Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Телевідеоконсультування

Тема 5.3. Телевідеоконсультування

5.3.1. Глосарій

Tелеконсультування (телевідеоконсультування) – комунікація (взаємодія) двох або більше учасників (медичних (фармацевтичних) працівників та/або фахівців з реабілітації та пацієнтів) з використанням інформаційно-комунікаційних технологій з метою надання пацієнтам медичної та/або реабілітаційної допомоги та профілактики.

Телемедична мережа – складова е-здоров’я, що являє собою сукупність телемедичних засобів, методів, надавачів медичних послуг та організаційно-технічних заходів для ефективної взаємодії між медичними працівниками, фахівцями з реабілітації та пацієнтами.

Обмін повідомленнями (меседжинг) – обмін текстовими повідомленнями між користувачами із застосуванням інформаційно-комунікаційних систем.

Біотелеметрія (телеметрія) – сукупність технологій та засобів, що дають змогу проводити дистанційне вимірювання, а також обробку та передачу інформації/даних про показники стану здоров’я пацієнта.

Телемоніторинг – дистанційний моніторинг параметрів здоров’я людини за допомогою різних медичних приладів, апаратів та систем, з передачею даних про стан пацієнта в заклади охорони здоров’я та/або лікарю за допомогою каналів зв’язку.

Телереабілітація – складова частина телемедицини, що забезпечує надання реабілітаційної допомоги фахівцями з реабілітації шляхом телеконсультування разом з обстеженням, телереабілітаційних зборів мультидисциплінарної реабілітаційної команди, телеметрії, контролю, телеконсультування (телевідеоконсультування), дистанційної супервізії та в інших формах, що не суперечать законодавству, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій.

Телемедична (телереабілітаційна) платформа (система) – автоматизована інформаційно-комунікаційна система, що використовується для електронного обміну інформацією, медичними даними, діагностичними дослідженнями для проведення телемедичного (телереабілітаційного) консультування та взаємодії медичних працівників і пацієнтів.

Телемедичний консиліум використовується, коли необхідно обговорити клінічний випадок з кількома лікарями-консультантами. Він може проводитися у присутності пацієнта або виключно в колі медичних працівників. 

Теледіагностика – проведення діагностичних процедур із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій для обміну медичною інформацією, що включає, у тому числі передачу зображень, результатів аналізів, інших обстежень, даних з медичного обладнання та будь-яких документів, що стосуються здоров’я.

5.3.2. Вступ

Одним із основних методів телемедицини для надання вчасної та якісної медичної, профілактичної та реабілітаційної допомоги пацієнту, а також для проведення консиліумів, є телеконсультування.

У цьому матеріалі розглянуто основні теоретичні та практичні аспекти телеконсультування. Термін «телевідеоконсультування» виходить за рамки трактування в якості сервісу надання відеозв’язку і може трактуватися ширше. Оскільки в наш час використання відеозв’язку найбільш оптимальним чином вирішує завдання консультування в телемедицині, терміни «телеконсультування» та «телевідеоконсультування» використовуються тут в якості синонімів.



Рисунок 1. Схема складових компонентів телемедицини

5.3.3. Актуальність питання

На тлі наслідків пандемії коронавірусної хвороби та воєнної агресії російської федерації застосування телемедицини підтримується на рівні Уряду, професійних та волонтерських спільнот за участі різних країн, які надають програмне забезпечення, обладнання та організовують консультації іноземних лікарів для українських лікарів і пацієнтів. 

Раніше наказом МОЗ від 19 жовтня 2015 р. № 681 «Про затвердження нормативних документів щодо застосування телемедицини у сфері охорони здоров’я» методи телемедицини запроваджено у практичну діяльність закладів охорони здоров’я. Цей наказ також визначає порядок проведення телемедичної консультації та телемедичного консиліуму. Станом зараз цей документ не відповідає сучасним можливостям телемедицини та тим викликам, з якими стикається наша країна. Надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини наведено в Законі України “Основи законодавства про охорону здоров’я”, а також у Законі України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості» (2018 рік), в якому телемедицину вказано одним із напрямів розвитку охорони здоров’я в сільській місцевості та впровадження сучасних технологій медичного обслуговування. У 2023 році ухвалено Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування телемедицини”. Також Міністерством охорони здоров’я проведено роботу по підготовці оновленої нормативно-правової бази, а саме:

  • внесено зміни до наказу МОЗ від 17 вересня 2022 р. № 1695 «Про затвердження Порядку надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації на період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях» в розрізі правил надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини та телереабілітації;
  • видано наказ МОЗ від 22 січня 2024 р. № 109 «Про дослідну експлуатацію засобів телемедицини в умовах воєнного стану в Україні», який розширює обов'язки Комісії МОЗ з тестування телемедичних засобів у воєнний час в Україні, визначає подальше використання телемедицини після воєнного стану та необхідність використання оновленої Методики тестування телемедичних рішень;
  • видано наказ МОЗ від 15 січня 2024 р. № 77 «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 17 вересня 2022 року № 1695», який скасовує норму, яка раніше обмежувала застосування телемедицини до окремих травм, поранень та станів, затверджену наказом МОЗ від 20 червня 2022 р. № 1062, розширює умови дистанційного моніторингу за станом здоров'я пацієнтів з хронічними захворюваннями та функції лікарів реабілітологів, посилюючи інклюзивність телемедичної практики.

5.3.4. Теоретичні та практичні аспекти телевідеоконсультування

Медична допомога із застосуванням телемедицини надається з метою забезпечення пацієнту доступу до якісної та своєчасної медичної допомоги з належним рівнем сервісу, особливо коли відстань є критичними чинниками її надання.

Телеконсультування може надаватися з використанням таких технологій: 

  • телефонія;
  • відеоконференція;
  • обмін текстовими повідомленнями (меседжинг):
  • синхронний – обмін текстовими повідомленнями в режимі реального часу;
  • асинхронний – обмін текстовими повідомленнями із відтермінованням у часі.

Сучасні телемедичні платформи, як правило, містять функцію телевідеоконсультування, що дає можливість покращити якість та доступність медичної допомоги, створити ефект віртуальної взаємодії та зменшити ризики недостовірних даних під час взаємодії з медичними працівниками. Висока якість відеострімінгу та швидкість передавання між сторонами взаємодії у поєднанні з технологіями захисту даних відкривають широкі можливості телеконсультування у перспективі для медичної, реабілітаційної та профілактичної допомоги населенню в масштабах країни і поза кордонами.

Телевідеоконсультування має низку переваг в порівнянні з аудіо- та текстовими повідомленнями як для лікаря, так і для пацієнта, дозволяючи скоротити час та покращити очікувані результати взаємодії:

  • Відеозв’язок дає можливість медичному працівнику ідентифікувати пацієнта.
  • Відеозв’язок дозволяє проводити взаємодію в інтерактивному режимі, оцінювати стан пацієнта, його шкірних покривів або загальні реакції, тобто дає можливість комплексно оцінити стан здоров'я пацієнта. Це має особливе значення для паліативних пацієнтів.
  • Візуальний контакт пацієнта та медичного працівника створює ефект присутності, що сприяє встановленню довірливих відносин між лікарем і пацієнтом. Це важливо для надання реабілітаційної, психологічної та психіатричної допомоги.
  • Відеозв’язок є незамінним за умов віддаленості між пацієнтом і медичним працівником. Цей фактор визначає користь телевідеоконсультування не тільки з медичної, а й з економічної точки зору, коли відстань вимагає додаткових витрат грошей і часу на потрапляння до медичного закладу.

Згідно з результатами дослідження, що наведені у звіті LHSS USAID «Телемедицина в Україні – ситуаційний аналіз», медичні працівники станом на березень 2023 року надають консультації через засоби:

  • аудіозв’язку – від 59% до 79% залежно від форми власності медичного закладу;
  • текстових повідомлень – від 68% до 100%;
  • відеозв’язок згадали 25% працівників державних медичних закладів, 47% – приватних закладів, 54% працівників комунальних медичних закладів та 78% приватних підприємців. 

Такі цифри відображають реальну ситуацію в Україні і свідчать про прихильність та готовність до використання відеозв’язку. Разом із тим відносно до загальних світових тенденцій та розвитку технологій ми очікуємо зростання частки відеозв’язку для проведення конференцій, оскільки він забезпечує найбільш якісну медичну допомогу.

За результатами опитування лікарів первинної ланки у п’яти областях у 2019 році найбільш прийнятними формами телеконсультування лікарі вважають: 

  • отримання висновку в електронному вигляді після перенаправлення пацієнта до спеціаліста (54%);
  • телеконсультування в режимі реального часу в присутності пацієнта (38%);
  • отримання експертних порад на запит лікаря у режимі, відкладеному в часі (28%). 

Відповідно до своєї мети телевідеоконсультування забезпечує реалізацію таких можливостей: 

  • Забезпечення медичної (профілактичної, реабілітаційної) консультації з віддаленої локації. У випадку, коли пацієнт знаходиться віддалено від лікаря, наприклад, в іншому місті або країні, телеконсультування забезпечує можливість отримати медичну консультацію без необхідності додаткової подорожі. 
  • Перевірка стану здоров’я пацієнта. Телеконсультація може бути корисною для пацієнтів, які мають певні проблеми зі здоров’ям або симптоми, що вказують на хворобу. Лікар може провести візуальний огляд пацієнта та встановити попередній діагноз, оцінити стан здоров’я та рекомендувати подальші кроки. 
  • Моніторинг та лікування хронічних захворювань. Пацієнти з хронічними захворюваннями можуть скористатися телеконсультацією для отримання порад щодо стану їхнього здоров’я та моніторингу симптомів в домашніх умовах. Це може забезпечити економічне, ефективне та зручне спостереження та догляд. 
  • Застосування телеконсультування та телевідеозв’язку під час оперативних втручань. Це спеціалізований вид телевідеоконференцій для медичних працівників. Така технологія є обов’язковою складовою телехірургії. Процес полягає в тому, що зображення операційного поля або внутрішніх органів передаються за допомогою відеопотоку в будь-яке місце, де це потрібно, з консультативною або навчальною метою.
  • Післяопераційний догляд. Телеконсультування може бути корисним для пацієнтів, які потребують післяопераційного догляду та спостереження. Лікар може надавати поради та інструкції щодо післяопераційного періоду та спостерігати за станом здоров’я пацієнта за допомогою телеконсультації.
  • Покращення інклюзії та безбар’єрності. Пацієнти з обмеженою функціональністю отримують можливість швидкого та зручного способу взаємодії з медичними працівниками.
  • Дотримання протиепідемічних заходів, коли безпосередній контакт лікаря і пацієнта наражає сторони на ризики інфікування.  

Телевідеоконсультування є важливим засобом телемедицини і основою для інших методів телемедицини, зокрема:

  • телемедичний консиліум (різновид телеконсультування за участю кількох лікарів);
  • теледіагностика (включає телерадіологію та телеметрію);
  • телемоніторинг. 

5.3.5. Порядок надання медичних послуг із використанням телеконсультування

Надання медичної та реабілітаційної допомоги із застосуванням телемедицини забезпечують заклади охорони здоров’я або фізичні особи – підприємці, які зареєстровані та одержали в установленому законом порядку ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Медична та/або реабілітаційна допомога із застосуванням телемедицини надається лікарем або іншим медичним працівником або фахівцем з реабілітації відповідно до його спеціалізації та кваліфікації та може надаватися у формі медичних консиліумів.

Надання медичної та реабілітаційної допомоги із застосуванням телемедицини здійснюється через телемедичну мережу та з використанням у тому числі:

  • телемедичних (телереабілітаційних) платформ (систем);
  • інформаційно-комунікаційних систем;
  • сервісів телевідеоконсультування;
  • телеметричних та телерадіологічних апаратно-програмних рішень діагностики стану здоров’я людини;
  • програмно-апаратних комплексів;
  • мобільних діагностичних комплексів;
  • інших засобів телемедицини, які використовуються при наданні медичної та/або реабілітації допомоги.

У процесі телемедичного консультування беруть участь: 

  • пацієнт;
  • лікуючий лікар;
  • лікар, який надає консультацію (лікар-консультант) – один або декілька. 

При проведенні телемедичного консультування, телемедичних консиліумів, виконання медичних маніпуляцій та операцій за допомогою електронних та програмних засобів, може проводитися їх запис, у тому числі аудіо-, відео-, а також запис параметрів медичного обладнання, що підвищує безпеку пацієнтів та дає можливість аналізу виконаних дій у ретроспективі.

Порядок надання медичної та/або реабілітаційної допомоги із застосуванням телемедицини визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Під час проведення телемедичного консультування застосовуються уніфіковані клінічні протоколи та стандарти медичної допомоги, затверджені наказами Міністерства охорони здоров’я України.

Перед початком телеконсультації в реальному часі необхідно:

  • Пересвідчитися, що освітлення та меблі пристосовані для комфортної та професіональної взаємодії.
  • Зафіксувати камери для запобігання руху артефактів під час консультації.
  • Пояснити пацієнту процедуру телеконсультації та отримати його згоду.
  • Забезпечити візуальну та аудіоконфіденційність місця проведення консультації.
  • Ідентифікувати та представити всіх учасників телевідеоконсультації.

5.3.6. Захист персональних даних

Телевідеоконсультування передбачає обробку інформації, яка може містити медичні та персональні дані. Тому воно має відбуватися в захищеному середовищі.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування телемедицини» передбачає, що надання медичної та/або реабілітаційної допомоги із застосуванням телемедицини здійснюється з дотриманням вимог щодо збереження лікарської таємниці та конфіденційності інформації про стан здоров’я пацієнта, дотриманням вимог законів України «Про інформацію», «Про захист персональних даних», «Про захист інформації у інформаційно-комунікаційних системах» та дотримання норм етики та деонтології надання медичної допомоги.


5.3.7. Ресурсне забезпечення телеконсультування

На побутовому рівні існує велика кількість пристроїв текстової, відео- та аудіовзаємодії, проте не всі з них можуть використовуватись для телевідеоконсультування.

У загальному випадку для організації телевідеоконсультування можливо використовувати принаймні один із засобів телевідеоконференцзв'язку:

  • смартфон;
  • персональний комп’ютер із вбудованою або зовнішньою відеокамерою;
  • спеціальне телемедичне обладнання для телевідеоконференцзв’язку.

Розповсюджені сервіси обміну швидкими повідомленнями та телевідеовідеовзаємодії, як правило, не призначені для медичних цілей, у той час як провідні постачальники телемедичних платформ, що містять функцію телевідеоконсультування, забезпечують захист інформації в телекомунікаційних мережах. Цей захист забезпечується шляхом програмного шифрування та інших технічних засобів. 

Найуживанішими у світовій практиці є наступні сервіси для телеконсультування: 

  • група сервісів з телемедичного відеоконсультування (еСonsultation);
  • телефонне консультування (voice call-center). 

Як правило, телевідеоконсультування в оптимальній його реалізації доповнене доступом до медичної інформації з метою обміну медичними зображеннями та іншими даними. Відповідно, особливою умовою для телевідеоконсультування є наявність Інтернет-зв’язку достатнього рівня для забезпечення передавання якісного відео-сигналу та обміну великими даними (зображення з діагностичного обладнання) за рахунок використання технологій 3G, 5G чи вище, а також дротового Інтернету.

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування телемедицини” передбачає розвиток інформаційно-комунікаційної інфраструктури, телемедичної мережі, систем зберігання даних, а саме: забезпечення доступності медичних діагностичних даних пацієнта незалежно від технічних рішень та місця їх зберігання, використання наявних безпечних каналів зв’язку для надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, використання цифрового обладнання, об’єднаного в інформаційно-комунікаційну мережу для обміну та зберігання медичної інформації, модернізацію та нарощування інформаційно-комунікаційної інфраструктури відповідно до світових тенденцій цифрової трансформації охорони здоров’я.

5.3.8. Корисні посилання

1. Стаття 35-6 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” про надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини

2. Закон України “Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я України” 

3. Закон України “Про електронні довірчі послуги” 

4. Закон України “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах” 

5. Закон України “Про інформацію”

6. Закон України “Про захист персональних даних”   

7. Розпорядження КМУ від 14 липня 2023 р. № 625 “Про схвалення Стратегії розбудови телемедицини в Україні

8. Наказ МОЗ від 20 червня 2022 р. № 1062 “Про організацію надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини в умовах воєнного стану”

9. Звіт «Телемедицина в Україні – ситуаційний аналіз». LHSS, USAID, березень 2023

10. Огляд телемедичних платформ / систем / мобільних додатків, що працюють в Україні (с. 57–63 звіту)

Ключові слова / теги

Телеконсультування, телевідеоконсультування, телемедична платформа, телемедична мережа, обмін текстовими повідомленнями (меседжинг)

Наступна сторінка: Телемедична візуалізація та телерадіологія