Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

В Україні зареєстровано 158 803 випадки ВІЛ-інфекції, з них 9 769 – у 2023 році

1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом. У цей день ми говоримо про захворювання, від якого у світі померло близько 40,4 мільйона людей.

З 1981 року, який вважають початком глобальної епідемії ВІЛ/СНІДу, людство навчилося ефективно запобігати зараженню та винайшло ліки, які дозволяють ВІЛ-інфікованим жити повноцінним життям. Але люди й далі продовжують заражатися і помирати від цієї хвороби. Минулого року СНІД забрав 630 тисяч життів, а понад 1 мільйон людей заразилися ВІЛ. В Україні у 2022 році внаслідок СНІДу померли 1 293 людей, а упродовж 2023 (станом на 1 листопада) – ще 1 198.

ВІЛ передається через кров, сперму та прееякулят, вагінальні та ректальні виділення і грудне молоко. Заразитися ним може будь-хто — гетеросексуальні чоловіки та жінки через незахищений секс, дорослі та діти внаслідок зараження у разі поранення, під час надання чи отримання домедичної допомоги, діти — під час внутрішньоутробного розвитку чи пологів ВІЛ-позитивної матері, яка не отримувала необхідного лікування. 

На 1 листопада 2023 року в Україні встановлено 158 803 випадки ВІЛ-інфекції і 48 908 випадків СНІДу, з них 9 769 випадків ВІЛ і 2 738 випадків СНІДу зареєстровано у 2023 році. Але насправді цифри можуть бути більшими. Згідно з оцінювальними даними, на кінець 2021 року кожна четверта людина з ВІЛ не знала про свій статус. 

Протягом перших тижнів, місяців чи навіть років носійства ВІЛ не має жодних симптомів. Тим часом вірус поволі окупує та руйнує імунну систему людини, а та – передає вірус далі. Якщо людина вчасно не виявить вірус і не розпочне лікування, у неї розвинеться СНІД, безповоротний стан, коли імунна система настільки ослаблена, що не може побороти найпростіші інфекції, і внаслідок якоїсь із них людина зрештою помирає.

Саме відсутність звички регулярного тестування на ВІЛ і є основною проблемою в подоланні цієї хвороби. Адже позитивний тест на ВІЛ сьогодні не є вироком. Існує надійний спосіб тримати вірус під контролем за допомогою ліків. Це – антиретровірусна терапія  (АРВ-терапія), завдяки якій ВІЛ-інфіковані можуть жити довге й повноцінне життя, народжувати здорових дітей і не поширювати вірус серед інших.

Антиретровірусна терапія є безоплатною – ліки можна отримати в закладах охорони здоров’я своєї громади. Головне – знати про свій ВІЛ-статус, аби вчасно почати терапію і запобігти розвитку СНІДу та передачі вірусу іншим.

У 2023 році АРВ-терапію отримують 121 820 українців, із них  119 730 – це дорослі,  1 990 – діти. 7 500 наших співгромадян із ВІЛ отримують АРВ-терапію у країнах ЄС.

Пам’ятайте, що зараженню ВІЛ запобігають презервативи, гумові рукавички та медичні окуляри, користування стерильними хірургічними інструментами та одноразовими голками. Якщо жінка отримує АРВ-терапію під час вагітності і грудного вигодовування, ризик передачі ВІЛ від неї до дитини не перевищує 1%. Також ефективними способами профілактики є приймання за призначенням лікаря засобів доконтактної (PrEP) і постконтактної профілактики (PEP).

Крім того, усім людям важливо регулярно проходити тестування на ВІЛ. Воно є безоплатним. Пройти тестування можна у сімейного лікаря, в кабінеті довіри, у медзакладах або мобільних пунктах для тестування, якщо такі є у вашому населеному пункті. Знайти зручну локацію можна за допомогою чат-боту ТЕСТПоруч. Також тестування на ВІЛ та гепатити щоразу проводять під час донації крові.

Пройдіть тестування на ВІЛ! Знати свій статус – це відповідально щодо свого здоров’я і здоров’я ваших близьких. ВІЛ стосується кожного.