Міністр Віктор Ляшко обговорив посилення співпраці з очільниками Європейської опікової асоціації
Міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко зустрівся з керівництвом Європейської опікової асоціації під час Міжнародної опікової конференції, яка пройшла 8-9 листопада у Львові. Учасники домовились про посилення співпраці та налагодження міжнародних медичних партнерств між опіковими центрами Європи та України. Зокрема, йдеться про запровадження практики, коли європейські фахівці братимуть під патронат українські опікові відділення для навчання наших фахівців та консультування у складних випадках.
На сьогодні в Україні функціонує 25 опікових відділень. Шість центрів, які знаходяться у Києві, Вінниці, Львові, Дніпрі та Харкові, спеціалізуються на найважчих випадках, тому планується почати співпрацю саме з них.
Через повномасштабну агресію росії кількість українців, які потребують спеціалізованої допомоги при опіках, суттєво зросла. Щороку понад 20 000 українців отримують опікові травми, з них понад 10 000 потребують стаціонарного перебування. Лікування пацієнтів із важкими опіками вимагає хірургічного втручання, включаючи видалення некротизованих тканин і відновлення шкірного покриву різними методами.
“На фоні чергових обстрілів, які несуть за собою термічні та вибухові травми, важливо нагадувати про розвиток опікової медицини в Україні. Одним із найбільш дієвих підходів, що застосовується для лікування пацієнтів з великими опіковими ураженнями, є використання алотрансплантатів шкіри. Ця методика вважається "золотим стандартом" у лікуванні опіків II-III ступеня та активно використовується в Україні. На сьогодні 8 медичних закладів у таких містах, як Одеса, Київ, Львів, Черкаси, Вінниця та Дніпро, застосовують цей метод для допомоги військовим і цивільним пацієнтам. Попри важкі умови війни, Україна продовжує активно вдосконалювати систему надання медичної допомоги та співпрацювати з міжнародними партнерами для забезпечення сучасного лікування постраждалих від опікових травм.”
Одним з учасників зустрічі був доктор Клеменс Марія Шістел — провідний пластичний хірург, який очолював Центр дитячих опіків Дитячої лікарні Цюріха. Його інноваційні методи реконструктивної хірургії для дітей здобули світове визнання. Саме він врятував дівчинку із Броварів, яка постраждала під час падіння гелікоптера з керівництвом МВС.
На початку повномасштабної війни, коли постраждалих з опіками переважно відправляли для лікування за кордон в межах програми «Медевак», їх супроводжували українські лікарі. Це заклало основи для активнішої співпраці з європейськими медиками, які тепер приїжджають до України, допомагають у лікуванні пацієнтів та підвищують кваліфікацію українських колег.
МОЗ системно працює над удосконаленням опікової медицини в Україні. Так, нещодавно був затверджений оновлений стандарт лікування опіків, який універсалізує методи надання допомоги за термічних травм у всіх лікарнях країни, дозволяє та врегульовує використання донорської шкіри — будь-яке опікове відділення країни може отримувати такий матеріал безоплатно у необхідній кількості.
Також суттєво збільшено тариф на лікування пацієнтів з опіками, закладений у Програму медичних гарантій НСЗУ. За останній рік у порівнянні з попередніми більш ніж у два рази підвищено оплату за лікування пацієнтів із важкими опіками.
Завдяки домовленостям, досягнутим першою леді України Оленою Зеленською та першою леді Польщі Агатою Корнхаузер-Дудою, 40 українських фахівців, серед яких: лікарі-комбустіологи, анестезіологи, лікарі фізичної та реабілітаційної медицини та фізичні терапевти, пройшли інтенсивне навчання в опіковому центрі в Лончні, Польща.
Окрім цього, в рамках співпраці міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка та міністра охорони здоров’я Німеччини Карла Лаутербаха, 80 українських медиків підвищили кваліфікацію у провідних опікових центрах Німеччини, таких як Бохум, Берлін, Гамбурґ, Дуйсбурґ, Мурнау та Людвігсхафен.
Також під час зустрічі представники Європейської опікової асоціації озвучили зацікавленість в організації спільних місій в українських опікових центрах. Такий формат співпраці передбачає, що провідні європейські лікарі, що спеціалізуються на лікуванні опіків, працюватимуть пліч-о-пліч з українськими колегами в українських опікових центрах.
Україна продовжує поліпшувати якість і доступність медичної допомоги, впроваджуючи сучасні методики лікування та активно співпрацюючи з міжнародними партнерами. Нагадаємо, протягом жовтня команди українських медиків пройшли навчання у передових клініках Швеції, Франції та Литви.