Міністр охорони здоров’я зустрівся з Президенткою Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця для активізації співпраці у медичній сфері
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко провів робочу зустріч із Президенткою Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця Кетрін Форбс. Зокрема, учасники обговорили роль товариства у сфері підтримки системи охорони здоров’я, реформування медсестринства, безперервне навчання медичного персоналу, забезпечення сталості програм у кризових умовах та участі у відновленні медичної системи.
“Міжнародний Комітет Червоного Хреста є для нас важливим партнером. Ми вдячні за активну гуманітарну допомогу, що надається Україні зараз. Впевнений, що ми зможемо розвивати нашу співпрацю: посилювати вже чинні напрацювання та започатковувати нові заради добробуту українців. Насамперед це підтримка у постачанні медикаментів та обладнання. Також підтримка медиків, які могли б здійснювати моніторингові візити у прифронтові регіони. І, звісно, відновлення медичних установ, які були зруйновані внаслідок бойових дій. Це – пріоритетні потреби для нас на сьогодні. Також перспективний напрям роботи – це започаткування лікарень сестринського догляду. Адже є чимало людей похилого віку, які втратили родичів на війні, і потребують медичного догляду. У закладах сестринського догляду вони могли б отримувати допомогу. Ще один важливий напрямок – зміна підходу до медсестринської освіти.”
У ході зустрічі одним із ключових питань було визначення допоміжної ролі Товариства Червоного Хреста України (далі – ТЧХУ) у сфері охорони здоров’я.
Наразі триває інтеграція програм ТЧХУ у національну систему медичних послуг. Йдеться про такі ініціативи, як створення мобільних медбригад, догляд на дому, реабілітація, психосоціальна підтримка, які ефективно доповнюють державні зусилля та є необхідними для українців, особливо у віддалених районах, де доступ до медичної допомоги обмежено через наближеність до зон ведення активних бойових дій.
Співпраця МОЗ та ТЧХУ сприяє тому, що пацієнти мають доступ до необхідних медичних послуг, з урахуванням конкретних потреб населення. Міністр охорони здоров’я України зазначив, що завдяки напрацьованим моделям роботи та міжнародному досвіду ТЧХУ здатне сприяти розширенню доступу до медичних послуг для найуразливіших верств населення, зокрема, людей похилого віку, осіб з інвалідністю тощо.
Сторони обговорили й співпрацю у сфері готовності до надзвичайних ситуацій. Це включає проведення спільних навчань, розбудову кадрового потенціалу та підготовку до кризових сценаріїв, які можуть виникнути у майбутньому. Спільна координація та підготовка до можливих загроз, таких як епідемії, техногенні аварії чи військові загрози, одні з пріоритетів.
Ще одним питанням до обговорення став розвиток медсестринства. Віктор Ляшко зазначив, що розвиток цієї сфери має вирішальне значення для покращення медичних послуг, адже саме медсестри забезпечують безперервний догляд за пацієнтами та часто є першими, хто контактує з ними у критичних ситуаціях.
ТЧХУ може відіграти значну роль у впровадженні програм безперервного навчання та професійного розвитку медичного персоналу, що сприятиме підвищенню якості надання медичних послуг. МОЗ зацікавлене у розробці спільних ініціатив, спрямованих на підвищення кваліфікації медсестер, включаючи міжнародні освітні програми, стажування тощо.
Зазначимо, що на сьогодні МОЗ отримує експертну підтримку від Товариства Червоного Хреста в процесі розробки проєктів професійних стандартів медсестринських професій за напрямами: сестра медична (брат медичний) з паліативу; сестра медична (брат медичний) старша; сестра медична (брат медичний) загальної практики – сімейної медицини; сестра медична (брат медичний) з реабілітації; сестра медична (брат медичний) з догляду за хворими на дому; сестра медична (брат медичний) з догляду за ранами.
Розробка професійних стандартів виконується для запровадження нових функцій, посад і моделей надання послуг медсестрами відповідно до потреб населення і трансформації системи охорони здоров’я. Відповідні зміни є частиною «Стратегічних напрямів розвитку медсестринства в Україні».
Також сторони окреслили подальші кроки у напрямку відновлення та довгострокового планування під час кризових та післякризових періодів. Мобільні медичні бригади, реабілітація, профілактика захворювань, психічне здоров'я та психосоціальна підтримка мають залишатися доступними для громадян незалежно від обставин. Для цього необхідно розробити довгострокові стратегії, які дозволяють ефективно реагувати на виклики та підтримувати роботу програм у будь-яких умовах.
Віктор Ляшко додав, що МОЗ також готове до співпраці з ТЧХУ щодо національної стратегії відновлення системи охорони здоров’я. Це включає відновлення медичних закладів, створення нових програм реабілітації для постраждалих від військових дій та посилення психологічної підтримки населення. Тісна взаємодія між МОЗ і ТЧХУ дозволить оперативно реагувати на нові виклики та забезпечувати ефективне використання наявних ресурсів.
Міністр охорони здоров’я України подякував пані Форбс та представникам Міжнародного комітету Червоного Хреста за плідну зустріч та незмінну підтримку України, особливо зараз, під час боротьби з агресором.