Управління програмою імунізації: оптимізація підходів у доставленні та розподілі вакцин між медзакладами обговорили на нараді з ЦКПХ
Зокрема, йдеться про оптимізацію маршрутів доставки імуноглобулічних препаратів у межах області та оперативний перерозподіл вакцин між медзакладами в разі необхідності. Під час селекторної наради керівники обласних центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) отримали рекомендації щодо удосконалення моніторингу програми імунізації та доставки й зберігання вакцин, обслуговування обладнання. Ці рекомендації, наприклад, на випадок надзвичайних ситуацій або ймовірних перебоїв з електроенергією, експерти розробили після моніторингових візитів до областей.
“Імунопрофілактика населення — це постійний пріоритет сфери охорони здоров’я. МОЗ із міжнародними партнерами забезпечили центри контролю та профілактики хвороб в кожній області необхідним обладнанням для зберігання та перевезення вакцин, щоб вони мали можливість повноцінно забезпечити усі логістичні процеси в своїх регіонах з урахуванням вимог «холодового ланцюга». За результатами моніторингових візитів центри отримали рекомендації щодо систематизації процесу управління вакцинами, які мають врахувати у своїй роботі та застосувати якнайшвидше.”
Моніторингові візити щодо оцінки управління програмою імунізації в областях тривали кілька місяців, їх проводили експерти проєкту USAID «Безпечні та доступні ліки для українців» (SAFEMed) спільно з Центром громадського здоров’я. Нагадаємо, «холодовий ланцюг» — це безперервно функціонуюча система, яка забезпечує необхідний температурний режим від моменту зберігання до транспортування вакцин на всіх етапах переміщення. Міністерство охорони здоров’я України реалізує комплексну програму з забезпечення та переоснащення медзакладів, зокрема пунктів щеплень, та співпрацює з міжнародними партнерами з початку пандемії COVID-19. В областях прийом вакцин, розподіл та дотримання «умов холодового» ланцюга під час зберігання та транспортування препаратів до медзакладів регіону забезпечують центри контролю та профілактики хвороб: у центрах обладнані спеціальні склади для зберігання вакцин та холодові кімнати зі спеціалізованим холодильним обладнанням.
Нагадаємо, у травні 2023 року Міністерство охорони здоров’я забезпечило розширення функціонала центрів контролю та профілактики хвороб, яке сприяло розширенню та доступності послуг з імунізації для кожного українця незалежно від місцеперебування та дозволило забезпечити безперебійну наявність вакцин на рівні пунктів щеплень. Для цього у рамках спільного проєкту МОЗ та Світового банку заклади охорони здоровʼя та ЦКПХ отримали більше ніж 9 тисяч одиниць спеціалізованого холодильного обладнання. Також завдяки співпраці МОЗ з міжнародними партнерами UNICEF та ВООЗ у партнерстві з ЄС було оснащено 26 холодових кімнат, ЦКПХ отримали спеціальні автомобілі, щоб перевозити вакцину у межах області та проводити виїзні щеплення у віддалених населених пунктах.