38-річній львів’янці пересадили серце та подарували нове життя
Кардіохірурги Центру трансплантології Першого медичного об'єднання Львова успішно виконали трансплантацію серця 38-річній Катерині, мамі двох дітей. Це вже вісімнадцята подібна операція, проведена у закладі упродовж 2024 року.
До хвороби Катерина жила щасливим життям, але шість років тому у неї з’явилася аритмія – різке порушення серцевого ритму. Пульс досягав 180-200 ударів на хвилину, що значно перевищувало норму. Лікування медикаментами та дві процедури радіочастотної абляції серця, на жаль, не дали бажаного результату.
Два роки тому стан жінки суттєво погіршився. Почала прогресувати делятаційна кардіоміопатія – захворювання, що призвело до значного розширення камер серця та порушення його функції. Єдиним шансом на порятунок була трансплантація.
«В травні 2022 року я вже геть знесилилася від цих нападів. Єдине, що могла робити з дітьми – це допомогти їм з уроками. Уявіть, вони ростуть, а я навіть не можу побавитися з ним. Тож заради моїх дітей я ухвалила рішення стати в лист очікування на донорський орган. Було дуже страшно», – розповідає Катерина.
Після двох років очікування, коли надія майже зникла, жінка отримала дзвінок із Центру трансплантології. «Коли мені подзвонили, я злякалася і навіть спершу думала відмовитися. Але підтримка дітей та чоловіка дала мені надію. Ми вирушили в лікарню», — ділиться переживаннями Катерина.
Завдяки роботі висококваліфікованої команди лікарів трансплантація серця пройшла успішно, і вже через 10 днів пацієнтка повернулася додому. Після завершення реабілітації Катерина мріє про літню подорож із дітьми до моря.
Довідка: трансплантація – метод лікування, який передбачає пересадку органів або тканин від однієї людини іншій. Його застосовують, якщо орган або тканина через хворобу чи травму стали неспроможними виконувати певні функції в організмі і донорський орган може їх відновити.
Процедура трансплантації передбачає підбір сумісного донорського органу, хірургічну операцію для його вилучення та трансплантації до реципієнта, а також медичний догляд після операції.
Наявність у пацієнта медичних показань для застосування трансплантації встановлює консиліум лікарів медзакладу, в якому пацієнт перебуває на лікуванні чи диспансерному обліку.
Всі операції з трансплантації є безоплатними для пацієнтів та фінансуються державою в межах програми медичних гарантій. За даними Національної служби здоров'я України для проведення операцій з трансплантації органів законтрактовано 40 медзакладів, а з трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин – 10.
Згідно з національним листом очікування понад 3 000 українців потребують трансплантації анатомічних матеріалів. За 9 місяців 2024 року проведено 373 органні трансплантації.