Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Республіка Молдова

 

Молдова не пропонує спеціального правового статусу для тимчасових українських переселенців, а також доступу до медичних послуг на державному рівні. Українці можуть перебувати в країні протягом 90 днів у межах 180-денного періоду або запросити статус біженця.

Щоб отримати безоплатну медичну допомогу в Молдові під час війни в Україні достатньо документа, що підтверджує особистість, — закордонного або національного паспорта, свідоцтва про народження, ID-картки. 

Медична система в Молдові має шість рівнів: 

 • первинна медична допомога;
 • ургентна догоспітальна допомога;
 • спеціалізована амбулаторна, включаючи стоматологічну, допомога;
 • стаціонарна допомога (догляд за госпіталізованим пацієнтом);
 • високоспеціалізовані медичні послуги;
 • медичний догляд вдома.

Кожен житель Молдови має право на мінімальну медичну допомогу (незалежно від статусу застрахованого в системі обов’язкового медичного страхування). У цей мінімум входять: консультація лікарів-спеціалістів, діагностичні тести, імунопрофілактика, швидка допомога, лікування в стаціонарі у разі туберкульозу, психічних розладів, онкологічних захворювань, астми, діабету та низці інфекційних захворювань.

Також в Республіці Молдова працює система медичного страхування. За цим полісом можна отримати ще близько 200 лікувальних та діагностичних послуг, а також доступ до так званих «компенсованих ліків» за рецептом. Це препарати проти цукрового діабету та його ускладнень, серцево-судинних, офтальмологічних, респіраторних, психічних, неврологічних, ендокринних захворювань, анемії, бронхіальної астми, захворювань органів травлення, сечової системи, системних та аутоімунних захворювань, рідкісних захворювань, такі як бульозний епідермоліз, розсіяний склероз, муковісцидоз, важка форма міастенії. 

Рецепт на низку препаратів із категорії антидіабетичних, психотропних та протисудомних можуть отримати навіть незастраховані особи. 

Для отримання доступу до безоплатних медичних послуг жителі Молдови зобовʼязані бути зареєстрованими у сімейного лікаря, які фінансуються з фондів обов’язкового медичного страхування на всіх етапах. Щоб зареєструватися, потрібно подати заяву сімейному лікарю. Зразок є на сайті Національної медичної страхової компанії (анкета доступна російською та румунською мовами). Медичний заклад зобов'язаний повідомити про постановку на облік протягом 10 днів. Змінювати сімейного лікаря можна не частіше, ніж раз на шість місяців.

Функції сімейного лікаря в Молдові: 

 • контролює стан здоров'я протягом всього періоду амбулаторного лікування;
 • виписує направлення до вузьких фахівців та на госпіталізацію;
 • виписує рецепти на ліки, які підлягають компенсації від держави (також рецепти мають право виписувати педіатр, ендокринолог, психіатр чи невропатолог);
 • надає інші медичні послуги (повний перелік є на сторінках 16-17 за посиланням). 

Направлення на спеціалізовану медичну допомогу, крім сімейного лікаря, можуть виписувати інші спеціалісти, які вважають це доцільним. Крім того, законодавством Молдови закріплений перелік випадків (близько 80), коли пацієнт може звернутися до лікаря без направлення. 

Українці в Молдові мають безоплатний доступ до невідкладної медичної допомоги. Гроші за таку допомогу відшкодовує лікарням Фонд обов'язкового медичного страхування.

Міністерство охорони здоров’я Республіки Молдови не публікувало розпоряджень щодо безоплатної медичної допомоги для українців та умов її отримання. На офіційних ресурсах наразі такої інформації немає. Проте в правилах Національної медичної страхової компанії Молдови вказано, що іноземці, які отримали в Молдові будь-яку форму захисту та включені до програми інтеграції, на період її здійснення мають право на безоплатне медичне страхування. 

Також в коментарях для медіа представники медичної сфери зазначали, що тимчасові переселенці з України зможуть мати необмежений доступ до державної медицини в клініках та амбулаторіях за місцем проживання. 

Безоплатна медична допомога тимчасово переміщеним українцям в Молдові покриває гострі випадки на будь-якому рівні охорони здоров'я. Дітям тимчасово переміщених осіб з України з червня 2022 доступний повний спектр медичних послуг, аналогічний медичним послугам, що доступні для громадян Молдови. Зокрема, профілактичні огляди, у тому числі спостереження за розвитком дитини, первинна медико-санітарна допомога, амбулаторне та стаціонарне лікування.

Про готовність допомагати українцям безоплатно заявили деякі приватні заклади. 

Таким чином, безоплатна медична допомога для українців в Молдові доступна:

 • на прикордонних пунктах та в центрах тимчасового розміщення, де працюють медичні бригади;
 • в закладах первинної медичної допомоги за місцем проживання;
 • у деяких приватних клініках, центрах допомоги і лабораторіях, які готові надавати безоплатну допомогу українцям.

Допомогу на прикордонних пунктах та в центрах тимчасового розміщення, окрім місцевих команд національних закладів охорони здоров'я, надають медичні бригади з країн ЄС. 

Якщо переселенець з України проживає у місті, він може звернутися до поліклініки за місцем проживання, а у разі проживання у сільській місцевості — до районної лікарні. Сервіс для запису на прийом до лікарів у Молдові (для медичної допомоги приватним шляхом) — doc.online/md.

Спеціалізована амбулаторна медична допомога надається безоплатно для застрахованих осіб, а у разі соціальних захворювань — і для незастрахованих.

Список соціальних захворювань:

 • туберкульоз;
 • психози та інші психічні та поведінкові розлади;
 • алкоголізм і наркоманія;
 • підтверджені злоякісні онкологічні та гематологічні захворювання;
 • ВІЛ/СНІД та сифіліс;
 • гострий вірусний гепатит А, ботулізм, вірусні менінгіти та менінгоенцефаліти, бактеріальні та паразитарні захворювання, вітряна віспа, кір та інші (повний перелік — стор. 25).

Амбулаторну медичну допомогу можна отримати за направленням сімейного або спеціалізованого лікаря. Якщо амбулаторія не в змозі надати повноцінні послуги, пацієнт може бути направлений в інші амбулаторії, які уклали договір з Національною медичною страховою компанією (CNAM).

У деяких випадках пацієнт може звернутися за допомогою до спеціаліста безпосередньо без направлення від сімейного лікаря:

 • інфаркт міокарда — у перші 12 місяців після виписки зі стаціонару;
 • нестабільна стенокардія — через три місяці після стабілізації;
 • вроджені вади розвитку та генетичні захворювання;
 • хронічна ниркова недостатність у разі діалізу;
 • серцева недостатність III-IV стадії після NYHA;
 • ревматоїдний артрит, у тому числі клінічні форми;
 • цукровий діабет, що потребує інсулінотерапії та/або застосування пероральних протидіабетичних препаратів;
 • ннецукровий діабет;
 • ВІЛ-інфекція;
 • СНІД;
 • гострі лейкемії (лімфобластні та нелімфобластні);
 • хронічний мієлоїдний лейкоз;
 • та інші (повний список — стор. 21-22).

Стаціонарна медична допомога надається хворому, коли інші можливості допомоги вичерпані. Безоплатно — для застрахованих осіб або у разі соціальних захворювань.

Госпіталізація може бути проведена в плановому порядку, за направленням сімейного лікаря чи спеціаліста, або екстрено — шляхом звернення до служби швидкої допомоги або за прямим направленням до стаціонарного відділення.

Пацієнт має право обрати лікарні районного рівня (список районів — стор. 24) для планової госпіталізації в зону обслуговування, допомога буде надаватися відповідно до листів очікування. Направлення гарантує, що пацієнт буде внесений в лист очікування на госпіталізацію.

Безоплатні послуги госпіталізованих пацієнтів:

 • консультації та обстеження для встановлення діагнозу;
 • лікування/хірургічні процедури (включаючи анестезію);
 • медичне обслуговування;
 • ліки, витратні матеріали;
 • проживання та харчування;
 • грудні імплантати, необхідні для реабілітації хворих на злоякісні новоутворення;
 • індивідуальні протези та аксесуари, необхідні для протезно-хірургічної реабілітації хворих на злоякісні пухлини.

У разі госпіталізації дитини віком до 3 років та/або в інших, обґрунтованих з медичної точки зору, випадках разом з дитиною госпіталізується мати (або особи, які доглядають за нею).

Медичні високоспеціалізовані послуги (PCS) доступні від Фонду медичного страхування (FAOAM) лише застрахованим особам за направленням спеціаліста або сімейного лікаря. У разі госпіталізації вони надаються безоплатно за рецептом, виданим лікуючим лікарем або консультантом. Для отримання планових послуг пацієнта вносять у лист очікування.

Джерела пошуку безоплатної медичної допомоги українцям, у тому числі спеціалізованої та високоспеціалізованої:

 

Деякі приватні заклади та лікарі-добровольці готові надати безоплатну допомогу українцям. Їхні контакти можна знайти на офіційному сайті допомоги українцям у Молдові www.dopomoga.gov.md у рубриках «Корисні посилання» (розділ «Охорона здоров’я») та «Приватні оголошення» (розділ «Лікарі»), а також в Google-документі — контактний список лікарів-волонтерів. У списку є спеціалісти всіх сфер — від сімейних лікарів і педіатрів до стоматологів, фахівців онкологічних центрів, лабораторій.

Кожен заклад встановлює свої вимоги до надання безоплатних послуг. Деякі заклади заявляють, що готові надати безоплатну невідкладну допомогу, а перелік доступних послуг встановлюється після первинного огляду пацієнтів. Деякі заклади пропонують унікальну невідкладну допомогу. Щоб потрапити на прийом, необхідно звернутися телефоном або через сторінку у Facebook.

Для українських іммігрантів у Молдові Всесвітня організація охорони здоров’я, ЄС, а також такі країни, як Індія, Італія, Ізраїль та США надали гуманітарну допомогу: необхідні ліки та медичні засоби. Навіть хворі на цукровий діабет можуть отримати інсулін безоплатно.

Крім того, українські жінки мають доступ до безоплатного медичного обслуговування, яке фінансується Фондом ООН у галузі народонаселення, у всіх медичних центрах країни. Зокрема, допологовий та післяпологовий догляд, а також послуги, пов’язані з плануванням сім’ї, пологами, кесаревим розтином, лікуванням інфекцій, цитологічним дослідженням для профілактики раку шийки матки.

Пацієнти з важкими захворюваннями, які потребують госпіталізації та комплексного лікування, можуть бути перевезені в інші країни ЄС після встановлення критеріїв переведення медичними підрозділами Республіки Молдова.

Екстрена допомога в Молдові включена в перелік послуг «Невідкладна догоспітальна медична допомога» (НДМД) і надається пацієнтам у разі важкого стану на місці нещасного випадку або хворому під час транспортування, у разі потреби, до медико-санітарної установи. Це безоплатно для всіх, хто перебуває в Молдові, незалежно від статусу і доступно на всій території країни.  

Телефон виклику екстреної допомоги: 112. 

Оператори служби екстреної допомоги відповідають румунською, російською і англійською мовами.

Викликати швидку потрібно при таких станах пацієнта:

 • непритомність;
 • утоплення;
 • задуха, болі у грудях;
 • важкі опіки;
 • ураження електричним струмом;
 • намір/спроба самогубства;
 • тяжкі травми;
 • прискорене серцебиття (понад 120-150 ударів на хвилину) у стані спокою, особливо якщо воно пов'язане з задишкою або почуттям слабкості
 • повільний серцевий ритм (менш як 50 ударів на хвилину), особливо пов'язаний із почуттям слабкості;
 • сильний біль будь-якої локалізації;
 • алергічна реакція, особливо при утрудненому диханні;
 • отруєння або передозування наркотиків/наркотиків;
 • утруднення дихання, якщо воно не поліпшується після відпочинку;
 • утруднене мовлення, оніміння чи слабкість будь-якої частини тіла;
 • раптове запаморочення, слабкість чи психічні зміни (сплутаність свідомості, дивна поведінка, труднощі під час ходьби);
 • раптова сліпота чи зміна зору;
 • кашель або блювання кров'ю;
 • сильна кровотеча з рота, носа, піхви або прямої кишки;
 • кровотеча з будь-якої рани, яка не зупиняється при прямому натисканні;
 • сильна/постійна блювота;
 • сильний головний біль;
 • температура вище 39-40 градусів протягом тривалого часу;
 • фебрильні стани у дітей першого року життя.

В інших випадках рекомендовано звертатись безпосередньо до сімейного лікаря, у тому числі у вихідні та святкові дн  та неробочий час сімейного лікаря, або до відділень невідкладної допомоги/стаціонарних відділень лікарень. 

При легких травмуваннях потрібно звертатись до центрів сімейних лікарів з 8.00 по 18.00 годину, або в приймальні відділення/палати швидкої медичної допомоги госпіталів, які працюють цілодобово. 

Оператори швидкої допомоги не надають медичні консультації телефоном. Бригада швидкої медичної допомоги не приїжджає до пацієнтів з хронічними захворюваннями поза гострим періодом і немає права призначати будь-які лікарські засоби для постійного прийому. Бригада швидкої допомоги не констатує смерть — це робить сімейний лікар. 

Під час виклику «швидкої» диспетчеру потрібно надати детальну інформацію щодо стану пацієнта, ситуації, що трапилась, та місця, де перебуває пацієнт.

Обслуговування викликів швидкої медичної допомоги відбувається в порядку пріоритетності і залежить від інформації, що була надана диспетчеру.

За хибні виклики та образливу поведінку Кримінальний кодекс Республіки Молдова передбачає застосування штрафу від 12 до 30 умовних одиниць або неоплачувані роботи на користь суспільства від 40 до 60 годин.

Про готовність одноразово надати швидку невідкладну допомогу українцям безоплатно повідомила недержавна лікарня Medpark.

У Молдові 80% ліків доступні за рецептами. Перелік препаратів доступний на сайті Агенції з лікарських засобів та медичних виробів (AMDM).

На 163 міжнародних найменування діючих речовин поширюється програма компенсації. У рамках програми препарати доступні безплатно або з невеликою доплатою. Щоб отримати ліки за програмою, потрібно бути зареєстрованим у сімейного лікаря та застрахованим у медичній системі. Детальні умови отримання препаратів, вартість яких компенсує держава — на стор. 12-13

Повна компенсація вартості ліків поширюється на дітей віком до 18 років. Вагітним компенсуються ліки для профілактики та лікування анемії, профілактики вад розвитку. 

Також компенсовані ліки доступні для людей з гострими та хронічними захворюваннями:

 • діабет та його ускладнення;
 • анемія;
 • астма;
 • серцево-судинні;
 • офтальмологічні;
 • респіраторні;
 • психічні та неврологічні;
 • захворювання ендокринної системи, травної системи, сечовивідних шляхів;
 • рідкісні захворювання (бульозний склероз, муковісцидоз, міастенія);
 • системні та аутоімунні захворювання, депресія, хвороба Альцгеймера.

Рецепт на ліки виписує сімейний лікар або педіатр, ендокринолог, психіатр чи невропатолог. 

На рецепті зазначається діюча речовина препарату. Перелік торгових найменувань препаратів доступний за посиланням, також можна запитати назви препаратів у лікаря, який виписує рецепт, або в аптеці. 

Ліки за програмою можна отримати в аптеках, які уклали договір з Національною медичною страховою компанією. Вони є по всій країні. Зверніть увагу, що для отримання препаратів в аптеці потрібно підтвердити особистість. Тому окрім безпосередньо рецепта візьміть до аптеки і посвідчення особи. 

Українські тимчасові переселенці з ВІЛ можуть отримати допомогу в лікуванні (включно із замісною фармакологічною опіоїдною терапією) в організації «Позитивна Ініціатива». 

Хворі на діабет мають право на медичну допомогу, включно з безоплатними препаратами. 

Щеплення відповідно до календаря вакцинації

У Молдові є обовʼязковою вакцинація дітей проти туберкульозу, вірусного гепатиту В, поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюку, кору, епідемічного паротиту, краснухи, інфекцій, що викликаються гемофільною паличкою типу b, ротавірусами, пневмококами.  

Щеплення відповідно до календаря вакцинації безоплатні. Переглянути календар вакцинації можна на цьому сайті.

Щоб отримати щеплення, потрібно звернутись до сімейного лікаря або педіатра.

Щеплення проти COVID-19

Іноземні громадяни у віці від 18 років мають право на безкоштовну вакцинацію проти COVID-19. Щеплення можна зробити у будь-якому центрі вакцинації країни (карта центрів вакцинації) вакциною Moderna/Spikevax. На прийом можна записатись онлайн, для цього потрібен державний ідентифікаційний номер фізичної особи (IDNP). Подати заявку на отримання IDNP можна також онлайн.

Щеплення проти COVID-19 в Республіці Молдова є рекомендованим. Вакцинація доступна для осіб у віці від 12 років. Також людям від 18 років рекомендовано зробити бустерну дозу щеплення. Передусім - з категорій ризику. Вона вводиться через кожні шість місяців для вакцин з дводозовим первинним циклом. 

Також для пацієнтів з групи ризику та для бажаючих старше 18 років доступна повторна бустерна доза. Щеплення робиться з інтервалом не менше чотирьох місяців після першої бустерної дози. 

В Молдові можна отримати три види сертифікатів щодо COVID-19: сертифікат про вакцинацію, сертифікат про тест на коронавірус та сертифікат про одужання. Ці сертифікати визнаються на території ЄС (зокрема, для сертифіката про вакцинацію діє обовʼязкова умова, щоб вакцинація була зроблена визнаною в ЄС вакциною). У разі отримання сертифікатів в Молдові їх можна завантажити з сайту https://certificate-covid.gov.md

COVID-сертифікати, отримані в Україні, дійсні і на території Молдови, якщо щеплення зроблене вакциною, що визнана в Молдові. 

Молдова визнає наступні вакцини:

 • Johnson&Johnson
 • Oxford/AstraZeneca
 • Pfizer/BioNTech
 • Sinopharm/Beijing
 • Sputnik V

 

Медична допомога тимчасовим переселенкам з України в Молдові під час вагітності, пологів та у післяпологовий період безоплатна. Вона фінансується Фондом ООН через Національну компанію медичного страхування Молдови.  

Щоб отримати безоплатну допомогу під час пологів, вагітна має звернутись до сімейного лікаря до районної поліклініки. Це рекомендовано зробити до 10-12 тижня вагітності.

Сімейний лікар призначає всі необхідні аналізи та дослідження та створює обмінну карту вагітної. До 30-го тижня обмінна картка зберігається у поліклініці і потім видається на руки.

Жінка може обрати на власний розсуд ведення вагітності в приватному медичному закладі, це платна послуга. Тариф та перелік послуг залежить від закладу та пакету. 

Пологи в державному пологовому будинку з черговою бригадою та перебування в післяпологовій палаті - безоплатні. За власним бажанням вагітна може обрати лікаря та домитись з ним про присутність на пологах, але це не безоплатно і необов'язково.

Також вагітна може обрати приватний пологовий будинок, але сплачувати за цю послугу потрібно самостійно. Вартість визначає заклад. 

Вагітна має право обрати будь-який державний пологовий будинок. З собою потрібно зібрати особисті речі та предмети гігієни для себе та для дитини. Вимагати гроші за медичну допомогу не мають право. 

Діти тимчасових українських переселенців у віці до 18 мають право на аналогічний обсяг безоплатних медичних послуг, що й застраховані особи Молдови, тож новонароджений отримає всю необхідну медичну допомогу.  

Зареєструвати народження та отримати свідоцтво про народження дитини можна до моменту виписки з лікувального закладу; для цього потрібно зателефонувати до спеціалізованого відділу реєстрації актів цивільного стану медичного закладу, де відбулися пологи.

Також зареєструвати народження дитини можна у монофункціональному центрі Агенції комунальних послуг населеного пункту, де проходили пологи або мешкають батьки (контакти).

Для реєстрації народження необхідно надати такі документи:

 • декларація про народження, яка подається одним або обома батьками, якщо батьки не можуть бути присутніми, заяву про народження можуть зробити:
  • родичі батьків;
  • особа, уповноважена батьками дитини;
  • адміністрація лікувально-профілактичного закладу, де відбулися пологи або де перебуває дитина;
  • орган опіки та піклування;
 • медична довідка про народження, видана закладом, де проходили пологи;
 • документи, що посвідчують особу батьків або одного з них;
 • свідоцтво про шлюб батьків. 

Для набуття громадянства України для дитини потрібно звернутись до Консульства України в Республіці Молдова особисто. Це може зробити один з батьків або інший законний представник дитини проживання дитини або одного з її батьків або іншого законного представника. При собі потрібно мати посвідчення особи та заяву щодо набуття громадянства у письмовій формі із зазначенням дати її складання та підписом заявника. 

Українські жінки в Молдові матимуть право на такі ж самі медичні послуги в галузі репродукції та жіночого здоровʼя, як і жінки, що мають поліс медичного страхування в Молдові. Безоплатна допомога надається в клініках, які працюють з Національною медичною страховою компанією Молдови. 

До гінеколога та акушера направлення не потрібне. Медичне страхування охоплює як послуги, як профілактичні огляди, консультації та лікування гінекологічних захворювань. Також безоплатні послуги, пов'язані з плануванням сім'ї, допомогою до, під час та після пологів, лікуванням інфекцій, цитологічними дослідженнями для профілактики раку шийки матки.

Медичне страхування в Молдові покриває наступні випадки:

 • екстрена стоматологічна медична допомога при гострому пульпіті, гострому апікальному періодонтиті, загостренні апікального періодонтиту, гострому афтозному стоматиті, гінгівіті та гострому виразково-некротичному стоматиті, абсцесі, періоститі, перикоронариті, гострій кровотечі та калькульозному сіалоаденіті, гострому одонтогенному синуситі, травмах та переломах щелеп;
 • видалення зубів за медичними показниками;
 • профілактичні консультації для дітей до 18 років та вагітних жінок, які охоплюють не тільки огляди, а й деякі процедури, зокрема, видалення зубів, видалення зубного каменю, профілактичні заходи тощо;
 • профілактичні консультації;
 • стоматологічна допомога в повному обсязі для дітей до 12 років (за виключенням зубного протезування та реставрації). 

Контакти стоматологів, які готові надавати безоплатну допомогу українцям, є тут

Також про готовність надавати безоплатну стоматологічну допомогу заявили наступні заклади:

 • Університетська стоматологічна клініка №1 Державного медичного та фармацевтичного університету ім. Ніколає Тестеміцану Республіки Молдова - невідкладна стоматологічна допомога; 
 • Family Dent - дитяча стоматологія;
 • Smile Dent Team - безкоштовне видалення зубів, лікування гострого зубного болю або запалення зубів/ясен.
 • Стоматологічна клініка Dr.Ciobanu - допомога при гострому зубному болі;
 • Стоматологічна клініка Punto Bianco - невідкладна стоматологічна допомога.

 

Психози та інші розумові та поведінкові розлади у Молдові віднесені до соціальних хвороб, допомога в лікуванні яких надається безоплатно для всіх пацієнтів. 

Охорона психічного здоровʼя в Молдові заснована на концепції Гнучкого асертивного лікування за місцем проживання (FACT – Flexible Assertive Community Treatment), аналогічній тій, що застосовується у Великій Британії, Нідерландах, США та інших країнах, де психіатрична допомога надається підтримки багатопрофільної команди фахівців.

Психіатрична допомога надається за територіальним принципом в 40 Громадських центрах психічного здоровʼя. Центри діють в кожному районному центрі та муніципалітетах Бєльці та Кишинів поруч з закладами первинної медичної допомоги. Направлення до Центру можна отримати у сімейного лікаря закладу первинної медичної допомоги. 

Знайти найближчий заклад, який надає безоплатну допомогу українцям, можна тут.

При таких центрах можна отримати психіатричні консультації, у тому числі щодо рецептурного лікування, невідкладну психіатричну допомогу та консультації психолога. 

Також центри надають мобільну допомогу у кризових ситуаціях дома у пацієнтів - для пацієнтів з інвалідністю або пацієнтів, що відмовляються відвідувати медичні заклади.

В офіціальних джерелах Республіки Молдова немає інформації щодо державних програм допомоги важкохворим пацієнтам з України або пацієнтам з рідкісними захворюваннями, окрім окремих пропозицій: 

Проте пацієнти з України з важкими захворюваннями, які потребують госпіталізації та складного лікування, після госпіталізації до медичних закладів Молдови можуть бути перевезені в інші країни ЄС. 

Також тимчасові переселенці з України можуть безпосередньо зареєструватись на безоплатні авіарейси з Молдови до країн ЄС. Пріоритет буде надано важкохворим пацієнтам, людям з обмеженими фізичними можливостями, вагітним жінкам та одиноким батькам з трьома та більше дітьми.