Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Українці підтримують заборону куріння пристроїв для нагрівання тютюну

Представники Міністерства охорони здоров’я, Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, Держпродспоживслужби та ГО “Життя” було презентовано результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), щодо вживання тютюну та електронних сигарет серед населення України та ставлення до антитютюнових заходів.

Згідно з репрезентативним опитуванням, проведеним КМІС у травні 2022 року серед жителів України (віком 18 років і старших), абсолютна більшість респондентів (80%) підтримують заборону куріння тютюнових виробів для електричного нагрівання у громадських місцях (їх курять із пристроями, які в Україні представлені брендами glo, IQOS). Разом з цим 86% опитаних підтримують збільшення кількості громадських місць, вільних від диму (наприклад, робочі місця, офіси, приміщення підприємств, готелі).

Олексій  Даниленко, в.о. Генерального директора директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності МОЗ заявив: «Безпечного куріння не існує. Будь-які вторинні тютюнові та нікотинові викиди шкідливі для людей навколо. Вторинний тютюновий дим є причиною передчасної смерті 1,2 млн людей у світі щороку. На жаль, у цій вражаючій цифрі є і життя українців. Завданням Уряду для захисту здоров’я мільйонів громадян є забезпечення контролю за дотриманням норм про заборону вживання тютюнових та нікотинових виробів, передбачених Законом №1978-ІХ, у всіх громадських приміщеннях та на робочих місцях».

З 11 липня 2022 року в Україні набувають чинності норми антитютюнового Закону 1978-ІХ, які передбачають заборону куріння тютюнових виробів для нагрівання у визначених законом місцях нарівні із сигаретами, кальянами та е-сигаретами (куріння яких заборонено з 2012 року). Також норми Закону забороняють курилки у приміщеннях підприємств усіх форм власності та надають повноваження органам місцевого самоврядування встановлювати додаткові вільні від куріння місця.

Більшість респондентів підтримують заходи для запобігання початку куріння серед дітей та молоді, передбачені ухваленим Законом №1978-ІХ: 78% — заборону продажу сигарет та тютюну з ароматичними добавками; 76% — заборону продажу рідин для електронних сигарет з добавками; 79% — заборону реклами пристроїв для нагрівання тютюну. Дев’ять з 10 жителів України (92%) підтримують запроваджену раніше заборону продажу неповнолітнім пристроїв для нагрівання тютюну, електронних сигарет та рідин до них.

«Підтримка громадянами норм Закону №1978-ІХ, розробленого Комітетом здоров’я нації є ключовим визнанням нашої роботи як народних депутатів. Вже з 11 липня всі громадяни України будуть на 100% захищені Законом від вторинних тютюнових викидів та диму у всіх громадських приміщеннях та на робочих місцях. Не менш важливою залишається підтримка Уряду у впровадженні ухвалених норм та робота над ліквідацією будь-яких рекламних інструментів для приваблення дітей та молоді до вживання тютюну чи нікотину» — заявила Лада Булах, народний депутат України, член Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

«Завдяки широкій суспільній підтримці антитютюнових заходів в Україні відзначається високий рівень дотримання бездимного законодавства. Держпродспоживслужба готова реагувати на скарги споживачів щодо випадків куріння чи вживання у заборонених місцях тютюнових виробів, електронних сигарет, кальянів, а тепер і пристроїв для нагрівання тютюну», — наголосив Юрій Сахно, головний спеціаліст відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Держпродспоживслужби України.

Зазначимо, що скаргу на куріння у забороненому Законом місці можна подати в електронний спосіб, навіть з мобільного телефону. За куріння у заборонених законом місцях відповідальність несуть як курці-порушники, так і суб’єкти господарювання, де вчиняється правопорушення.

Нагадаємо, щороку 85 тисяч українців помирають від хвороб спричинених курінням. Значної шкоди куріння завдає й економіці нашої держави: за розрахунками експертів, щорічні економічні втрати рік складають 3,2% ВВП України, або близько 179 млрд грн (станом на 2021 рік) внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальних виплатах та лікування хвороб, викликаних курінням.