Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Проходження оцінювання повсякденного функціонування особи іноземцями та особами без громадянства

Запровадження експертних команд оцінювання повсякденного функціонування особи є частиною змін, орієнтованих на потреби людини. Новий підхід передбачає не лише визначення статусу інвалідності, а й комплексне оцінювання функціональних можливостей людини, що сприятиме її реабілітації, соціальній адаптації та економічній активності​.

Оцінювання повсякденного функціонування можуть проходити не лише громадяни України, а й іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах. Це стосується як тих, хто має постійний дозвіл на проживання, так і тих, хто отримав статус біженця, додатковий чи тимчасовий захист​.


1. Чи можуть іноземці та особи без громадянства проходити оцінювання?

Так, мають право проходити оцінювання повсякденного функціонування на загальних умовах​.

Відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Урядом, процедура оцінювання поширюється на громадян України, іноземців або осіб без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах​.


2. Як з’ясувати, чи перебуває іноземець або особа без громадянства на законних підставах в Україні?

Лікуючий лікар перед формуванням направлення на оцінювання має перевірити, чи перебуває іноземець або особа без громадянства на території України на законних підставах.

Підстави перебування визначені Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Основні документи, що підтверджують право на перебування:

  • посвідка на постійне проживання;
  • посвідка на тимчасове проживання;
  • посвідчення біженця;
  • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
  • паспорт громадянина країни, з якою укладений міжнародний договір про безвізові поїздки​.


3. Які документи потрібні для проходження оцінювання?

Іноземці та особи без громадянства подають ті ж документи, що і громадяни України, з певними особливостями:

  • Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) вносяться до електронного направлення українською мовою за правилами транслітерації​.
  • В електронному направленні зазначаються реквізити паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності)​.
  • До направлення додаються скан-копії документів, що підтверджують законність перебування в Україні​.


4. Як розпочати процес оцінювання?

Перший крок – звернення до лікаря. Якщо лікар виявить у пацієнта стан або захворювання, що підпадає під Критерії направлення на оцінювання повсякденного функціонування, він формує електронне направлення​.


5. Що робити після отримання рішення експертної команди?

Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, мають ті ж права на реабілітацію та соціальну допомогу, що й громадяни України.

Після отримання витягу з рішення експертної команди людина може:

  • звернутися до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю для отримання допоміжних засобів реабілітації;
  • звернутися до органів Пенсійного фонду України для оформлення або продовження пенсійних виплат (за наявності права);
  • звернутися до управління соціального захисту населення для отримання державної соціальної допомоги, якщо немає права на пенсію.

Відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію (постанова Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 № 261), така допомога може надаватися:

  • іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні;
  • особам, які отримали статус біженця або додаткового захисту в Україні;
  • громадянам Республіки Польща, які перебувають на території України на умовах, передбачених законом.

Якщо іноземець тимчасово перебуває в Україні, він може отримати реабілітацію та соціальну допомогу відповідно до міжнародних договорів, укладених між Україною та країною його громадянства​. 

Окрім цього, на іноземців або осіб без громадянства, які на законних підставах проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту, Національній гвардії України, поширюються умови та порядок виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, передбачені для військовослужбовців – громадян України та членів їх сімей (відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).