Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

З початку року держава профінансувала послуг з реабілітації на понад 1,5 млрд гривень

Із них приблизно 1 мільярд сплачено за послуги зі стаціонарної реабілітації і 500 мільйонів – з амбулаторної. Всі послуги – безоплатні для пацієнтів та повністю покриваються Національною службою здоров’я в рамках Програми медичних гарантій. 

Міністерство охорони здоров’я продовжує розвиток безоплатної реабілітаційної допомоги в Україні. Станом на кінець липня 2023 року 421 медичний заклад уклав договір з НСЗУ за пакетами реабілітації.  262 медзаклади надають послуги стаціонарно та 411 – амбулаторно. 

Загалом, у бюджеті Програми медичних гарантій на 2023 рік закладено понад 4 мільярди гривень на послуги з реабілітації. З них більш ніж 2,6 мільярда – на реабілітацію в стаціонарних умовах і понад 1,5 мільярда  гривень – на послуги за амбулаторним пакетом реабілітаційної допомоги.

Нагадаємо, що нова концепція психологічного та фізичного відновлення людини передбачає перехід від недієвих пострадянських стандартів надання послуг до найкращих світових практик згідно зі стандартами ВООЗ. 

І хоча серед багатьох людей досі доволі поширена думка, що реабілітація після травм полягає в санаторно-курортному лікуванні, – це не так. Справжня, доказова реабілітація має повернути людині здатність робити те, що вона могла до травмування або захворювання. Для цього передбачений активний процес відновлення під наглядом та наставництвом фахівців. Проміжні задачі та кінцеву мету реабілітації підлаштовують під потреби кожного пацієнта. Щоб навчитися ходити – тренують ходу. Щоб навчитися ковтати – тренують процес ковтання. Щоб навчитися митися чи чистити зуби – тренують дії, які людина зазвичай робить під час відповідних гігієнічних процедур. 

Грязі, басейни й електрофорез можуть коштувати значних грошей, але не допоможуть відновити втрачені рухові чи мовленнєві функції, бо вони нічому не навчають. Такі процедури прийнято називати «пасивною реабілітацією». Дехто може переконувати вас, що це нібито сприяє відновленню рухові функції. Втім, доведеної ефективності та наукового підґрунтя дані методи не мають. Тепло від електрофорезу – це, звісно, дуже приємно, але м’язи, які припинили працювати внаслідок поранення чи травми в такий спосіб не відновити. Недієвими також прийнято вважати гідромасаж та магнітотерапію. Справжня доказова реабілітаційна допомога передбачає тісну співпрацю мультидисциплінарної команди фахівців із пацієнтом за індивідуально складеним планом відновлення. 

Головне, що слід розуміти,  –  лежачи або сидячи пацієнт не досягне жодних результатів у реабілітації. Процес комплексного відновлення людини – це, перш за все, рух. Реабілітація не дорівнює тисячам гривень, витраченим на санаторно-курортне лікування. Психологічне та фізичне відновлення – наполеглива та чітко структурована робота пацієнта з групою фахівців. Причому інколи досить довга і складна. 

При  цьому, робота з людиною, яка потребує реабілітації, повинна починатись із моменту її потрапляння до лікарні. В ідеалі, після стабілізації стану біля ліжка пацієнта мають з’явитись лікар із фізичної та реабілітаційної медицини, психолог, фізичний терапевт і ерготерапевт. 

Нагадаємо, що в нашій країні доказова реабілітаційна допомога надається мультидисциплінарними реабілітаційними командами медичних закладів відповідно до Закону Про реабілітацію в сфері охорони здоров’я. Щоб дізнатись, як отримати послуги з реабілітації – перейдіть за посиланням