Роман Ілик: однією зі стратегічних цілей міністерства залишається безперервне забезпечення громадян ефективними і якісними ліками
Заступник міністра охорони здоров'я України Роман Ілик в інтерв'ю для інтернет-порталу "Аптека" розповів про результати роботи та вдосконалення програми “Доступні ліки”, Національного переліку лікарських засобів, впровадження 2D-кодування для контролю якості лікарських засобів, взаємодію з фармринком.
На початку грудня 2018 р Уряд ухвалив Стратегію реалізації державної політики забезпечення населення України лікарськими засобами на період до 2025 року. Вже є чіткий план дій з реалізації цієї стратегії для забезпечення ефективними лікарськими засобами та їхньої доступності, створення передумов для зниження вартості препаратів.
“Незмінними залишаються стратегічні цілі МОЗ України: підвищення економічної та фізичної доступності ліків; забезпечення громадян якісними лікарськими засобами з доведеною ефективністю; зниження рівня безвідповідального самолікування; організація належного контролю за обігом ліків”, - зазначив Роман Ілик.
Впровадження програми “Доступні ліки” дало вже кілька позитивних змін:
- зменшення кількості викликів швидкої медичної допомоги на 17 тис. за рік.
- постійне зниження вартості ліків, включених до програми, зокрема імпортних. За окремими позиціями ціна знизилася на 40–50% та навіть на 70%. Споживання цих ліків збільшилося на 70% - це означає, що ліки стали доступнішими для українців, пацієнти почали систематично лікуватися під наглядом лікаря.
Нині за програмою “Доступні ліки” пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та діабетом 2 типу можуть отримати 261 препарат, з них 59 – безоплатно, а інші - з невеликою доплатою.
Впровадження електронного рецепту та електронного документообігу надасть можливість розширити програму на інші напрямки.
Ще один важливий напрям - вдосконалення Національного переліку лікарських засобів, до якого входять 427 безпечних та реально працюючих діючих речовин від розповсюджених хвороб. Результат роботи оновленого Національного переліку - зменшення тягаря на кишеню пацієнта більше ніж на 1 млрд грн. Лікарні закупили ліків, що увійшли до переліку, в цьому році більше ніж на 1 млрд грн. Відповідно до аналізу фармринку, на таку ж суму менше на ліки витратили пацієнти.
Наразі ведеться робота для впровадження 2D-кодування і маркування упаковок лікарських засобів та впровадження нових моделей державного регулювання цін. Це надасть змогу за допомогою електронних інструментів контролювати обіг препаратів від виробника чи імпортера до кінцевого споживача. Водночас, це тривала, складна політика, що потребує часових і матеріальних затрат, яку необхідно впроваджувати поетапно.
“Міністерство прагне формувати нормотворче поле через повний цикл виробництва публічної політики. Ми відкриті для пропозицій, організовуємо дебати, круглі столи, публічні обговорення — намагаємося чути одне одного, щоб реально удосконалити правила, за якими живемо та працюємо”, - зазначив заступник міністра, наголошуючи на важливості взаємодії бізнесу та міністерства.
Докладніше: https://goo.gl/tQ3rBp