Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

12 міфів про епілепсію

26 березня - Міжнародний день епілепсії

Справжня природа епілепсії давно викривлена міфами і страхом. Ось дванадцять загальних міфів і неправильних уявлень про епілепсію.

 

1. Ви можете проковтнути язик під час судом

Фізично неможливо проковтнути язик.

2. Треба покласти щось в рот людині, що має приступ

Абсолютно ні! Це хороший спосіб для вибивання зубів, проколювання ясен, або навіть ламання щелепи. Правильна перша допомога проста. Потрібно лише обережно перекласти людину з на бік і покласти що-небудь м'яке під голову, щоб захистити її від травмування.

3. Слід стримувати людину із судомами

Ніколи не стримуйте! Судоми все одно будуть продовжуватися, і ви не зможете зупинити їх.

4. Епілепсія заразна

Десь на стільки ж заразна як вогнепальна рана. Ви не можете підхопити епілепсію від іншої людини.

5. Тільки діти хворіють на епілепсію

Епілепсія може виникати у людей у віці старше 65 років майже так само часто, як у дітей віком 10 та менше років. Судоми у людей похилого віку часто є наслідком інших проблем зі здоров'ям, таких як інсульт або серцево-судинні захворювання.

6. Люди з епілепсією є інвалідами і не можуть працювати

Люди з цим станом мають той самий діапазон здібностей та інтелекту, що й інші. Деякі мають сильні судоми та не можуть працювати, інші ж є успішними та продуктивними на своєму робочому місці.

7. Люди з епілепсією не мають займати відповідальні посади, пов’язані зі стресом

Люди з судомами зустрічаються у всіх сферах життя та на всіх рівнях бізнесу, державних посадах, творчих професій. Ми не завжди знаємо про них, тому що багато людей, навіть сьогодні, не говорять про епілепсію, побоюючись того, що інші про це подумають.

8. За допомогою сучасних ліків епілепсія в основному є вирішеною проблемою

Епілепсія є хронічною медичною проблемою, яку багато людей успішно лікують. На жаль, лікування не працює для всіх, існує критична потреба в додаткових дослідженнях.

9. Судоми завжди потребують екстреної медичної допомоги і ви завжди маєте викликати швидку

Насправді, судомні напади найчастіше не є невідкладними медичними станами, а швидка допомога не завжди потрібна. Ви повинні викликати швидку якщо:

  • приступ триває п'ять хвилин або довше;
  • приступи повторюються один за одним без того, щоб людина відновлювала свідомість між ними; 
  • це перший напад судом; 
  • - людина травмувалася під час судом (наприклад, падіння); 
  • - судоми відбуваються у воді; 
  • - людина вагітна або страждає на діабет.

10. Ви не можете померти від епілепсії

Епілепсія все ще може бути дуже серйозним станом, і людина може померти від неї. За оцінками експертів, тривалі судоми (статусний епілептик) є причиною багатьох смертей в Україні кожного року.

11. Ви не можете передбачити, що може зробити людина під час судом

Судоми зазвичай приймають характерну форму і людина буде робити дуже схожі речі кожного епізоду. Поведінка такої людин може бути неприйнятною у деяких випадках, але навряд чи це може завдати комусь шкоди.

12. Люди з епілепсією фізично обмежені у тому, що вони можуть робити

У більшості випадків епілепсія не є перешкодою для фізичних активностей, хоча деякі люди більш серйозно страждають і їх можливості можуть бути фізично обмежені.