Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Медичний канабіс
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
Контакти

Чеська Республіка

 

 

 

У Чехії працює система загальнообовʼязкового медичного страхування для всіх громадян країни та іноземців, які перебувають на її території. 

Українці, які отримали тимчасовий захист у Чехії, мають право на такі самі безоплатні послуги в рамках державної програми медичного страхування, як і у громадян Чехії. Державне страхування покриває майже всі медичні випадки, а також частково або повністю витрати на ліки. Тому для тимчасово переселених осіб, які не мають роботи, медичне обслуговування є безоплатним – гроші за нього сплачує чеська держава. 

Оформити страховку слід після отримання тимчасового захисту. Зробити це можна у таких установах:

Регіональні центри допомоги працюють щодня, окрім свят, з 7 ранку до 19 або 21 години. 

Після оформлення страхування українці отримують дублікат посвідчення застрахованого. У разі оформлення страхової VZP онлайн документ прийде на електронну пошту через два дні або пізніше. Посвідчення потрібно брати з собою на кожен прийом до лікаря. 

Перші 150 днів перебування в Чехії з візою тимчасово переміщеної особи медичне страхування для українців оплачує держава (Республіка Чехія). Після 150 днів умови змінюються. Передусім зміни стосуються громадян у віці 18-64 роки. За замовченням для такої категорії медичне страхування для цієї категорії стає платним. 

Щоб отримувати і надалі медичну допомогу в рамках державного страхування безоплатно, наступні категорії громадян України зобовʼязані перереєструватися у VZP упродовж 8 днів, після того, як мине 150 днів з дня отримання візи тимчасового захисту (також зміни стосуються і інших страхових компаній, деталі за посиланням).

  • Студенти у віці 18-26 років мають надіслати VZP довідку про навчання від університету через онлайн-форму. Медичне страхування студентів оплачує держава. 
  • Ті, хто перебуває у пошуку роботи або особи з інвалідністю або особи, що піклуються про осіб з інвалідністю, що мають підтвердження інвалідності, мають надіслати VZP довідку, видану в Центрі зайнятості. 
  • Особи, що доглядають за дитиною віком до 7 років або двома чи більшою кількістю дітей віком до 15 років цілий день, мають надіслати написану власноруч заяву про догляд за дитиною і відсутність роботи в Чехії.

Діти до 18 років та люди старше 65 років не зобовʼязані повторно реєструватись, але можуть повторно надіслати в страхову, відповідно, контакти законного представника або власні

За осіб, що працюють на підставі трудового договору, угоди про виконання роботи з доходом у розмірі понад 10 000 чеських крон або на підставі договору про підряд з доходом понад 3500 чеських крон, медичне страхування надалі сплачуватиме роботодавець. За цим посиланням можна перевірити страхові внески роботодавця. 

Приватні підприємці (OSVČ) мають сповістити страхову про початок діяльності, надати  свідоцтво про підприємництво та підтвердження про перебування на обліку в Податковій інспекції, і почати самостійно сплачувати щомісячні внески 2627 чеських крон на.

Особи у віці від 18 до 64 років, що не належать до перерахованих категорій, після 150 днів перебування в Чехії, не матимуть право на безоплатне медичне страхування. Вони мають зареєструватись як особа без оподатковуваного доходу (OBZP) і сплачувати внески на медичне страхування у вигляді щомісячних страхових платежів у розмірі 2 187 чеських крон. За невчасну оплату страхових платежів нараховується пеня. 

Оплата має здійснюватись в період від 1-го числа календарного місяця, за який здійснюється сплата, до 8 числа наступного календарного місяця.

Увага! Ті, хто вирішив відмовитись від чеської візи тимчасового захисту, мають повідомити про це страхову компанію. Це можна зробити в Регіональному центрі допомоги Україні або особисто в офісі обслуговування клієнтів VZP. І іншому випадку, якщо людина належить до категорії, яка має самостійно сплачувати за медичне страхування в Чехії, їй нараховуватиметься пеня за несплату медичного страхування. 

Більше інформації на сторінці VZP

Українці, які приїхали до Чехії, але не оформили тимчасовий захист, можуть отримати безоплатну медичну допомогу у лікарів-волонтерів, перелік яких є на сайті www.lekariproukrajinu.cz. Серед них є лікарі, які розмовляють українською/російською мовами.

Безоплатну невідкладну медичну допомогу можна отримати й без страховки в державних лікарнях Чехії. Перелік та контакти таких закладів зазначені на сайті Міністерства охорони здоровʼя Чехії. 

Інформаційна лінія Міністерства охорони здоров'я для українців: +420226201221. Оператори розмовляють українською.

Точкою входу в медичну систему в Чехії є лікарі первинної ланки – практикуючий лікар (аналог нашого терапевта, сімейного лікаря, педіатра), стоматолог та гінеколог для жінок. 

Кожен, хто отримав медичну страховку в Чехії, має зареєструватись у практикуючого лікаря. Краще це зробити заздалегідь, щоб знати до кого звертатися в разі потреби. 

Перелік послуг у практикуючого лікаря в Чехії схожий на перелік послуг первинної допомоги в Україні: 

  • спостереження під час захворювань, 
  • виписування лікарняних, рецептів на ліки,
  • направлення до інших лікарів,
  • проведення щеплень відповідно до календаря вакцинації,
  • проведення обовʼязкових профілактичних оглядів пацієнтів тощо. 

Під час першого відвідування практикуючий лікар здійснює первинний медичний огляд (vstupní prohlídka): записує дані про основні показники пацієнта – його зріст, вагу, спосіб життя, спадкові хвороби, наявні щеплення, зір та загальне самопочуття; вимірює тиск, температуру, робить кардіограму та направляє на загальні аналізи крові та сечі.  

Знайти практикуючого лікаря та інших спеціалістів та записатися на прийом можна на ресурсі www.znamylekar.cz. Тут також можна переглянути відгуки, знайти контакти лікаря та дізнатися, з яким типом страхування він працює. 

Зверніть увагу! У Чехії важливо стежити за тим, щоб лікар, якого ви обираєте, працював з вашою страховою компанією – в іншому випадку платити за лікування доведеться самостійно. Зі страховою VZP, яка оформлює страхування для українців в Регіональних центрах допомоги, працюють майже всі лікарні (втім, все одно варто перевірити перед зверненням до лікаря). Також ця страхова здійснює розрахунки за послуги безпосередньо з лікарнями. Платити лікарям за прийом і чекати на відшкодування не потрібно. 

Змінювати практикуючого лікаря можна не частіше, ніж раз на три місяці. Для цього достатньо зареєструватися в іншого лікаря.

Отримати безоплатну допомогу лікаря-спеціаліста або пройти дослідження можна за направленням лікаря загальної практики або лікаря невідкладної допомоги. 

З направленням можна звернутися до будь-якого вільного фахівця на вибір пацієнта, якщо в нього є місце. Лікаря за спеціальністю та регіоном можна знайти на сайті www.znamylekar.cz або спитати поради у лікаря загальної практики. 

На прийом потрібно реєструватися заздалегідь. Зручніше за все робити це онлайн через сервіс www.znamylekar.cz

До вузьких спеціалістів, особливо гінеколога та стоматолога, може бути тривала черга. Якщо допомога вузького спеціаліста потрібна терміново або в неробочий час, слід звернутися до пункту невідкладної допомоги (чеською – pohotovost), які є при державних лікарнях. У цих пунктах працюють також і стоматологи. 

Безоплатна високоспеціалізована медична допомога (наприклад, операції тощо) також доступна виключено за направленням. Його виписує той лікар, який вважає, що пацієнт потребує такої допомоги. 

Наприклад, якщо людина має проблеми з серцево-судинною системою, вона звертається до лікаря загальної практики, або, в разі невідкладного випадку, викликає невідкладну допомогу. Лікар загальної практики/невідкладної допомоги призначає аналізи та направляє людину до кардіолога. Рішення про операцію приймає кардіолог за результатами обстеження. 

Якщо призначається операція за медичними показниками, як процедура, так і всі необхідні супутні послуги для підготовки та проведення, безоплатні для пацієнта Оплата може знадобитись за допомогу на покращених умовах. Пацієнта про це попереджають.

Для отримання безоплатної допомоги потрібно мати з собою документ, що підтверджує наявність страхування. 

  • Безоплатні медичні послуги в Чехії та пільги для українців

Нижче – перелік медичних послуг, за які сплачує страхова і які не потребують оплати від пацієнта:

  • перебування новонародженої дитини в пологовому будинку з дня народження до дня першої виписки з лікувального закладу,
  • профілактичний огляд,
  • будь-які прийоми у лікаря для дітей віком до 18 років,
  • диспансерна допомога дітям з 1 року, які страждають на хронічні захворювання та схильні до ризику порушення здоров'я, та вагітним жінкам від дня настання вагітності,
  • діагностичні та лабораторні тести (наприклад, аналізи крові, рентген),
  • терапія та реабілітація (наприклад, реабілітація, регулярні відвідування психолога),
  • консультації телефоном,
  • виписування рецептів, включаючи рецепт та роботу медсестри,
  • огляд лікарем служби переливання крові для забору крові, плазми або кісткового мозку,
  • оцінка медичної придатності для забору органів, тканин та органів та диспансерного догляду після забору тканин та органів,
  • гемодіаліз,
  • послуги, що повністю відшкодовуються державою, та ліки, які підлягають повному відшкодуванню (перелік визначається Міністерством охорони здоровʼя),
  • медичні пристрої за рецептом (наприклад, милиці) або їх збір,
  • одноденна стаціонарна допомога.

В Чехії існують так звані регулюючі збори – вони призначені для того, щоб пацієнти не перевантажували систему охорони здоровʼя без зайвої потреби. Наприклад, за використання служб невідкладної медичної допомоги або служб невідкладної допомоги у галузі стоматології розмір доплати становить 90 чеських крон. 

Проте є низка категорій громадян, які не сплачують регулюючі збори. Зокрема, це особи, які перебувають у матеріальній скруті та можуть підтвердити це документом, виданим не більше ніж 30 днів до його пред‘явлення. Під цю категорію можуть підпадати тимчасово переміщені українці, якщо вони ще не мають доходів. 

Зверніть увагу, що певні категорії громадян через 150 днів перебування в Чехії з візою тимчасового захисту, мають самостійно сплачувати медичне страхування. Оновлений перелік умов для медичного страхування зазначений в пункті 1. 

Номер виклику невідкладної допомоги в Чехії – 155.

Загальноєвропейський номер виклику невідкладної допомоги – 112.

Викликати невідкладну допомогу можна лише за умови, що пацієнт перебуває в невідкладному стані та не може дістатись до пункту невідкладної допомоги самостійно, або є загроза його життю. Наприклад, у нього серйозна травма, порушення свідомості або дихання, отруєння, інфаркт тощо. 

В інших випадках пацієнт має приїхати до пункту невідкладної допомоги самостійно. Такі пункти є при всіх великих лікарнях, і в них працюють фахівці різного профілю, у тому числі стоматологи, травматологи та ін. За непрофільні виклики машини швидкої допомоги – штраф до 200 000 крон. 

У пункт невідкладної допомоги потрібно взяти з собою обмінну карту застрахованого VZP ČR.

Невідкладна допомога є безоплатною за наявності страхування, проте за звернення до лікаря в травмпункті потрібно сплатити невеличку комісію. 

Українці, які перебувають в Чехії, можуть отримати невідкладну допомогу навіть без візи тимчасового захисту та медичного страхування. 

Безоплатну допомогу нададуть в пунктах надання невідкладної допомоги при державних лікарнях: 

  • Fakultní nemocnice Bulovka, Praha (Клінічна лікарня Буловка, м. Прага),
  • Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha (Клінічна лікарня Kраловські Віногради, м. Прага),
  • Fakultní nemocnice v Motole, Praha (Клінічна лікарня Мотол, м. Прага),
  • Fakultní Thomayerova nemocnice, Praha (Клінічна лікарня ім. Томайєра, м. Прага),
  • Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha (Центральний військовий госпіталь – Клінічний госпіталь м. Прага),
  • Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (Загальна клінічна лікарня м. Прага),
  • Fakultní nemocnice Brno (Клінічна лікарня м. Брно),
  • Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (Клінічна лікарня Св. Анни у м. Брно),
  • Fakultní nemocnice Hradec Králové (Клінічна лікарня м. Градець-Кралове),
  • Fakultní nemocnice Olomouc (Клінічна лікарня м. Оломоуц),
  • Fakultní nemocnice Ostrava (Клінічна лікарня м. Острава),
  • Fakultní nemocnice Plzeň (Клінічна лікарня м. Плзень).

Крім того, Міністерство охорони здоровʼя Чехії відкрило по всій країні UA POINTS – низькопорогові амбулаторії при навчальних лікарнях, які надають допомогу виключно тимчасовим переселенцям з України. У них також можна отримати невідкладну допомогу. Крім того, в цих пунктах здійснюється профілактичний огляд дитини перед вступом до школи або дитячого саду та надається допомога гінеколога або акушера.

Лікарі UA POINTS можуть виписати пацієнту направлення на амбулаторну або стаціонарну допомогу, якщо потрібно.

Пункти приймають пацієнтів у робочі дні (07:00-15:00) та без попереднього запису. При пунктах працюють перекладачі. Адресу найближчого UA POINTS мають надати в пункті прийому тимчасових переселенців ​​з України – KACPU.  

Крім того, безпосередньо в ​​KACPU працюють фельдшери, в чиї завдання входить направляти до лікарів пацієнтів, які потребують невідкладної допомоги, навіть якщо у них поки що немає медичного страхування. 

Також українці без візи тимчасового захисту можуть звернутись по термінову медичну допомогу до лікарів, контакти яких зазначені на цьому сайті. Поруч з даними лікаря є інформація про мови, якими він володіє.

Отримати медичну допомогу телефоном можна за безоплатним номером +420 226 20 1221 (натисніть 8).

Більшість ліків в Чехії доступні за рецептами, і придбати їх без рецепта лікаря в аптеці неможливо. Без рецепта можна придбати:

  • препарати проти алергії,
  • вітаміни,
  • жарознижувальні препарати,
  • препарати проти розладу шлунково-кишкового тракту,
  • препарати від болю в горлі та кашлю,
  • знеболювальні, протизапальні, протиінфекційні мазі,
  • болезаспокійливі,
  • засоби контрацепції.

На всі інші ліки потрібен рецепт. 

Рецептурні ліки поділені за категоріями за рівнем відшкодування вартості. На сайті Державного інституту контролю за наркотиками (SUKL) зібрана вся інформація щодо вартості ліків та розміру доплати. А у цьому довіднику можна знайти чеський та європейський аналог українських ліків.

Рецепти виписуються через електронну систему eRecept та приходять на телефон пацієнта у вигляді повідомлень. За необхідності електронний рецепт можуть надіслати на електронну пошту, в застосунок або видрукувати в лікарні. 

Рецепт може виписати лікар загальної практики, лікуючий лікар або лікар невідкладної допомоги. Повторний рецепт може виписати також медсестра. 

Стандартний термін дії рецепта складає один тиждень. Рецепти на ліки тривалого призначення дійсні протягом року. Рецепт на антибактеріальні ліки діє протягом трьох діб. 

Зверніть увагу: термін дії рецепта, що виписав лікар швидкої допомоги, спливає наступного дня після отримання. В аптеці, окрім рецепта, потрібно предʼявити картку застрахованої особи. 

Більшість аптек в Чехії працює до 18-19 годин і не працює на вихідних. У містах є чергові аптеки, що відкриті цілодобово. 

На цьому сайті зібрана інформація щодо адрес, контактів, маршруту проїзду та графіку роботи аптек по всій Чехії.

Безрецептурні препарати можна замовити онлайн та отримати поштою або службою доставки. Наприклад, на таких сервісах:

 

Щеплення для дітей та підлітків

Вакцинація дітей у Чехії є обовʼязковою та безоплатною, у тому числі для дітей та підлітків з України. Також, за рекомендацією Чеського вакцинологічного товариства Чеської медичної асоціації JEP (ČVS), українці можуть отримати безоплатно додаткові щеплення. 

Якщо батьки під час першого медичного огляду у педіатра не можуть документально підтвердити проходження дитиною вакцинації (див. розʼяснення МОЗ України щодо того, як тимчасово переміщені особи можуть отримати таку інформацію), то така дитина вважається невакцинованою. Вакцинація для таких дітей розпочинається вже під час первинного огляду (в деяких випадках вона може бути відкладена на чотири тижні). 

Усі подальші щеплення в Чехії робляться відповідно до календаря вакцинації в Чехії. 

Щеплення для дорослих (рекомендовані)

Від дорослих українців підтвердження вакцинації не потребуватимуть, але дорослим рекомендовано отримати наступні вакцини:

  • 1 доза вакцини MMR;
  • 1 доза вакцини Tdap (Adacel або Boostrix) або альтернативно Tdap-IPV (Boostrix-IPV, Adacel-polio);
  • щеплення від грипу та COVID-19 відповідно до чинних рекомендацій Чеської медичної асоціації.

Інші додаткові щеплення

  • проти ротавірусної інфекції – рекомендована немовлятам або батькам (не покривається державним медичним страхуванням;
  • проти менінгококової хвороби – рекомендована батькам або опікунам, немовлятам, маленьким дітям та підліткам; 
  • проти пневмококової інфекції – рекомендована батькам або опікунам дітей віком до 5 років, дорослим у віці 18-65 років з окремими супутніми захворюваннями або іншими факторами ризику та всім дорослим віком від 65 років;
  • проти папіломавірусної інфекції – рекомендована підліткам та дорослим у віці 13-25 років.

Щеплення проти COVID-19

Наразі в Республіці Чехія рекомендовані наступні вакцини проти COVID-19: 

  • мРНК-вакцини від Pfizer-BioNTech (Comirnaty), Moderna (Spikevax), 
  • векторні AstraZeneca (Vaxzevria) та Janssen (COVID-19 Vaccine Janssen);
  • білкова Novavax (Nuvaxovid).

Зазначимо, що мРНК вакцини рекомендовані всім як кращі з точки зору безпеки, ефективності, доступності даних. 

Pfizer-BioNTech  (Comirnaty) – умовно схвалена для дітей віком 5-11 років у дозі 10 мкг і для дітей від 12 років і дорослих у дозі 30 мкг.

Moderna (Spikevax) – умовно схвалена для дітей від 12 років і для дорослих.

AstraZeneca (Vaxzevria), Janssen (COVID-19 Vaccine Janssen) – умовно схвалені лише для дорослих від 18 років. 

Novavax (Nuvaxovid) – умовно дозволена лише для дорослих від 18 років. 

Вакцинацію в Чехії можна робити у будь-який час після перенесення коронавірусу – навіть відразу після того, як зникнуть симптоми гострого захворювання. 

Особи, які були вакциновані недозволеними в Чехії вакцинами, для підтвердження вакцинації можуть бути вакциновані однією з затверджених в країні вакцин (не менше ніж через 28 днів після вакцинації недозволеною вакциною). Людина вважається вакцинованою до 180 діб після проходження повної вакцинації та необмежений період – після отримання додаткової дози. Також повністю вакцинованими вважаються особи, які були вакциновані за кордоном і можуть це довести.

Повний перелік показань, протипоказань, схеми вакцинації, дозування є у цьому документі (чеською мовою). 

Реєстрація на вакцинацію проти COVID-19 – за посиланням https://registrace.mzcr.cz/samoplatci 

На цьому сайті зазначені всі пункти, де можна отримати вакцинацію проти COVID-19 (в залежності від віку та типу вакцини). З собою потрібно мати документ, що посвідчує особу та підтверджує статус перебування в Чехії (наприклад, закордонний паспорт, в який вклеєна віза тимчасового захисту).  

Сайт, з якого завантажується сертифікат про вакцинацію – https://ocko.uzis.cz

Вагітна має встати на облік гінеколога. Допомога вагітним та під час пологів – безоплатна за наявності медичного страхування.

Під час першого огляду в консультації гінеколог визначає ступінь потенційного ризику та відносить вагітну до відповідної групи. Від цього залежить, як часто жінка має відвідувати лікаря для спостереження та робити дослідження.

1. Вагітність із низьким ризиком

Диспансерне допологове спостереження здійснюється:

  • до 34 тижня вагітності – з інтервалом 4–6 тижнів,
  • з 34 тижня вагітності до пологів – раз на 1–2 тижні,
  • з 40-го тижня – не менше 2 разів на тиждень.

2. Вагітні з певним специфічним ризиком

Якщо жінка була віднесена до цієї категорії, періодичність відвідувань лікаря та обсяг лабораторних чи консультаційних обстежень лікар визначає індивідуально залежно від характеру та тяжкості клінічного стану вагітної.

Якщо жінка не народила до 41 тижня, в Чехії зазвичай рекомендують вагітній переривання вагітності. 

Повний перелік процедур, аналізів та консультації зазначений у цьому документі (чеською мовою).  

Вагітна в Чехії має право вибрати пологовий будинок незалежно від місця проживання. У більшості пологових будинків необхідно зареєструватися на 14+ тижні вагітності. Деякі заклади дозволяють зробити це онлайн. 

У пологовий будинок потрібно взяти з собою обмінну карту вагітної та результати аналізів з 36-го тижня вагітності.

Якщо жінка народила до того, як отримати візу тимчасового захисту, витрати на медичну допомогу будуть відшкодовані страховою тільки у випадку отримання візи протягом 30 днів. Її новонароджена дитина має право на безоплатну медичну допомогу протягом 30 днів до отримання своєї візи. Проте для отримання безоплатної медичної допомоги потрібно відразу оформити страхування на дитину (протягом восьми днів від народження).

Страхування на дитину потрібно оформляти навіть якщо мати має візу та медичне страхування в Чехії. 

Для дитини потрібно обрати педіатра – до або відразу після пологів. Інструкція щодо процедури реєстрації доступна на цьому сайті. 

Новонароджений реєструється у РАГСі за місцем народження. Якщо дитина була народжена в пологовому будинку, про народження повідомляє медичний заклад або лікар.

В інших випадках повідомити можуть:

  • батько;
  • законний представник батьків;
  • призначений судом опікун;
  • фізична особа, яка дізналася про народження дитини (якщо інші люди з переліку не повідомили про народження).

Повідомити необхідно протягом трьох днів від моменту народження, якщо це робить інша людина. Якщо заяву робить мати дитини – не пізніше трьох робочих днів від моменту, коли вона сама в змозі це зробити. 

На підставі заяви робиться запис в реєстрі і надалі видається свідоцтво про народження – документ, що підтверджує факт народження дитини, містить інформацію про ім'я та прізвище дитини, а також дані про її батьків (див. більше інформації щодо процедури реєстрації). 

Гінекологічна допомога в Чехії покривається медичним страхуванням. Направлення від терапевта на її отримання не потрібне. 

Щоб потрапити на прийом до гінеколога, потрібно записатись заздалегідь – це можна зробити онлайн. З лікарем-гінекологом потрібно укласти договір під час першого прийому, щоб він став лікуючим лікарем. Жінкам від 15 років рекомендовано проходити огляд у гінеколога раз на рік. Він охоплює:

  • збір анамнезу;
  • огляд, у тому числі огляд шкіри полових органів та пальпація лімфатичних вузлів в області геніталій;
  • дослідження з урахуванням стану здоровʼя жінки та образу життя, у тому числі ультразвукове дослідження;
  • скринінг раку шийки матки;
  • для жінок від 25 років – клінічне обстеження молочних залоз, якщо вони мають сімейну історію раку молочної залози або інші фактори ризику;
  • для жінок у віці 35 та 45 років із негативним результатом цитологічного дослідження – перевірка на вірус папіломи людини.

Гінеколог за потреби може призначити додаткові аналізи та дослідження. Вони також покриваються медичною страховкою.  

Також гінеколог має подбати про скринінгові огляди жінки для профілактики онкологічних захворювань:

  • рекомендувати мамографію раз на два роки з 45-річного  віку;
  • скринінг раку товстої та прямої кишки один раз на рік з 50-річного віку та один раз кожні 2 роки після 55 років або скринінгову колоноскопію один раз на 10 років.

Але направити на ці скринінги може й лікар загальної практики. 

Відвідати гінеколога також можна в амбулаторіях для допомоги українцям – UA POINT. Адресу найближчого закладу, при якому працюють лікарі-гінекологи, можна дізнатись в KAPCU. 

Державне медичне страхування в Чехії покриває витрати на низку діагностичних та лікувальних процедур з використанням стандартних матеріалів. 

Лікар-стоматолог має пропонувати пацієнтам передусім безоплатне лікування. І тільки після цього він може запропонувати лікування з використанням кращих матеріалів. 

Медичне страхування в Чехії покриває наступні процедури: 

  • комплексні та профілактичні огляди для дітей та дорослих раз на рік;
  • лікування дітей до 6 років та інвалідів у денний час;
  • невідкладний огляд та допомога в екстрених випадках (у тому числі для незастрахованих осіб);
  • рентгенограму, ортопантомограму, анестезію;
  • встановлення фотокомпозитних пломб на постійні зуби, 
  • лікування пародонту, слизової оболонки;
  • видалення та перенесення трансплантата, 
  • видалення тимчасових та постійних зубів або тимчасових молярів з нерезорбованим коренем;
  • хірургію твердих тканин;
  • лікування перелому щелепи, скронево-нижньощелепних розладів;
  • та інше (див. повний перелік процедур, що покривається медичним страхуванням, чеською мовою). 

Діти віком до 15 років, а також вагітні та жінки, які годують грудьми, мають право отримати безоплатно також наступні процедури: 

  • пломбування зубів та постійних зубів в обсязі всього зубного ряду з використанням склоіономерного цементу;
  • пломбування в області різців і іклів також з використанням композиту, що самополімеризується;
  • діти до 15 років – також в області постійних різців і постійних іклів і фотокомпозитних пломб.

Якщо через стан здоровʼя пацієнта неможливе використання склоіономерного цементу, лікар може запропонувати дозовану пломбу з амальгами, яка в цьому випадку покриватиметься страхуванням. 

Розмір оплати за допомогу, яка не покривається медичною страховкою, встановлюється медичним закладом. 

Обсяг безоплатних медичних послуг в конкретному закладі також залежить від наявності у закладу договору зі страховою компанією пацієнта. Якщо договору немає, пацієнт може розраховувати на безоплатну невідкладну стоматологічну допомогу, за інші послуги потрібно буде заплатити. 

Для відвідування стоматолога потрібно записуватись заздалегідь. Якщо пацієнту потрібна термінова стоматологічна допомога, він може звернутись до пунктів невідкладної допомоги при лікарнях. За невідкладну стоматологічну допомогу потрібно заплатити регулювальний збір – 90 крон. 

Українці, які отримали візу тимчасового захисту та оформили медичне страхування, мають доступ до безоплатної психіатричної допомоги у такому ж обсязі, що доступний громадянам Чехії, включаючи рецепти на ліки та відшкодування ліків. Психіатрична допомога в Чехії також покривається програмою державного медичного страхування. 

На цьому сайті зазначені адреси та контакти всіх закладів та лікарів, що надають психіатричну допомогу в Чехії. На сайті є фільтри для пошуку закладу: за географією, типом закладу, типом захворювання, формою допомоги тощо.

Основною ланкою надання психіатричної допомоги в Чехії є психіатричні поліклініки, які можуть функціонувати як окремо, так і в складі психіатричних диспансерів та відділень психіатричних лікарень. На цьому рівні надаються послуги з діагностики, лікування, реабілітації, моніторингу стану, корегування плану лікування тощо. Щоб потрапити до психіатра, направлення та попередній запис не потрібне. 

За необхідності пацієнти з психіатричними захворюваннями отримують лікування в стаціонарі. Підставою для отримання допомоги є як направлення психіатра, так і самозвернення пацієнта, доставлення бригадою швидкої допомоги, якщо пацієнт потребує невідкладної допомоги тощо. Також можлива примусова госпіталізація, якщо пацієнт загрожує собі або оточенню, або за рішенням суду.

Також в Чехії існує проміжна ланка психіатричної допомоги, яка дозволяє пацієнту отримувати більше допомоги, ніж амбулаторно, але не бути соціально ізольованим. Така допомога реалізується через спеціальні дитячі садки, захищені робочі місця, центри професійного навчання, притулки, будинки для людей похилого віку, терапевтичні клуби, групи самодопомоги тощо. 

Тимчасовим переселенцям з України рекомендовано звернутись за психіатричною та психологічною допомогою до Національного інституту психічного здоров’я. Допомога надається першочергово та без направлення. Пошта для контакту – [email protected]

Державне медичне страхування в Чехії покриває лікування рідкісних та тяжких захворювань в повному обсязі, якого потребує пацієнт, у тому числі покриває витрати на лікарські засоби. Таким пацієнтам надається допомога у спеціалізованих центрах, а лікарські засоби оплачуються в особливому режимі, без фіксованих компенсацій. Призначити відповідні ліки пацієнту в Чехії можуть тільки в спеціалізованих установах-центрах. 

Перелік центрів, що надають допомогу пацієнтам з важкими або рідкісними захворюваннями: 

Знайти адресу найближчого центру онкології, який надає необхідні послуги, також можна на сайті Національної онкологічної програми Чехії.

Щоб звернутись по відповідну допомогу, потрібне направлення лікаря. Його може надати лікар загальної практики. Наприклад, лікуючий лікар пацієнта, якщо пацієнт вже обрав фахівця, або лікар, що приймає пацієнтів в UA points.

Крім того, ЄС створив спеціальну програму для допомоги українцям з рідкісними захворюваннями. Тож пацієнт може звернутися до Європейської довідкової мережі. Для цього створено декілька ресурсів: