Вакцинація має стати обов’язковою. Інтерв’ю з новим головним санлікарем Ігорем Кузіним
Про загрозу штаму "Дельта"
У нас є запобіжники для будь-яких штамів, які зараз викликають занепокоєння ВООЗ.
Це обов’язковий негативний ПЛР-тест за 72 години до перетину кордону. Є порядок епідрозслідування, де є чітка норма: під час розслідування особливу увагу приділяють людям, які впродовж останніх 14 діб відвідували інші країни чи звідкись приїхали.
Таку інформацію передають зокрема до органів охорони здоров’я тих держав, звідки прибула людина, проводять повноцінне епідрозслідування. Тому, найімовірніше, ця норма залишиться.
Ми окремо поговоримо на засіданні РНБО, як будемо посилювати спроможність країни щодо секвенування (аналізу зразків ковіду, що показує, який штам підхопив конкретний піддослідний. – Ред.), щоб ми моніторили факт появи нових штамів або штамів, які викликають занепокоєння.
Як швидко ми можемо виявляти нові штами всередині країни
Зараз це болюче питання. Ми досі використовуємо потенціал ВООЗ, є домовленість із національними референс-лабораторіями, які співпрацюють із бюро ВООЗ, тобто безоплатно секвенують нам певну кількість штамів. Зазвичай це – 200-300 штамів на місяць. Є спеціальна методика їхнього добору.
Ми секвенуємо не геть усі випадки, а беремо зразки з важким перебігом хвороби, пацієнтів з досвідом подорожей тощо.
До секвенування потрапляють і штами, які реєструють у так званих кластерах – коли є помітне зростання в якомусь регіоні чи районі. Ці зразки потрапляють на секвенування, щоб ми розуміли, чи цей спалах викликаний звичайним штамом, чи особливим.
У деяких регіонах ми посилено відбираємо зразки. Наприклад, коли південноафриканський штам вперше зареєстрували на території України, була окрема процедура епідрозслідування. Зразки майже всіх контактних осіб ми відправили на секвенування, щоб запобігти подальшому поширенню.
Найвірогідніше, така практика співпраці з ВООЗ триватиме до кінця літа щонайменше. Зараз вже відбулися тендерні процедури щодо закупівлі секвенатора для Центру громадського здоров’я, впродовж місяця він буде доставлений разом із набором реагентів. Маємо надію, що з кінця літа зможемо працювати власними силами.
Також до цієї співпраці залучаються центри ветеринарного профілю, Національної академії наук, оскільки в них уже є секвенатори, і деякі приватні структури, тому що вони допомагають країні, особливо, коли зразки треба просеквенувати швидко.
Повне інтерв'ю читайте на сайті Ліга.Life.