Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Проект наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження методик розрахунку тарифів на надання послуг, пов’язаних з ВІЛ»

Повідомлення про оприлюднення

 

Проект наказу Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження методик розрахунку граничних тарифів на надання послуг, пов’язаних з ВІЛ»

 

Пояснювальна записка

 

Прогноз впливу

 


ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ОПРИЛЮДНЕННЯ

 

Міністерство охорони здоров'я України повідомляє про оприлюднення проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження методик розрахунку граничних тарифів на надання послуг, пов’язаних з ВІЛ».

 

Проект наказу розроблений Міністерством охорони здоров’я України для забезпечення виконання пункту 18 статті 4 Закону України від 2 грудня 1991 року № 1972-XII «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ».

 

Проект наказу дозволить врегулювати принципи фінансування послуг, пов’язаних з профілактикою, діагностикою та лікуванням ВІЛ серед груп підвищеного ризику інфікування, догляду і підтримки людей, які живуть з ВІЛ шляхом визначення алгоритмів розрахунку вартості відповідних послуг та здійснення подальшої їх тарифікації, з метою забезпечення сталої відповіді на епідемію ВІЛ-інфекції/СНІДу.

 

Проект наказу та пояснювальна записка оприлюднені шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров'я України в мережі Інтернет www.moz.gov.ua

 

Зауваження та пропозиції приймаються Директоратом громадського здоров'я МОЗ України протягом місяця з дня оприлюднення у письмовому або електронному вигляді на адресу: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7.

 

Контактна особа – Гриценко Тарас Вікторович, тел. (093) 150 84 83, e-mail: [email protected]

 


 

ПРОЕКТ

 

Про затвердження методик розрахунку граничних тарифів на надання послуг, пов’язаних з ВІЛ

 

З метою виконання пункту 18 статті 4 Закону України від 2 грудня 1991 року № 1972-XII «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ»,

 

НАКАЗУЮ:

 

1. Затвердити методику розрахунку граничних тарифів послуг на надання послуг профілактики ВІЛ та вірусних гепатитів серед ключових груп населення та методику розрахунку граничних тарифів на надання послуг догляду і підтримки людей, що живуть з ВІЛ, що додаються.

 

2. Директорату громадського здоров’я (Скіпальському А.П.) забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

 

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань європейської інтеграції Стефанишину О. А.

 

4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

 

В.о. Міністра У. СУПРУН

 


 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України
«Про затвердження методик розрахунку тарифів на надання послуг, пов’язаних з ВІЛ»

 

Мета: законодавче врегулювання принципів фінансування послуг, пов’язаних з профілактикою, діагностикою та лікуванням ВІЛ серед груп підвищеного ризику інфікування та догляду і підтримки людей, які живуть з ВІЛ шляхом визначення алгоритмів розрахунку вартості відповідних послуг та здійснення подальшої їх тарифікації, з метою забезпечення сталої відповіді на епідемію ВІЛ-інфекції/СНІДу.

 

1. Підстава розроблення проекту акта

Проект наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження методик розрахунку тарифів на надання послуг, пов’язаних з ВІЛ» (далі – Проект) розроблено на виконання пункту 18 статті 4 Закону України від 2 грудня 1991 року № 1972-XII «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ», пункту 16 Плану заходів Стратегії забезпечення сталої відповіді на епідемії туберкульозу, в тому числі хіміорезистентного, та ВІЛ-інфекції/СНІДу на період до 2020 року, затвердженої розпорядженням Кабінету міністрів України від 22 березня 2017 року № 248-р. та пункту 4 протоколу засідання Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу від 12 липня 2018 року.

 

2. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Питання протидії захворювань, які спричиняють найбільший негативний соціально-демографічний та економічний вплив є одним з пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку.

 

Попередження інфекційних хвороб і контроль над ними, зокрема щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу, передбачені Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами (відповідно до статті 427 глави 22 «Громадське здоров’я» розділу V «Економічне та галузеве співробітництво» Угоди) та зобов’язаннями держави перед Глобальним Фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (далі – Глобальний фонд).

 

Як член Організації Об’єднаних Націй (ООН), Україна приєдналася до глобального процесу забезпечення досягнення Цілей сталого розвитку, через розробку відповідних національних стратегічних завдань, серед яких визначила одним з пріоритетів зупинення епідемії СНІДу, як виклику громадському здоров’ю, а також, на виконання цього завдання, приєдналась до «Політичної декларації з питань ВІЛ/СНІДу: «прискореними темпами до активізації боротьби з ВІЛ та припинення епідемії СНІДу до 2030» (Fast Track) прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН в червні 2016 року.

 

За останні п'ятнадцять років відповіді на виклики, пов’язані з ВІЛ сформувалась національна мережа організацій, які у співпраці з закладами охорони здоров’я, на високому професійному рівні надають послуги групам підвищеного ризику та людям, які живуть з ВІЛ. При цьому, переважна більшість заходів, що входять до програм зменшення шкоди та догляду і підтримки ЛЖВ, були впроваджені та розвивались за кошти Глобального фонду та інших міжнародних донорів.

 

В умовах значного скорочення донорської підтримки програм, пов’язаних з ВІЛ, актуальною є потреба в забезпеченні доступу до відповідних послуг, перегляді та зміни підходів до планування і фінансування програм відповідно до нових глобальних стратегій щодо прискорення відповіді на епідемію, забезпечення фінансування за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

 

Затвердження єдиної методики розрахунку тарифів на послуг, пов’язаних з ВІЛ є послідовним етапом у реалізації виконання Плану заходів Стратегії забезпечення сталої відповіді на епідемії туберкульозу, в тому числі хіміорезистентного, та ВІЛ-інфекції/СНІДу на період до 2020 року, а також у виконанні зобов’язань, взятих Україною перед міжнародною спільнотою. Очікуваним результатом є створення механізму забезпечення сталості фінансування зазначених послуг шляхом справедливого розподілу ресурсів, створення уніфікованого прозорого механізму використання державних коштів в межах реалізації ефективних інтервенцій в сфері протидії захворювань, які спричиняють найбільший негативний соціально-демографічний та економічний вплив.

 

3. Суть проекту акта

Проект затверджує методику розрахунку тарифів на надання послуг здогляду і підтримки людей, які живуть з ВІЛ та методику розрахунку тарифів на надання послу з профілактики ВІЛ серед групи підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, які вcтановлюють механізми визначення тарифів цих послуг для закладів охорони здоров’я будь-якої організаційно-правової форми, в тому числі комунальних некомерційних підприємств та фізичних осіб – підприємців, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та забезпечують на її основі медичне обслуговування населення; неурядових організації, органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, благодійних організацій та суб’єктів підприємницької діяльності.

 

Розрахунок тарифів на надання послуг, пов’язаних з ВІЛ визначається окремо для кожної послуги, перелік яких використовується згідно встановленого порядку та здійснюється на основі розрахунку тарифу послуги на одного отримувача впродовж однієї людино-години, а також витрати часу на надання послуги та кількість отримувачів відповідної послуги.

 

4. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами у цій сфері правового регулювання є:

 

Бюджетний кодекс України;

 

Податковий кодекс України;

 

Господарський кодекс України;

 

Основи законодавства України про охорону здоров’я;

 

закони України «Про захист населення від інфекційних хвороб», «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014–2018 роки», «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ», «Про ціни та ціноутворення», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та інші.

 

Створення умов для організації розрахунку тарифу на послуги, пов’язані з ВІЛ базується на положеннях:

 

Стратегії сталого розвитку «Україна – 2020», схваленої Указом Президента України від 12 січня 2015 року № 5;

 

Концепції розвитку системи громадського здоров’я, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 1002-р.

 

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Фінансування заходів щодо реалізації Проекту буде здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету в межах асигнувань, що передбачаються на відповідний рік, благодійних фондів, міжнародної технічної та фінансової допомоги та інших джерел, не заборонених законодавством.

 

6. Прогноз впливу

Проект наказу не є регуляторним актом.

 

Проект наказу прямо не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць та не вирішує концептуальні проблеми розвитку регіонів.

 

У проекті наказу відсутні правила та процедури, які можуть прямо впливати на ринок праці.

 

Проект наказу не справляє вплив на екологію та навколишнє природне середовище.

 

Прогноз впливу реалізації акта на ключові інтереси заінтересованих сторін додається.

 

61. Стратегічна екологічна оцінка

Проект наказу не є документом державного планування та не передбачає реалізацію видів діяльності, які впливають на довкілля, а тому не потребує здійснення стратегічної екологічної оцінки.

 

7. Позиції заінтересованих сторін

Проект наказу не стосується соціально-трудової сфери.

 

Проект наказу не стосується сфери наукової та науково-технічної діяльності.

 

Проект наказу не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць, а тому не потребує погодження з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

 

8. Громадське обговорення

Проект потребує проведення консультацій з громадськістю. Для громадського обговорення Проект розміщено на офіційному сайті МОЗ України www.moz.gov.ua.

 

9. Пропозиція заінтересованих органів

Проект потребує погодження з Міністерством фінансів України.

 

10. Правова експертиза

Проект акту підлягає реєстрації у Міністерстві юстиції України, яким буде проведено правову експертизу відповідно до законодавства.

 

11. Запобігання дискримінації

У Проекті наказу відсутні положення, що містять ознаки дискримінації.

 

111. Відповідність принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків

У Проекті відсутні положення, які порушують принцип забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків. Проект акта є гендерно нейтральним.

 

12. Запобігання корупції

У Проекті відсутні правила і процедури, що можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

 

13. Прогноз результатів

Прийняття Проекту дозволить врегулювати суспільні відносини в сфері надання послуг, пов’язаних з ВІЛ, вдосконалити організацію їх фінансування та закупівлі за кошти державного бюджету України, що створить можливість наблизити відповідні послуги до їх отримувачів та збільшити ефективність їх надання.

 

В.о. Міністра
охорони здоров’я України
Уляна СУПРУН

 


 

 

ПРОГНОЗ ВПЛИВУ 
реалізації акта на ключові інтереси заінтересованих сторін

 

Суть проекту: заходи та програми з догляду і підтримки людей, які живуть з ВІЛ та профілактики ВІЛ групи підвищеного ризику понад 15 років впроваджуються виключно за кошти міжнародних організацій та, відповідно, витрати на їх реалізацію, як в цілому, так і окремих послуг розраховуються за принципами та тарифами, що відповідають політикам донора.

 

При переході від донорського (переважно за рахунок коштів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією) до державного фінансування необхідно законодавче врегулювання підходів до формування цін та визначення тарифів на відповідні послуги, що дозволить забезпечити раціональне планування та цільове використання коштів державного бюджету.

 

Заінтересована сторона

Ключовий інтерес

Очікуваний (позитивний чи негативний) вплив на ключовий інтерес із зазначенням передбачуваної динаміки змін основних показників (у числовому або якісному вимірі)

Пояснення (чому саме реалізація акта призведе до очікуваного впливу)

короткостроковий вплив
(до року)

середньостроковий вплив
(більше року)

Серед населення України готові прийняти як колег, сусідів, друзів, або членів сім’ї лише: ВІЛ-позитивних осіб – 16%; гомосексуалів – 14%; осіб, які надають сексуальні гроші за винагороду – 14%; cпоживачів наркотиків – 5% (дані отримані в межах всеукраїнського дослідження «Обізнаність населення про епідемію ВІЛ в Україні» (2017))

Неприйняття та уникання людей, які живуть з ВІЛ, представників спільнот людей, уразливих до ВІЛ, в тому числі в просторі надання медичних послуг та забезпечення права на здоров’я

-

+

Люди, у яких існує стигма та упереджене ставлення до людей, які живуть з ВІЛ, представників груп підвищеного ризику не підтримують шляхів подолання проблеми ВІЛ-інфекції з позиції громадського здоров’я, у тому числі й шляхом нормативного врегулювання відповідних послуг та створення державних засад для формування тарифів та подальшої їх закупівлі

Понад 140 організацій, що працюють в сфері профілактики ВІЛ-інфекції та понад 100 організацій, що працюють в сфері догляду і підтримки ЛЖВ; суб’єкти системи громадського здоров’я; заклади охорони здоров’я, що надають допомогу ВІЛ-позитивним особам, в тому числі понад 290 сайтів АРТ та понад 660 кабінетів «Довіра»

Повноцінна участь в системі надання послуг, пов’язаних з ВІЛ, забезпечення їх безперервності та континууму, в тому числі можливість приймати участь у відборі та претендувати на отримання державного фінансування на реалізацію програм та заходів протидії ВІЛ

+

+

Прийняття проекту акту створить умови для виконання міжнародних зобов’язань та забезпечення переходу від зовнішнього фінансування послуг, пов’язаних з ВІЛ до фінансування за рахунок державного бюджету на засадах економічної обґрунтованості, ефективності, конкурентності та прозорості.

Документи

pro_20190412_3_1_dod_2.pdf

pro_20190412_3_1_dod_1.pdf

pro_20190412_3_1.pdf

pro_20190412_3_dod.pdf

pro_20190412_3.pdf