Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Відчуття тривоги та порушення сну — найчастіше скарги пацієнтів щодо ментального здоровʼя у 2023 році

Протягом 2023 року близько 135 тисяч пацієнтів отримали допомогу за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Найбільше на порушення ментального здоров’я скаржилися жінки — понад 72 тисячі. Також внесені дані про звернення до лікарів «первинки» щодо скарг на ментальне здоровʼя більше ніж 18 тисячі дітей.

За даними ЕСОЗ, найчастіше у 2023 році пацієнти скаржилися щодо ментального здоровʼя на:

- відчуття тривоги/нервування/напруженості — 66 537 звернень;

- порушення сну — 42 830 звернень;

- психологічні симптоми/інші скарги — 27 358 звернень;

- пригнічений настрій — 10 932 звернення;

- дитяча поведінка|симптоми/скарги — 7 717 звернень;

- порушення памʼяті — 6 625 звернень;

- гостра реакція на стрес — 5 382 звернення;

- інші психологічні розлади — 4 923 звернення;

- поведінка роздратованість/злість — 4 674 звернення;

- старість, відчуття/поведінка старої людини — 2 676 звернень.

Щоб надавати послуги з охорони ментального здоровʼя, лікарі «первинки» проходять відповідне навчання. Для масштабування такої підготовки 29 грудня 2022 року на платформі Академії НСЗУ запустили онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP». З того часу його успішно пройшли понад 80 000 осіб, серед яких — майже 17 000 лікарів первинної медичної допомоги.

Цей курс дає неспеціалізованим зі психологічної допомоги кадрам (наприклад, сімейним лікарям, терапевтам та педіатрам) необхідні знання і навички для надання послуг з охорони ментального здоровʼя. З-поміж іншого програма курсу навчає, як надавати в межах компетенцій допомогу відповідно до конкретного стану пацієнта, зокрема користуючись здобутими навичками кейс-менеджменту. Тож підготовлений сімейний лікар, терапевт чи педіатр може надати пацієнту базові послуги, а за необхідності — скерувати до профільного спеціаліста.

Так, наприклад, протягом 2023 року після звернення до лікаря первинної меддопомоги (ПМД) пацієнти надалі отримали консультацію:

  • невролога/невролога дитячого/лікаря-психолога/психіатра/психотерапевта — 35 457 пацієнтів,
  • невролога/невролога дитячого — 22 470 пацієнтів, 
  • лікаря-психолога/психіатра/психотерапевта — 20 853 пацієнти.

Зазначимо, такі послуги є абсолютно безоплатними, адже надаються у межах Програми медичних гарантій. Нині понад 70 % комунальних закладів «первинки» мають підписаний контракт із НСЗУ на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Загалом майже 1000 медзакладів за 4000 місцями по всій країні надають безоплатні послуги з охорони ментального здоровʼя в межах цього пакету. 

Знайти контакти найближчого до вас закладу ПМД можна на інтерактивній мапі на сайті НСЗУ: Е-дані/Аналітичні панелі (дашборди)/Надавачі медичної допомоги за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога» — https://cutt.ly/Qw1vxES8. Або ці дані допоможуть знайти оператори контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Нагадаємо, інтеграція послуги з ментального здоров’я в систему первинної медичної допомоги є компонентом пріоритетного проєкту Міністерства охорони здоров’я у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» — ініціативи першої леді Олени Зеленської. 

Інтеграція послуг з охорони психічного здоровʼя реалізується у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Стратегія безбар’єрності розроблена за ініціативи першої леді Олени Зеленської.