Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

МКФ надає можливість людині з інвалідністю реалізувати свій потенціал

Людей, що через війну втрачають здоров’я, з кожним днем, на жаль, стає все більше. Усі вони потребують допомоги – ефективної і індивідуалізованої, щоб якомога швидше повернутися до повноцінного життя. 

Для цього потрібно об’єктивно оцінити, наскільки людина втратила функціональність та якими методами та інструментами її можливо відновити або компенсувати. Медико-соціальні комісії не дають змоги це зробити, тому що трьох категорій інвалідності на сьогодні недостатньо, щоб визначити втрати функціональності людини. Не дають вони і «маршруту», за яким людина може соціалізуватися і зберегти роботу, подорожувати і вести спосіб життя, що мала вона до травмування.

МКФ (Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності та здоровʼя) – це стандартизована «мова» опису станів здоров’я, якою користуються у всьому світі. Вона визначає не лише компоненти здоров’я, а і пов’язані зі здоров’ям складові добробуту, такі як освіта та праця.

Тому МОЗ спільно з іншими органами влади, міжнародними та громадськими організаціями реалізують комплексну реформу щодо зміни оцінки і забезпечення потреб для людей з обмеженням повсякденного функціонування. Реформування в тому числі передбачає впровадження та використання МКФ фахівцями різних сфер.

Невід’ємною частиною МКФ є цифровізація – лише так можна буде неупереджено контролювати всі процеси та спростити можливість для людини отримати інтегровану послугу, наприклад, фізичну реабілітацію. Спроститься пошук роботи, що відповідатиме потребам людини та роботодавця.

Отже, впровадження МКФ дає такі переваги:

  • створюється єдиний уніфікований процес оцінки потреб людини та прогнозування для держави, які види допомоги необхідно впроваджувати;
  • зменшується час, що витрачає людина на отримання послуг і виплат та інших видів допомоги;
  • зменшується кількість документів, що потрібно буде оформлювати, відповідно – час на їх отримання;
  • не потрібно буде звертатися окремо до медичної, соціальної, освітньої сфер – завдяки єдиному документообігу вони будуть взаємодіяти в інтересах конкретної людини;
  • зменшується кількість можливостей для хабарництва і зловживань;
  • у разі незгоди з рішенням механізм апеляції буде значно швидшим та прозорішим.

Як на практиці виглядатимуть змінені процеси? 

Після виходу із реанімаційного періоду людиною починає займатися мультидисциплінарна команда в закладі охорони здоровʼя, відбувається оцінка функціональних можливостей людини і прогноз щодо їх відновлення та компенсації. На підставі оцінки потреб послуги будуть надаватись в момент виникнення цієї потреби, а не тоді, коли людина отримає висновок про інвалідність. Таку саму оцінку здійснює соціальний працівник у складі мультидисциплінарної команди. Результати оцінок автоматично обробляються електронною системою, яка підбирає послуги для людини з різних сфер відповідно до її потреб.

Після згоди людини на отримання послуг інформація відправляється до їх надавачів. Тобто, приміром, якщо у людини велика втрата функціональності, і вона не зможе сама себе обслуговувати, такі послуги включатимуть роботу сервісної служби, яка приходитиме і допомагатиме їй.

Якщо ж, наприклад, людина втратила функціональність, яка впливає на роботу, де вона працювала, підключається Міністерство освіти та пропонує нову освітню програму, що допоможе людині набути інших навичок, далі працює Міністерство економіки (служба зайнятості) для того, щоб запропонувати нові місця роботи. 

Коли повністю запрацюють нововведення?

Удосконалення підтримки – процес світоглядної трансформації і перелаштування повʼязаних процесів. Це складна і комплексна реформа, яка буде впроваджуватись з перехідним періодом. Процес переходу на МКФ у багатьох країнах тривав роки, а інколи і десятки років.

В Україні перші результати вже є у сфері реабілітації, більш системні зміни – у методології експертних оцінок, моделях надання та фінансування послуг, цифровізації тощо займуть більше часу.

Очікується, що комплексно система працюватиме з 2025 року. 

Нагадаємо, як застосування Міжнародної класифікації функціонування змінює систему надання реабілітаційної допомоги в Україні.