Клініко-експертна оцінка якості медичної допомоги
Важливою складовою управління якістю медичної допомоги є клініко-експертна оцінка якості медичної допомоги.
Забезпечення якості медичної допомоги в Україні є пріоритетним завданням Міністерства охорони здоров'я.
Задля ефективного управління якістю медичної допомоги та забезпечення підвищення рівня контролю за якістю медичної допомоги в Україні та з метою впровадження та організації роботи щодо управління якістю медичної допомоги прийнято наказ № 752 від 28.09.2012, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 28.11.2012 за № 1996/22308, яким затверджено Порядок контролю якості медичної допомоги.
Контроль якості надання медичної допомоги здійснюється шляхом застосування методів зовнішнього та внутрішнього контролю якості медичної допомоги, самооцінки медичних працівників, експертної оцінки, клінічного аудиту, моніторингу системи індикаторів якості, атестації/сертифікації відповідно до вимог чинного законодавства України та законодавства Європейського Союзу.
Зовнішній контроль якості надання медичної допомоги здійснюється органами державної виконавчої влади в межах повноважень, визначених законодавством, зокрема шляхом контролю за дотриманням ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, проведення акредитації закладів охорони здоров’я, атестації лікарів, молодших спеціалістів з медичною освітою, професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють у системі охорони здоров’я, проведення клініко-експертної оцінки якості та обсягів медичної допомоги.
У разі незгоди з рішеннями регіональних клініко-експертних комісій громадяни звертаються до Міністерства. Засідання КЕК МОЗ проводяться після засідань клініко-експертних комісій структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Як відбувається клініко-експертна оцінка якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування.
Організація клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги та медичного обслуговування врегульовано Наказом № 69 від 05.02.2016, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 24.02.2016 за № 285/28415.
Клініко-експертна оцінка якості та обсягів медичної допомоги здійснюється шляхом експертизи клінічних питань діагностики, лікування та реабілітації медичними радами закладів охорони здоров’я, клініко-експертними комісіями Міністерства охорони здоров’я України та структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської державних адміністрацій.
З початку повномасштабного вторгнення наказом МОЗ від 20 березня 2022 року № 508 робота клініко-експертної комісії МОЗ була призупинена, а наказом МОЗ від 04.10.2023 № 1739 з 06.12.2023 відновлено. Робота клініко-експертних комісій структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних державних адміністрацій не зупинялася.