Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

До Всесвітнього дня без тютюну. Що змінює антитютюновий закон?

Щорічно 31 травня відзначається Всесвітній день без тютюну. Цього року він присвячений темі «Тютюн – загроза навколишньому середовищу». Мета цього дня – проінформувати про шкоду та наслідки його споживання. завадити поширенню тютюнової залежності як серед дорослих, так і серед дітей. 

Разом із тим доречно буде нагадати про нові норми антитютюнового законодавства, які невдовзі почнуть діяти в Україні. Йдеться про ухвалений у грудні минулого року закон №1978-IX

У першу чергу він спрямований на внесення змін в ЗУ "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", імплементацію регулювання електронних пристроїв для куріння відповідно до євроінтеграції Директиви 2014/40/ЄС та Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. 

Фактично, цей закон ввів поняття “новітніх тютюнових виробів” та прирівняв їх до так званих «традиційних» цигарок. 

Зокрема, ухвалений закон обмежує використання реклами для просування тютюнових виробів та пристроїв для куріння.

Також з липня 2023 року забороняється продаж ароматизованих сигарет та тютюну для самокруток. З січня 2024 року виробники також повинні будуть наносити медичні попередження на тютюнові вироби – такі попередження повинні займати 30% площі пакування. На «традиційних» упаковках цигарках таке маркування має складати 65%. 

Окрім того, забороняється продаж пристроїв для нагрівання дітям до 18 років. Ця норма вже чинна з січня ц. р.

Важливо, що з 11 липня 2022 року набувають чинності ще одні норми. Йдеться про заборону куріння, вживання та використання пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, трав’яних виробів для куріння, тютюнових виробів, кальянів, електронних сигарет, предметів, пов’язаних із їх вживанням (до прикладу, попільничок) у громадських закладах. 

Де буде заборонено куріння та використання зазначених пристроїв?

У приміщенні та поруч із закладами охорони здоров’я, спортивними та навчальними закладами, біля та всередині закладів громадського харчування, також у закладах культурного призначення (до прикладу, кінотеатрах і театрах). Стосується ця заборона також приміщень органів державної влади, гуртожитків, аеропортів (крім спеціально відведених місць), дитячих майданчиків, вокзалів та автостанцій, зупинок громадського транспорту. Не можна також буде курити електронні пристрої для нагрівання тютюну у ліфтах, підземних переходах, громадському транспорті та таксі. 

Для позначки такої заборони у вказаних місцях має бути розміщений відповідний знак із наступним змістом: «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!»

Якщо з відповідної дати ви станете свідком такого правопорушення, то можете звертатися зі скаргою до поліції та Держпродспоживслужби. 

За порушення власникам ресторанного господарства та суб’єктам господарювання загрожує штраф. 

Чому цей закон важливий?

У першу чергу через негативні наслідки епідемії тютюнопаління в усьому світі та в Україні. Тютюнопаління призводить до вкрай негативних наслідків, як в усьому світі так і в України. Зокрема призводить до підвищення рівня захворюваності на неінфекційні захворювання, а саме онкологічні захворювання, хронічні обструктивні захворювання легень, серцево-судинні захворювання, а також діабет. 

Майже 80% загальної чисельності померлих в Україні припадає на хвороби системи кровообігу, новоутворення, хвороби органів дихання. 

Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку понад 8 млн людей в усьому світі помирають через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні куріння забирає в середньому 85 000 життів — 12% від загальної смертності.

Окрім того, за даними ВООЗ, близько 20% підлітків 13-15 років курять е-цигарки. Також відомо, що більшість неповнолітніх курців (80%) розпочинали таку згубну звичку з вживання пристроїв для нагрівання тютюну.

Водночас для дітей куріння у два рази небезпечніше, ніж для дорослого. До прикладу, смертельною дозою для дорослої людини є одна пачка сигарет, для підлітка – пів пачки. Також куріння є ключовим фактором ризику захворюваності серед неінфекційних хвороб, на які припадає 91% усіх передчасних смертей.

Таким чином, Закон 1978-IX сприятиме позитивному  скороченню тютюнопаління серед усіх вікових груп, у першу чергу дітей, та ефективніше врегулює обіг  новітніх тютюнових виробів та пристроїв для нагрівання.