Ігор Кузін: Омікрон майже вдвічі інфекційніший за Дельту, але ми не очікуємо, що він буде важчий по перебігу
Перше згадування про новий штам вірусу SARS-CoV-2 Омікрон з’явилося в листопаді. За неповних два місяці цей штам виявили вже в понад 100 країнах світу. Повідомлення про його перебіг та загрозу для здоров’я поки що можуть бути протилежними – від тверджень, що він легший за Дельту, до переконань, що вища контагіозність може призвести до більшої навантаженості на систему охорони здоров’я.
Офіційно в Україні підтверджений поки що один випадок Омікрону – у вакцинованої людини, яка повернулася з закордонної поїздки. Днями ще одне повідомлення про виявлення випадку Омікрону було в Києві, але підтвердження від МОЗ про це поки не прозвучало.
Про те, як будуть виявляти в Україні новий штам, у чому його особливість, і чи будуть закривати школи на дистанційне навчання, та коли буде вакцинація від COVID-19 для дітей від 5 років – Укрінформ поговорив з заступником міністра охорони здоров’я, головним державним санітарним лікарем Ігорем Кузіним.
- Нещодавно МОЗ повідомило, що в Україні вже виявлено новий штам коронавірусної хвороби Омікрон. Які його особливості й чого слід очікувати?
- Уже більш як 30 європейських країн повідомили про те, що Омікрон реєструється на їхній території. Також Велика Британія повідомляє, що майже 60% випадків інфікування коронавірусною інфекцією пов’язані саме з Омікроном. Тобто, існує дуже загрозлива тенденція, яка полягає в тому, що Омікрон, як свого часу й Дельта, дуже швидко заміщує всі інші штами, які циркулювали і зараз перебувають під наглядом.
За попередньою інформацією, Омікрон майже вдвічі більш інфекційний, ніж штам Дельта, подвоєння кількості випадків становить у середньому від 1,5 до 3 днів. Це надзвичайно велика швидкість поширення. І залишається ще багато змінних, які невідомі щодо цього штаму.
Стосовно основних прогнозів. Прогнозується, що за рахунок швидкого поширення в Європі, протягом декількох тижнів Омікрон буде превалювати і заміщувати штам Дельта.
НОВИЙ ШТАМ ПЕРЕВАЖНО ПОШИРЮЄТЬСЯ СЕРЕД НЕВАКЦИНОВАНИХ
- Наскільки швидко цей штам може поширитися територією України? Офіційно МОЗ повідомляє поки що про один випадок, але насправді їх може бути більше.
- Поки ми не можемо давати такі прогнози. Тут є декілька важливих факторів. Ми бачимо, що в Європі він переважно поширюється серед невакцинованих. Тому для України зараз спрогнозувати його перебіг буде вкрай важко. Саме тому ми орієнтуємось лише на результати лабораторних досліджень.
- Як в Україні визначатиметься Омікрон? Методом секвенування чи існують інші шляхи?
- Зараз в Україні діагностика коронавірусної хвороби здійснюється або швидкими тестами, або ПЛР-тестуванням, або секвенуванням. Секвенування зараз використовується на національному рівні, на рівні Центру громадського здоров’я. І ми застосовуємо механізм приблизно такий же, як і по пошуку інших штамів – знаходимо певні кластери на рівні областей, це ті райони, де фіксуються спалахи захворювання. Там ми забираємо матеріал і намагаємося з'ясувати, який штам викликав саме цю кластерну хвилю захворювання на коронавірусну хворобу. Саме Національна референс-лабораторія проводить секвенування, і якраз вона знайшла Омікрон під час чергового лабораторного дослідження.
Друге – ми забираємо матеріал від людей з атиповим, тобто незвичним, перебігом коронавірусної хвороби. Це або перебіг, який взагалі не має ніяких симптомів, або надважкий перебіг. І третя група – зразки від людей, які повернулися з-за кордону. У рамках цього моніторингу ми вже додали туди випадки інфікування і важкого перебігу хвороби у повністю вакцинованих людей. У таких поодиноких випадках ми також збираємо матеріал.
Для того, щоб більш фокусно і швидше приймати рішення саме по циркуляції Омікрону в Україні, ми вирішили трохи змінити підходи до лабораторної діагностики.
Невдовзі на рівень регіонів будуть поставлені спеціальні ПЛР тест-системи на визначення штаму Дельта. Планується близько 4,5 тис. тест-систем, кожна з яких розрахована на 96 досліджень. Вони будуть розподілені пропорційно до кількості населення в областях.
І для цих категорій населення, які я перерахував, буде спочатку проводитися звичайне ПЛР-тестування для підтвердження діагнозу, потім наступне ПЛР-дослідження для підтвердження або спростування Дельти. Якщо буде підтверджена Дельта, то зразок не буде надсилатися далі на секвенування, щоб ми не витрачали ані реагенти, ані час. Якщо Дельта не підтверджена, то тоді такий зразок направляється на повне секвенування. Тобто ми будемо виходити методом виключення і за рахунок цього більш оперативно отримуватимемо інформацію про циркуляцію штаму.
Повну версію інтерв'ю читайте на сайті ukrinform.ua