Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Ліцензування

До уваги ліцензіатів!

 

Верховою Радою України прийнято Закон України від 03.03.2022 р. № 2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни».

Зазначеним  Законом передбачено:

  • подання звітності та інших документів, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства, здійснюватиметься протягом трьох місяців після припинення та скасування воєнного стану або стану  війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи;
  • до фізичних осіб – підприємців, юридичних осіб  не застосовується відповідальність за неподання або несвоєчасне подання звітності та/або документів, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства, у період дії воєнного стану, а також протягом трьох місяців після його завершення.

У зв’язку з прийняттям вищезазначеного Закону, Держана регуляторна служба України як спеціально уповноважений орган з питань ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності висловила свою позицію з якою можна ознайомитись за посиланням http://www.drs.gov.ua/press-room/pozytsiya-drs-shhodo-okremyh-pytan-litsenzuvannya-ta-vydachi-dokumentiv-dozvilnogo-harakteru-u-sferi-gospodarskoyi-diyalnosti-v-umovah-voyennogo-stanu/, з якої, зокрема, вбачається, що органам ліцензування слід керуватися вимогами вище вказаного Закону.

Так, зокрема, вимогами частини другої статті 15 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачена адміністративна відповідальність за порушення ліцензіатом строку щодо подання повідомлення органу ліцензування про зміни даних, зазначених у заяві, документах та відомостях, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, у разі їх настання.

Увага! Змінено порядок отримання права провадження господарської діяльності з медичної практики

 

13 липня 2022 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 778 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314» (далі – Постанова), якою медична практика внесена до Переліку видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації в умовах воєнного стану.

Пунктом 2 Постанови встановлено, що подані до дня набрання чинності цією постановою суб’єктами господарювання декларації про провадження видів господарської діяльності, що включені цією постановою у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 року № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», є дійсними протягом шести місяців з дня набрання чинності цією постановою. Протягом зазначеного строку суб’єкти господарювання для подальшого провадження такої діяльності повинні отримати відповідні дозвільні документи у порядку, строки та на умовах, що передбачені законодавством.

Таким чином, починаючи з 13 липня 2022 року отримати право на провадження господарської діяльність з медичної практики можливо виключно на підставі ліцензії. Суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність з медичної практики на підставі декларації зобов’язані протягом шести місяців отримати ліцензію в порядку, строки та на умовах, що передбачені законодавством.

Документи для отримання ліцензії можуть бути подані нарочно або поштовим відправленням з описом вкладення до Центру адміністративних послуг МОЗ «Єдине вікно», за адресою: м. Київ, вул. Смоленська, буд. 10 (ст. метро «Шулявська), графік роботи: понеділок – за попереднім записом за телефоном (044) 2021709, вівторок – четвер з 10-00 до 15-00.

ЗМІНИ ДО ЛІЦЕНЗІЙНИХ УМОВ

провадження господарської діяльності з медичної практики

Урядом схвалено постанову 05 вересня 2023 р. № 1034, якою внесено зміни до  Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р.  № 285  https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennia-zmin-do-litsenziinykh-umov-provadz-a1034

Заклади охорони здоров’я, що забезпечують надання реабілітаційної допомоги, мають відповідати встановленим вимогам та мати ліцензію провадження медичної практики, зокрема у частині здійснення реабілітації в охороні здоров’я.

Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з медичної практики доповнено такими позиціями, що ліцензіат для надання реабілітаційної допомоги повинен:

  • затвердити індивідуальний реабілітаційний план, у якому зазначаються результати обстеження, реабілітаційний період та прогноз, місце проведення реабілітації, найменування ліцензіата, який буде проводити реабілітацію, власні імена та прізвища фахівців, які залучені до реабілітації, мета і завдання реабілітації;
  • здійснювати моніторинг та оцінку результатів виконання плану, його коригування у разі необхідності;
  • забезпечити доступність реабілітаційної допомоги;
  • забезпечити послідовність та своєчасність залучення до процесу реабілітації необхідних фахівців у достатній кількості;
  • розпочинати реабілітацію з реабілітаційного обстеження пацієнта, визначення наявності або ризику виникнення обмеження повсякденного функціонування, кількісної оцінки;
  • застосовувати методи доказовості в реабілітації;
  • фахівці з реабілітації повинні відповідати єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ.

Також Ліцензійними умовами визначено вимоги до фахівців, які надають психологічну допомогу у складі мультидисциплінарної реабілітаційної команди, а саме фахівці, які мають вищу освіту за спеціальностями Психологія та/або Медична психологія, досвід практичної роботи в закладах охорони здоров’я та/або реабілітаційних закладах не менше одного року та відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ.

У разі здійснення психотерапії депресивних, тривожних, адаптаційних, гострих стресових та посттравматичних стресових розладів, які виникли внаслідок хвороби/травми, участі у бойових діях або ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, полону, перебування в місцях позбавлення волі, інших станів здоров’я, що можуть призвести до обмеження повсякденного функціонування, психолог повинен мати обов’язкову додаткову спеціалізацію (сертифікацію) за одним з методів психотерапії з доведеною ефективністю, що мають відповідну доказову базу міжнародних досліджень та рекомендовані міжнародними протоколами.

Звертаємо увагу, що для спрощення подачі документів суб’єктам господарювання на отримання ліцензії на провадження медичної практики виключено з Відомостей акт санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта.

Заклади охорони здоров’я в нашій країні, які надають медичну та реабілітаційну допомогу всім, хто її потребує, повинні відповідати сучасним вимогам доступності, безбар’єрності, недискримінаційного та гендерно орієнтованого підходу.

28.09.2023

 


 

ДО УВАГИ ЛІЦЕНЗІАТІВ,
які провадять господарську діяльність з медичної практики!

 

До Міністерства охорони здоров’я України надійшли ряд звернень від ліцензіатів щодо надання роз’яснення з питань зберігання копій документів, які подавалися до органу ліцензування для отримання ліцензії, а також документів, які свідчать про зміни, що відбулись в документах, які подавались до заяви про отримання ліцензії.

З метою надання чіткої позиції Міністерства охорони здоров’я України інформуємо, що підпунктом третім пункту 13 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 285 (далі – Ліцензійні умови) передбачено, що ліцензіат зобов’язаний зберігати протягом дії ліцензії документи, копії яких подавалися до органу ліцензування, а також документи (копії), які підтверджують достовірність даних, що зазначалися здобувачем ліцензії у документах, які подавалися до органу ліцензування.

Даною нормою розуміється, що ліцензіат повинен зберігати не тільки документи, які додавались до заяви про отримання ліцензії, а й документи що додавались до повідомлення про зміни, які відбулись у ліцензіата.

Як показує практика, під час проведення перевірок дотримання ліцензіатами Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, у значній частині ліцензіатів відсутні вище зазначені документи, що може в подальшому стати підставою для зупинення дії ліцензії або її анулювання.

Таким чином, для недопущення порушень Ліцензійних умов Міністерство охорони здоров’я застерігає про належне зберігання документів, які додавались до заяви про отримання ліцензії, а також документів що додавались до повідомлення про зміни, які відбулись в ліцензіата.

На початку повномасштабної війни постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 165 «Про зупинення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру» (далі – Постанова № 165) було зупинено терміни надання адміністративних послуг. Як результат: видачу документів дозвільного характеру суб’єкти господарювання  чекали протягом тривалого часу.

Урядом 08 серпня 2023 року було прийнято постанову № 828 «Про поновлення строків надання адміністративних послуг і видачі документів дозвільного характеру та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі – Постанова № 828), яка набрала чинності 18 серпня 2023 року.

Пунктом 1 Постанови № 828 визначено поновлення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру, які були зупинені відповідно до пункту 1 Постанови № 165.

Таким чином, усунуто перешкоди для суб’єктів господарювання, що здійснюють господарську діяльність з медичної практики, підтримка яких в умовах воєнного стану є підтримкою економіки держави.

Отже, органи ліцензування зобов’язані дотримуватися строків прийняття рішень, визначених Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та спеціальними законами у відповідних сферах, згідно з якими здійснюється ліцензування певних видів господарської діяльності.

ДО УВАГИ ЗДОБУВАЧІВ ЛІЦЕНЗІЇ!

 

Міністерство охорони здоров’я України розпочинає серію публікацій щодо ліцензування господарської діяльності з медичної практики.

Задля доступності медичної допомоги в закладах охорони здоров’я Міністерство охорони здоров’я України проводить ліцензування їх діяльності з медичної практики та оцінку документів медичних закладів, незалежно від того, чи заклад державної, комунальної чи приватної форми власності.

Медичну допомогу може надавати тільки такий медичний заклад, який отримав ліцензію на медичну практику.

МОЗ здійснює інформаційне та методичне супроводження ліцензування. Навіть в умовах особливого правового режиму, введеного в дію Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», МОЗ вживає всіх необхідних та можливих заходів для забезпечення вчасного опрацювання документів, дотримання прав та задоволення потреб громадян.

Здобувачі на отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики інколи стикаються з проблемою, як правильно заповнити документи. Та це виходить зробити деколи не з першого разу. Цим користуються різні фірми,  які беруться допомогти здобувачам в оформленні документів, надають платні послуги та при цьому не завжди виконують якісно свою роботу. Їх співробітники телефонують здобувачам ліцензії та пропонують за винагороду свої послуги у виправленні помилок та оформленні документів на отримання ліцензії. Користуючись нагодою, МОЗ попереджає, що не має жодного стосунку до подібних фірм та не укладало з ними жодних договорів.

Актуальна інформація завжди доступна на сайті МОЗ. У розділі «Ліцензування» публікуються накази про ліцензування медичної практики, в яких зазначаються юридичні та фізичні особи, здобувачі на отримання ліцензії з медичної практики.

МОЗ проаналізувало найчастіші помилки закладів охорони здоров’я; соціального спрямування; освіти, яких вони припускаються при заповненні відомостей.

З метою уникнення здобувачами на отримання ліцензії помилок у майбутньому та якісного оформлення документів ними на провадження господарської діяльності з медичної практики МОЗ підготувало зразки для заповнення відомостей про стан матеріально-технічної бази, наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня. Ці зразки здобувачі можуть використовувати як приклад правильного заповнення відомостей.

 

ЗРАЗОК 1: для ФОП, який планує провадити господарську діяльність з медичної практики;

ЗРАЗОК 2: для соціального закладу; який планує провадити господарську діяльність з медичної практики;

ЗРАЗОК 3: для закладу освіти, який планує провадити господарську діяльність з медичної практики.

До уваги здобувачів ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики!

 

МОЗ проаналізувало найчастіші помилки закладів охорони здоров’я; соціального спрямування; освіти, яких вони припускаються при заповненні відомостей організаційних, кадрових та медичних питань.

З метою уникнення здобувачами на отримання ліцензії помилок у майбутньому та якісного оформлення документів ними на провадження господарської діяльності з медичної практики МОЗ підготувало порівняльний аналіз помилок, що допускаються здобувачами.

Також, напроти кожної помилки представляємо правильне подання відповідної позиції.