Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Діабет: як зменшити ризики?

Діабет - це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Інсулін – це гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові.

Діабет поділяють на три типи: І, ІІ та гестаційний (діабет під час вагітності). 

 

Діабет І типу

 

За даними ВООЗ людей з І типом діабету найменше.  

Цей діабет пов'язаний з дефіцитом вироблення інсуліну організмом. Причини розвитку цього типу досі невідомі. 

 

Діабет ІІ типу

 

Найпоширеніший тип діабету у світі. Він пов'язаний із неефективним використанням інсуліну організмом. Як правило, виникає через надлишкову вагу та гіподинамію. 

Симптоми обох типів діабету схожі, проте при ІІ типі діабету вони не такі чіткі.

 • - надмірне сечовиділення;
 • - спрага;
 • - постійне відчуття голоду;
 • - втрата ваги;
 • - постійне відчуття втоми;
 • - погіршення зору.

 

Ускладнення характерні для обох типів діабету 

 

Гострі: кетоацидоз, гіпоглікемія, гіперосмотична кома, лактоцидотична кома.

Пізні: ретинопатія – ураження сітківки ока. Може призвести до повної втрати зору. Часто ретинопатія зустрічається у хворих 2-м типом діабету. 

Ангіопатія - порушення проникності судин, через що вони стають ламкими. Розвивається швидко, іноді менш ніж за рік. З’являється схильність до тромбозу і атеросклероз.

Полінейропатія - це втрата чутливості до болю і тепла в кінцівках. Найчастіше розвивається по типу «рукавичок та панчіх», починаючи проявлятися одночасно у нижніх і верхніх кінцівках.

Діабетична стопа - ускладнення, при якому на стопах з’являються відкриті виразки та гнійні нариви. Це призводить до ампутації кінцівки. Тому хворі на діабет повинні особливу увагу приділяти гігієні ніг. В Україні працюють спеціальні кабінети “Діабетичної стопи”, де медики надають всі послуги із догляду за ураженою частиною тіла хворого.  

При хронічних ускладненнях страждають нирки, нервова система, судини та шкіра хворого.  

 

Гестаційний цукровий діабет 

 

Гестаційний цукровий діабет (ГЦД) – підвищення рівня глюкози плазми крові у період вагітності. 

Причиною такого збільшення є не дефіцит власного інсуліну, а фізіологічне підвищення рівню інсуліну крові на фоні високих рівнів глюкози в крові. 

Це наслідок надлишку плацентарних гормонів (плацентарний лактоген, естрогени, прогестерон). Вони пригнічують дію інсуліну.  

 

Симптоми: ГЦД часто протікає безсимптомно, тому важливо зробити плановий скринінговий тест, щоб попередити проблему. 

Усім вагітним жінкам, згідно з наказом МОЗ України № 417, проводиться стандартний скринінговий глюкозо-толерантний тест. Він виявляє порушення вуглеводного обміну у терміні 24-28 тижнів. Якщо жінка знаходиться в групі ризику розвитку ГЦД, то тест проводять відразу після першого візиту до лікаря. 

 

Ускладнення:

 

Діабетична фетопатія - порушення нормального розвитку плоду через тривалий вплив на ембріон материнської крові із підвищеним рівнем глюкози. 

Діти з діабетичною фетопатією народжуються з надлишковою вагою тіла, проте, зменшеними мозком. Більшість малюків із діабетичною фетопатією мають серцеву недостатність.

Одразу після народження цим малюкам потрібно перевірити рівень цукру у крові та контролювати його протягом певного часу, адже є загроза розвитку важкої гіпоглікемії. 

Після пологів у матері та дитини може виникнути діабет ІІ типу. 

Нагадуємо, що вживати будь-які пероральні препарати, що знижують цукор у період вагітності категорично заборонено!

 

 Поради для людей з високим ризиком захворіти на діабет 

 

 • Не вживайте “швидких” вуглеводів
 • Обмежуйте складні вуглеводи
 • Додавайте до режиму дня аеробне фізичне навантаження
 • Контролюйте рівень глюкози в крові
 • Тримайте вашу вагу в межах фізіологічної норми

Детальні поради шукайте за корисними посиланнями:

https://bit.ly/32O7evD

https://bit.ly/2ObntNF

https://bit.ly/2O8YomM

 

Допомога людям із діабетом в Україні

 

Пацієнт, який уклав декларацію зі своїм лікарем, має доступ до безоплатного гарантованого державою пакету медичних послуг на первинній ланці. У цьому пакеті є низка послуг, обстежень та аналізів спрямовані на профілактику, ранню діагностику та лікування діабету ІІ типу. 

Із 1 квітня 2019 року запрацювала оновлена програма реімбурсації “Доступні ліки”. Реімбурсація - це відшкодування частини або повної вартості ліків державою від серцево-судинних захворюваннях, діабету ІІ типу та бронхіальної астми.

Для лікування діабету ІІ типу виписано 1,4 млн електронних рецептів, за якими понад 395 тис. пацієнтів отримали життєво необхідні медикаменти безоплатно або з невеликою доплатою. 

У 2020 році у межах Програми медичних гарантій-2020 запрацює програма реімбурсації інсулінів, на яку спрямують 977 млн грн. Завдяки електронному рецепту пацієнт, який уклав декларацію про вибір свого лікаря, зможе отримати ліки для інсулінотерапії у будь-якій зручній аптеці, що уклала договір із Національною службою здоров'я України. 

У 2020 році проєктом бюджету на ПМГ загалом передбачено 3,098 млрд грн на програму “Доступні ліки”, а також забезпечення лікарськими засобами пацієнтів, хворих на цукровий та нецукровий діабет.