Віктор Ляшко: Цьогоріч амбулаторні реабілітаційні відділення для ветеранів мають з’явитися у кожній громаді
Цьогоріч амбулаторні відділення для ветеранів мають з’явитися у кожній громаді, де є лікувальний заклад. Йдеться про понад 300 реабілітаційних просторів. Це завдання на 2025 рік визначене Президентом України під час представлення внутрішнього плану стійкості. Про це розповів міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко під час брифінгу «Розвиток мережі реабілітаційних осередків у 2025 році» за участі заступника Керівника Офісу Президента України Віктора Микити.
“Реабілітація є нашим топпріоритетом. Концепція розвитку реабілітації, яка нині втілюється, передбачає її доступність максимально близько до місця проживання людини, тобто в громаді. Для цього в кластерних та надкластерних медзакладах по всій країні створюються сучасні безбарʼєрні стаціонарні реабілітаційні відділення. У 2024 році майже 366 тисяч пацієнтів отримали безоплатну реабілітаційну допомогу. НСЗУ виплатила за це медзакладам майже 5 млрд грн. Цьогоріч на фінансування реабілітації передбачено 5,8 млрд грн, що майже втричі більше, порівняно з довоєнним 2021 роком.”
Міністр зазначив, що у 2024 році 495 медичних закладів уклали договір з НСЗУ за пакетами реабілітації. Стаціонарно послуги можна було отримати у 319 закладах охорони здоровʼя, амбулаторно — у 479. Більшість медзакладів вже відповідають стандартам НСЗУ: зроблено ремонт, є необхідне реабілітаційне обладнання, працюють генератори, є безбар’єрний простір та дотримуються принципів інклюзії.
“Усі регіони прийняли відповідні рішення щодо фінансової підтримки для організації заходів з лікування, протезування та реабілітації захисників на загальну суму понад 1 млрд грн”
Наразі пропускна спроможність реабілітаційної системи складає понад 12000 терапевтичних сеансів на день, що в чотири рази більше, порівняно з 2022 роком. Це означає, що мінімум 126 тисяч пацієнтів на рік отримують необхідну допомогу.
Для покращення якості МОЗ ініціювало розвиток 7 реабілітаційних центрів досконалості. Це ті медзаклади, які вже демонструють чудові результати та застосовують найкращі практики. Вони є осередками передового досвіду. Починаючи з жовтня 2023 року, центри досконалості провели більше ніж 50 освітніх заходів для фахівців з реабілітації з 42 реабілітаційних відділень.
Система реабілітації значно зміцнила кадровий потенціал. У 2024 році у ній налічувалося майже 11 тисяч фахівців, що у 7 разів більше, ніж у 2022 році. У найближчі два роки планується залучити ще 9 000 нових спеціалістів.
Міністр зауважив, що на 2025 рік уже затверджено 5 пріоритетних інвестиційних проєктів у сфері реабілітації загальною вартістю понад 1,1 млрд грн. Серед них: Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни (Клевань); Івано-Франківська обласна клінічна лікарня; Дубенська міська лікарня (Рівненщина); Миколаївський госпіталь ветеранів війни; Реабілітаційний центр у Чернігові на базі колишнього кардіоцентру.
Також серед амбітних планів на наступний рік — впровадження монопослуги, щоб кожен пацієнт за потреби мав можливість отримати необхідну допомогу від одного фахівця з реабілітації. МОЗ надалі працюватиме над розбудовою центрів досконалості для навчання мультидисциплінарних команд з інших закладів.
Пацієнтоцентрична реабілітаційна допомога кваліфікованих мультидисциплінарних команд стає оперативнішою та доступнішою. Водночас попереду широкий пласт роботи, проте цьогоріч ми рухаємось з чітким планом дій, аби накрити парасолькою ефективних реабілітаційних послуг усю країну.
Детальніше про результати та плани у сфері реабілітації міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко розповів сьогодні під час брифінгу разом з заступником Керівника Офісу Президента України Віктором Микитою . Запис — за посиланням.