Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

До кого звернутись по допомогу, якщо важко впоратись зі стресом?

Сьогодні, 16 квітня, відзначають День обізнаності про стрес. На жаль, в останні роки ми все частіше стикаємося зі стресом у повсякденному житті, а не лише у фільмах чи спеціалізованій літературі.

За даними ЕСОЗ, у 2023 році 4 289 пацієнтам, які звернулися по допомогу до лікарів, було встановлено діагноз «гостра реакція на стрес». За перші місяці 2024 року такий діагноз вже встановлено 2 964 українцям.  

 

Основні ознаки стресу

Маркерами, що вказують на те, що людина перебуває в стані стресу, можуть бути:

  •  пришвидшення серцебиття та частоти дихання;
  • уповільнення або повна зупинка травлення;
  • звуження кровоносних судин у багатьох частинах тіла;
  • розширення кровоносних судин у мʼязах;
  • зупинка слиновиділення та вироблення сліз;
  • розширення зіниць;
  • тремор;
  • підвищене потовиділення;
  • тунельний зір — стан, коли органи зору не можуть бачити предмети з боків, що виходять із центрального огляду.

Якщо вам важко впоратися зі стресом та його наслідками самостійно, зверніться по допомогу до фахівця. 

 

До кого звернутися в разі перших ознак стресу?

Перший, до кого варто звернутися, — це сімейний лікар. Він проведе діагностику психічного стану пацієнта, надасть підтримку та складе план лікування межах своєї компетенції*. Або ж направить на консультацію до лікаря-спеціаліста. 

*Нині понад 17 000 сімейних лікарів пройшли спеціальне навчання за керівництвом mhGAP, більше ніж 10 000 із них вже надають послуги з охорони ментального здоровʼя.

Такі послуги надаються на первинній ланці в межах пакета «Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Нині 982 заклади в Україні уклали відповідний договір із НСЗУ та надають безоплатну допомогу з охорони ментального здоровʼя. 

Щоб знайти медзаклад та лікаря, який надає такі послуги за договором із НСЗУ, скористайтеся онлайн-мапою — https://cutt.ly/Qw7T0m7v або зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Якщо не маєте можливості чи бажання звернутися до лікаря — зателефонуйте на одну з ліній психологічної підтримки. Перелік телефонних номерів деяких із таких служб, що надають послуги безоплатно, є за посиланням.

Вправи-антистрес для дітей: https://moz.gov.ua/article/health/vpravi-antistres-dlja-ditej або https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/pfbid021skbCWedfDf7zdVDwgoktp4NuSy5D4guLHYgAQokLAU3wBLaqs1fvbbcauP3SaAVl

Як впоратися зі стресом самостійно: посібник від ВООЗ «Важливі навички в періоди стресу»

Техніки самодопомоги у разі стресу:  https://moz.gov.ua/article/health/tehniki-samodopomogi-pri-stresi-poradi-vooz

Будьте уважні до свого ментального здоровʼя та звертайтесь по допомогу у разі потреби.