Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Електронна система управління запасами лікарських засобів та медичних виробів “еStock”

Тема 2.9. Електронна система управління запасами лікарських засобів та медичних виробів “eStock”

2.9.1. Глосарій 

Електронна система управління запасами лікарських засобів та медичних виробів “e-Stock” – це інформаційно-комунікаційна система, яка включає сукупність технічних і програмних засобів, призначених для забезпечення прозорості відстеження кількісної оцінки, планування потреби у товарах, що закуповуються за рахунок бюджетних коштів та/або з інших джерел, не заборонених законодавством, розподілу, перерозподілу та обліку таких товарів, підтримання в актуальному стані відомостей про наявні залишки таких товарів, стандартизації методів отримання достовірної та повної інформації, а також підвищення її якості та швидкості отримання і обробки з використанням сучасних методів обміну інформацією. 

2.9.2. Актуальність та основні аспекти теми

Згідно з постановою від 30.12.2022 № 1483 “Про реалізацію експериментального проекту з впровадження та функціонування електронної системи управління запасами лікарських засобів та медичних виробів “e-Stock” Кабінетом Міністрів України було затверджено Порядок щодо реалізації експериментального проекту “e-Stock”. 

На період реалізації експериментального проекту система e-Stock функціонує відповідно до вимог Порядку з метою забезпечення:

  • планування потреби, закупівель та здійснення контролю поставки товарів за централізованими програмами МОЗ України;
  • здійснення розподілу та перерозподілу товарів;
  • ведення обліку та інвентаризації товарів із зазначенням їх характеристик;
  • проведення моніторингу товарів (автоматизація оперативної звітності для контролю наявності їх на складах зберігання), управління запасами з урахуванням належної практики дистрибуції;
  • формування звітності щодо обігу та наявності товарів на складах зберігання та у закладах охорони здоров’я, фізичних осіб – підприємців, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики;
  • управління запасами товарів з урахуванням вимог, установлених законодавством;
  • електронний облік цільового списання товарів.

2.9.3. Мета, цілі та складові системи e-Stock

Система e-Stock створена з метою цифровізації процесу управління запасами лікарських засобів та медичних виробів для закладів державної системи охорони здоров’я. 

До цілей системи відноситься забезпечення рівного та прозорого доступу до інформації щодо лікарських засобів та медичних виробів для пацієнтів, забезпечення прозорості обігу цих засобів, автоматизація та системний облік лікарських засобів та медичних виробів, придбаних для потреб пацієнтів, та прийняття кращих управлінських рішень. 

e-Stock складається з чотирьох основних частин, що впроваджуються поетапно:

  1. Потреба. Збирає запити потреб на медичні товари від департаментів/управлінь та закладів охорони здоров’я України.  
  2. Закупівлі. Відображає оформлення закупівлі та доставку медичних товарів. 
  3. Логістика. Єдиний загальнонаціональний, прозорий та легкодоступний реєстр договорів та логістичних операцій. 
  4. Облік. Відображає прийом, видачу, розподіл, перерозподіл, інвентаризацію лікарських засобів та медичних виробів. 

2.9.4. Застосування системи e-Stock

Заклади охорони здоров’я можуть використовувати систему e-Stock для: 

  • подання потреби в медичних товарах за централізованими програмами МОЗ України; 
  • моніторингу наявності та доставки лікарських засобів та медичних виробів; 
  • планування закупівель та використання їх відповідно до потреб; 
  • контролю за термінами придатності препаратів та їхньою утилізацією, що є важливим для безпеки пацієнтів та дотримання екологічних норм. 

Передбачається, що до системи e-Stock буде підключено всіх отримувачів медичних товарів за централізованими програмами МОЗ України.

З 2023 року, потреба за більшістю напрямів за централізованими програмами МОЗ України збирається через e-Stock. На 2024 - 2025 роки заплановано переведення обліку медичних товарів до e-Stock. 

Установи державного рівня, які проводять закупівлю лікарських засобів та медичних виробів за кошти з державного бюджету, використовують систему e-Stock для більш ефективного контролю за зберіганням, використанням та утилізацією цих засобів. 

Завдяки системі e-Stock пацієнти отримують більш широкий доступ до інформації про необхідні медичні товари. 

2.9.5. Користувачі та модулі системи e-Stock

Користувачами, що вносять інформацію до електронної системи, є МОЗ, ДП “Медичні закупівлі України” та учасники експериментального проекту, визначені Порядком (підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління МОЗ; спеціалізовані організації, які здійснюють закупівлі відповідно до угод щодо закупівлі, укладених між МОЗ і такими організаціями; обласні та Київська міська державні (військові) адміністрації; заклади охорони здоров’я, фізичні особи – підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, та лабораторії, які уклали або мають намір подати заяву про укладення договору за програмою медичних гарантій або залучені надавачами медичних послуг до надання медичних послуг; суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність з роздрібної торгівлі товарами).

Модулі системи e-Stock (запущені та в розробці):

  • Управління користувачами системи 
  • Збір потреби медичних закладів у медичних товарах 
  • Закупівлі
  • Облік залишків
  • Логістика 
  • Бек-офіс

За результатами «пілоту» у березні 2023 року було протестовано перший модуль системи, ознайомлено з нею лікарні та зібрано необхідний зворотний зв’язок для подальшого розвитку функціональності. Лікарні, які уперше подавали потребу через e-Stock, позитивно описували свій користувацький досвід, відзначаючи зручний інтерфейс та інтуїтивну зрозумілість системи.

Наразі завершена розробка модулів Потреба та Закупівлі. Також в модулях Облік, Логістика та Бек-офіс завершено формування технічних вимог і проведення тендерів для подальшої розробки функціоналу.

У межах наступних етапів впровадження e-Stock заплановано розвинути функціональність системи, аби вона збирала дані про всі процеси, пов’язані із закупівлями медичних товарів, — потребу, доставлення, наявність препаратів у лікарнях, їх використання, утилізацію тощо.

Збереження та захист інформації (даних), що міститься в електронній системі, відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, забезпечує (організовує) адміністратор електронної системи – ДП «Медичні закупівлі України».

2.9.6. Корисні посилання 

1. Постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1483 “Про реалізацію експериментального проекту з впровадження та функціонування електронної системи управління запасами лікарських засобів та медичних виробів “e-Stock

Ключові слова / Теги

eStock, управління запасами

Наступна сторінка: Інформаційний простір системи крові