii-tekhnichni-ta-inshi-zasoby-reabilitatsii


Як враховуватиметься висновок експертної команди щодо кількості циклів реабілітації, якщо їх обсяг чітко визначений НСЗУ?

Кількість циклів реабілітації визначатиметься мультидисциплінарною реабілітаційною командою. Експертна команда (ЕК) не прийматиме рішення щодо кількості циклів реабілітації. У разі потреби в реабілітаційних послугах, експертна команда зазначає цю потребу та сформує електронне направлення на їх отримання. Детальніше про отримання реабілітації тут: https://moz.gov.ua/uk/reabilitacija


Оновлення ІПР – це справа сімейного лікаря чи також спеціаліста?

Оновлення індивідуальної програми реабілітації (ІПР) є однією з цілей направлення пацієнта на оцінювання повсякденного функціонування. У ході оцінювання команда аналізує стан пацієнта, його функціональні можливості та потреби, після чого програма може бути скоригована відповідно до нових обставин.

Направити на таке оцінювання також має лікуючий лікар.


11. Пенітенціарна система

Як подавати документи на оцінювання для осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі?

Лікарі пенітенціарної служби подають документи через електронну систему, оформлюючи направлення та додаючи медичну документацію. Оцінювання проводиться очно, заочно, дистанційно або виїзною командою залежно від ситуації.


Куди направлятимуться на розгляд пацієнти пенітенціарної системи, і як вирішується питання за відсутності декларацій та роботи лікарень в ЕСОЗ?

Пацієнти пенітенціарної системи направляються до експертних команд, що працюють на базі закладів охорони здоров’я. Для забезпечення їх доступу до оцінювання лікарі установ виконання покарань отримують доступ до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування.


Як організовано взаємодію медичних закладів Державної кримінально-виконавчої служби (ДКВС) із системою оцінювання?

Медичні заклади ДКВС України та їхній персонал матимуть доступ до електронної системи для подання направлень на оцінювання. Робота експертних команд у закладах ДКВС регламентується окремими нормативними актами, і взаємодія здійснюється відповідно до специфіки системи.