Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Україна дуже швидко змінює свою медичну систему — економічний експерт ВООЗ

Старший економіст з питань охорони здоров'я барселонського офісу Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Мелітта Якаб дала оцінку трансформації системи охорони здоров’я України в інтерв’ю для “Інтерфакс-Україна”.

Мелітта Якаб, у якої є 20-річний досвід реформування медичної системи в Молдові, Казахстані, Киргизстані й Таджикистані, спостерігає за трансформацією охорони здоров’я в Україні з моменту створення її концепції.

“Мене вражають ваші темпи впровадження реформи. Відверто кажучи, дивлячись на приклад інших країн, я навіть не очікувала таких швидких змін. З моменту прийняття закону пройшов лише рік, а у вас вже працює Національна служба здоров’я України, заклади первинної ланки уклали з нею договори, а більше половина України обрала собі сімейного лікаря. І я говорю щиро і не побоюсь сказати ще раз, ми в ВООЗ вражені прогресом реформи в Україні!”, - говорить Мелітта Якаб.

Надзвичайно швидкі темпи впровадження змін в українській медичній системі створює певні ризики, переконана екпертка ВООЗ, серед яких - випробування нових підходів. Тому радить стратегічно уповільнювати процеси, де це необхідно.

“Для того, щоб реформа була менш залежною від політичних обставин, країни потрібно налагоджувати діалог з населенням. І сьогодні я бачу, що МОЗ і Національна служба здоров’я прекрасно з цим справляються. Я неодноразово спостерігала ситуацію в країнах, що реформували медичну систему, як політики та експерти заглиблювалися в хід реформи і просто забували про неї говорити з населенням. А ви комунікуєте реформу дуже добре - пояснює всі складні процеси дуже простими словами”. - наголошує Мелітта Якаб.

Експертка ВООЗ переконана, що попри величезний масив зробленої роботи, наступні три роки будуть дуже напруженими та інтенсивними, адже зміни розпочнуться на всіх рівнях медичної системи і охополять поліклініки й лікарні.

Мелітта Якаб радить розробити чітке бачення майбутньої кадрової забезпеченості в сфері охорони здоров'я і особливу увагу звернути на навчання управлінців в системі охорони здоров’я, адже вперше в історії нашої країни медзаклади самі мають планувати і розпоряджатися фінансами. Свого часу в Угорщині на базі університетів створювали окремі програми управління послугами в охороні здоров’я, і це дало непогані результати.

Більше про оцінку експертки ВООЗ нинішніх змін, поради щодо наступних етапів трансформації системи і ефективні моделі добровільного страхування у світі — в інтерв’ю для “Інтерфакс-Україна”