Медичний канабіс
16 серпня введений в дію Закон, який врегульовує обіг рослин роду коноплі в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності. На виконання Закону команда МОЗ спільно з Міністерством аграрної політики, Держлікслужбою, МВС, Національною поліцією та іншими органами виконавчої влади розробили підзаконні акти, які детально врегульовують всі процеси та дозволять пацієнтам отримувати такі необхідні ліки канабісу.
Відповідаємо на найпоширеніші запитання щодо доступу до медичного канабісу в Україні.
Чи дозволений обіг канабісу в Україні?
В Україні дозволений обіг канабісу в медичних цілях. Канабіс, його смола, екстракти й настоянки виключені з переліку особливо небезпечних речовин. Раніше їхній обіг був під забороною – тепер дозволений, але з певними обмеженнями.
Чи можна ввозити медичний канабіс в Україну?
Людям, які в’їжджають або виїжджають з України або прямують транзитом її територією, закон дозволяє мати при собі лікарські засоби на основі медичного канабісу лише для власного використання і в обсязі, визначеному рецептом лікаря.
Коли пацієнти зможуть купувати медичний канабіс в аптеках?
Пацієнти отримають доступ до медичних конопель, коли на український ринок будуть завезені потрібні рослинні субстанції для виготовлення ліків в умовах аптеки чи готові лікарські засоби.
Де можна купити ліки на основі канабісу?
Придбати ліки на основі канабісу буде можливо лише в аптеці, яка має усі потрібні ліцензії, серед них – ліцензія на право провадження господарської діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та ліцензія на виготовлення ліків в умовах аптеки.
За яких хвороб буде призначатиметься медичний канабіс?
МОЗ затвердило перелік хвороб і станів, за яких призначатиметься медичний канабіс. Йдеться про хронічний або нейропатичний біль та/або спастичність, спричинені злоякісними новоутвореннями; діабетичною нейропатією, розсіяним склерозом, ураженням трійчастого та лицевого нерва, нервових корінців та сплетінь; невралгією внаслідок оперізувального лишаю; компресією нервових корінців та сплетінь при хворобах; мононевропатією рук і ніг; поліневропатією та іншими ураженнями периферичної нервової системи; церебральним паралічем та іншими паралітичними синдромами; травмами спинного мозку та внутрішньочерепними травмами. Також медканабіс призначатимуть, якщо у пацієнта є нудота та блювання внаслідок хімієтерапії під час лікування новоутворень. Серед показань також хвороба Паркінсона, синдром де ля Туретта, фармрезистентна епілепсія, захворювання, що спричиняють судомні напади у дитячому віці (синдроми Леннокса-Гасто, Драве, туберозний склероз); втрата ваги, пов’язана з анорексією у пацієнтів з хворобами, зумовленими вірусом імунодефіциту людини. Призначення за інших захворювань можливе лише за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії. Цей перелік заснований на найсучасніших дослідженнях і доказах ефективності, також він періодично переглядатиметься за наявності нових доказових досліджень.
У яких випадках призначатимуть ліки на основі канабісу?
Такі ліки зможуть отримати пацієнти, для яких звичайні ліки не діють або спричиняють серйозні побічні реакції. Дозування визначатиме лікар індивідуально з урахуванням віку, ваги, стану здоровʼя, супутніх захворювань пацієнта та інших факторів. Якщо протягом 4-12 тижнів не буде отримано бажаного терапевтичного ефекту або у разі серйозних побічних реакцій (в тому числі пов’язаних із психічним станом пацієнта), приймання ліків із медканабісу буде припинено.
Чи призначатимуть ліки на основі канабісу дітям?
Дітям можна призначати медичний канабіс, проте виключно за умови, що співвідношення канабідіолу до тетрагідроканабінолу в них становить більше 20:1, а максимальна добова доза не перевищує 25 мг/кг ваги тіла.
Кому не призначатимуть ліки на основі канабісу?
Ліки на основі медичного канабісу не призначають вагітним та жінкам, які годують груддю (у разі використання лікарських засобів з тетрагідроканабінолом); пацієнтам із відомою чи підозрюваною особистою або сімейною історією шизофренії чи іншого психотичного розладу, а також у разі, якщо у пацієнта є тяжкі розлади особистості (виняток – депресія, пов’язана з основним захворюванням). Серед протипоказань – підвищена чутливість до канабіноїдів або будь-якої іншої допоміжної речовини лікарського засобу.
Пацієнтам, що мають помірні або тяжкі порушення функції печінки, призначати лікарські засоби канабісу не рекомендується, проте дозволяється за умови зменшення дозування.
Що потрібно для отримання ліків на основі медичного канабісу?
Пацієнт зможе отримати ліки на основі канабісу за медичними показаннями та е-рецептом від лікаря (первинної або спеціалізованої медичної допомоги). З таким рецептом людина йде в аптеку, яка має всі необхідні ліцензії, там рецепт погасять, інформацію внесуть в ЕСОЗ, а людина отримає ліки. Пацієнт може придбати ліки в аптеці протягом 10 днів з моменту створення е-рецепта. Використання паперових рецептів для таких ліків законом не передбачене.