Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Отруєння медикаментами: профілактика і перша допомога

Отруєння медикаментами є однією з найпоширеніших груп отруєнь. Сьогодні нагадуємо, як уникнути такого отруєння і вберегти від нього дітей, а також що робити, якщо все-таки отруїлися.

Профілактика гострих отруєнь медикаментами

Щоби не допустити отруєння медикаментами, дотримуйтесь простих правил:

Не займайтесь самолікуванням, приймайте ліки лише після відповідної консультації лікаря

Зверніть увагу, що особливий ризик безконтрольного прийому становлять медикаменти на основі парацетамолу та знеболюючі (нестероїдні протизапальні засоби та опіоїди).

Чітко дотримуйтесь курсу лікування

Не приймайте медикаменти більше рекомендованої денної дози та не перебільшуйте курсову дозу лікування призначеним препаратом.

Якщо у вас є супутні захворювання і ви приймаєте інші препарати, обов’язково повідомте про це лікаря

Це допоможе уникнути можливого ефекту сумації дії та потенціювання ефектів цих ліків.

Зверніть увагу, що при захворюванні печінки (перенесені вірусні гепатити, особливо гепатити В,С, жирові гепатози, цирози печінки тощо) дезінтоксикаційна функція цього органу може бути знижена і тому, навіть при рекомендованих курсах прийому медикаментів можуть проявлятися побічні дії, що у крайніх випадках можуть стати фатальними. Це потребує при призначенні медикаментів додаткових консультацій з фахівцями.

Припиніть прийом препаратів і зверніться до лікаря, якщо спостерігаєте незвичні реакції 

Існують генетично зумовлені реакції ідіосинкразії (тобто підвищеної чутливості) до терапевтичних доз медикаментів, тому, особливо при тривалому прийомі ліків, при перших ознаках висипки, підвищеної втоми, потемніння сечі, жовтяниці тощо – слід припинити прийом медикаментів і негайно отримати консультацію спеціаліста.

Ознайомтесь з інструкцією препарату

При прийомі медикаментів завжди слід прочитати всі перестороги та зауваження, що містяться на етикетці та у анотації. 

Не користуйтеся простроченими ліками

Ці ліки мають бути вчасно утилізовані.

Тримайте медикаменти в оригінальних упаковках, щоб не переплутати при вживанні

Якщо ви приймаєте ліки вночі, обов'язково вмикайте світло, щоб не переплутати медикаменти і їх дозу.

​Ніколи не поєднуйте прийом ліків з алкоголем та/або з наркотичними речовинами

 

Як вберегти дитину від отруєння медикаментами

Міри, що зменшують можливість помилкового вживання медикаментів дітьми молодшого віку:

  1. Не називайте таблетки та пігулки при дітях «цукерками», щоб у них не сформувалася хибна уява про ліки як про «солодощі».

  2. Зберігайте медикаменти у недоступних для дітей місцях.

  3. По можливості слід вибирати медикаменти (якщо вони у флаконах), обладнані спеціальними кришечками/ковпачками, що суттєво утруднюють відкриття цих ліків дітьми.

  4. Якщо ви зібралися прийняти медикаменти, виклали їх з флакончика, але раптом щось вас відволікло (телефонний дзвінок тощо) – заберіть ці ліки з собою, щоб дитина випадково не потягнула їх до рота у вашій відсутності.

  5. При підозрі, що дитина проковтнула пігулки за вашої відсутності, але в цьому ви точно не впевнені – доставте дитину до стаціонару для огляду спеціаліста.

 

Як надати першу допомогу при отруєнні медикаментами

Допомога при отруєннях у домашніх умовах:

  1. Перевірте, чи людина у свідомості, визначте наявність пульсу (на сонних артеріях), дихання. Огляд не повинен перевищувати 10 – 15 секунд. У разі відсутності пульсу або дихання, якщо вмієте, негайно розпочинайте реанімаційні заходи (непрямий масаж серця). Одночасно з оглядом слід покликати допомогу і викликати бригаду екстреної допомоги допомоги - зателефонувати 103.

  2. Якщо потерпілий з отруєнням дихає і має пульс, необхідно зв’язатися з диспетчером служби невідкладної допомоги/медицини катастроф і повідомити про випадок. При цьому важливо надати інформацію, чим можливо отруїлась людина (слід перевірити наявність порожніх флакончиків, блістерів з-під медикаментів, порахувати їхню кількість і дозу, йомвірний час прийому).

  3. Якщо людина у свідомому стані і здатна пересуватися, до приїзду швидкої допомоги можна дати випити їй води (500 – 1000 мл для дорослого) і шляхом подразнення кореню язика та/або задньої стінки глотки викликати блювання. Зверніть увагу, що це протипоказано для людей з пригніченою свідомістю.

 

Залиште свою електронну адресу, щоб регулярно отримувати корисні публікації про здоров'я: підписатись на публікації рубрики "Здоров'я А-Я"