Взаємодія ЕСОЗ з іншими державними системами та реєстрами
Тема 3.10. Взаємодія ЕСОЗ з іншими державними системами та реєстрами
3.10.1. Глосарій
Електронна система охорони здоров’я – інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує автоматизацію ведення обліку медичних послуг та управління інформацією про охорону здоров’я, у тому числі медичною інформацією, шляхом створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією, даними і документами в електронному вигляді, до складу якої входять центральна база даних та електронні медичні інформаційні системи, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією, даними та документами через відкритий програмний інтерфейс (API).
Електронний реєстр (також реєстр, кадастр, регістр тощо) – інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, захист, облік, відображення, оброблення реєстрових даних (тобто інформації про об'єкти цього реєстру) та надання реєстрової інформації.
3.10.2. Вступ
Між численними державними реєстрами, власниками яких є різні органи державної влади, побудовано інтеграційні процеси. У цьому контексті під інтеграцією розуміється нормативно визначений обмін даними між реєстрами.
Інтеграція центральної бази даних (ЦБД) ЕСОЗ із зовнішніми державними реєстрами має на меті:
- забезпечити наявність актуальних, коректних даних у різних державних реєстрах;
- зменшити рівень дублювання даних у реєстрах;
- попередити випадкове або навмисне внесення недостовірної інформації у ЦБД ЕСОЗ;
- спростити та автоматизувати процеси, що передбачають внесення даних про подію одночасно у декілька державних реєстрів.
3.10.3. Основні аспекти теми
ЕСОЗ забезпечує сумісність та електронну взаємодію центральної бази даних в установленому законодавством порядку з іншими інформаційними системами та державними інформаційними ресурсами, зокрема з такими:
- Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (Єдиний державний реєстр, ЄДР) – єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи. У ЦБД ЕСОЗ передбачено перевірку (звірку) даних про надавачів медичних послуг із ЄДР на етапах реєстрації та оновлення даних про надавача медичних послуг в ЦБД ЕСОЗ, а також на етапі укладення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій та договору реімбурсації. У випадку невідповідності даних про надавача медичних послуг в ЦБД ЕСОЗ та ЄДР (наприклад, у ЄДР юридична особа перебуває у статусі припинення), керівнику буде запропоновано відкоригувати дані щодо свого закладу.
- Державний реєстр актів цивільного стану громадян (ДРАЦС) – єдина комп'ютерна база даних про акти цивільного стану, внесені до них зміни і доповнення, видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та витягів з реєстру. Мін’юст надає до електронної системи охорони здоров’я відомості Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, смерті, реєстрацію шлюбу або розірвання шлюбу (під час якого змінено прізвище). На підставі отриманих даних НСЗУ здійснює заходи з верифікації даних пацієнтів. У ЦБД ЕСОЗ також реалізовано процес автоматичної реєстрації дитини як пацієнта у Реєстрі пацієнтів ЕСОЗ за результатами створення запису у ДРАЦС, що є однією з частин послуги єМалятко.
- Єдиний державний демографічний реєстр – це електронна інформаційно-комунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів реєстру. Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.
- Державний реєстр фізичних осіб – платників податків (ДРФО) – забезпечує облік та зберігання даних щодо фізичних осіб платників податків. Кожному платникові присвоєну картку з унікальним реєстраційним номером картки платника податків (РНОКПП). У ЦБД ЕСОЗ передбачено звірку даних про пацієнтів із ДРФО. У випадку розходження відомостей між Реєстром пацієнтів ЦБД ЕСОЗ та ДРФО, ЦБД ЕСОЗ запускає процес уточнення даних щодо пацієнта у лікуючого лікаря шляхом внесення інформації про пацієнта в ЕСОЗ під час наступного звернення пацієнта за медичною допомогою.
- Електронний реєстр листків непрацездатності Пенсійного фонду України. Побудовано процес формування електронного листка непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність.
- Портал та мобільний застосунок Дія. Низку послуг, що надаються Дією, реалізовано з використанням інтеграції з ЦБД ЕСОЗ за допомогою системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта”, наприклад, формування COVID-сертифіката, послугу єМалятко тощо.
- Інформаційно-аналітична платформа електронної верифікації та моніторингу – для перевірки Мінфіном достовірності інформації та документів, що внесені до ЕСОЗ (крім інформації про стан здоров’я людини), на підставі яких формуються звіти, що є підставою для оплати наданих медичних послуг, лікарських засобів та медичних виробів за програмою медичних гарантій, або які містять персональні дані пацієнтів, медичних працівників, яким (якими) надано відповідні медичні послуги, лікарські засоби та медичні вироби.
- Державний реєстр лікарських засобів – щодо забезпечення актуальної інформації у ЦБД ЕСОЗ про зареєстровані в Україні лікарські засоби.
Обмін даними між державними реєстрами здійснюється через систему “Трембіта”. Система електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта” – інформаційно-комунікаційна система, призначена для автоматизації та технологічного забезпечення обміну даними між суб’єктами електронної взаємодії з електронних інформаційних ресурсів на основі єдиних правил та протоколів обміну під час надання публічних (електронних публічних) послуг та здійснення інших повноважень відповідно до покладених на них завдань.“Трембіта” забезпечує надійне та безпечне середовище для обміну даними між державними реєстрами та системами в Україні. Для підключення до “Трембіти” як власник реєстру, так і майбутній користувач повинні укласти договори, які визначають перелік та правила передачі даних
3.10.4. Корисні посилання
Нормативно-правові акти:
1. Закон України "Про публічні електронні реєстри"
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 411 “Деякі питання електронної системи охорони здоров’я”
Інші інформаційні матеріали:
3. Єдиний державний демографічний реєстр
4. Державний реєстр актів цивільного стану громадян
5. Державний реєстр фізичних осіб – платників податків
6. Державний реєстр лікарських засобів України
Ключові слова / Теги
Електронна система охорони здоров’я, ЕСОЗ, центральна база даних, ЦБД, реєстри, інтеграція, верифікація даних, Трембіта
Наступна сторінка: Нормативно-правове регулювання ЕСОЗ