Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Шанс на життя: за 10 місяців 2022 року в Україні провели 265 органних трансплантацій

1 грудня 2022
824

Попри широкомасштабну війну, розв’язану російською федерацією, напрям трансплантації в Україні продовжує активно розвиватися, даючи шанс на життя українцям, діагнози яких раніше були вироком.

Поступово починає змінюватись і ставлення до трансплантації та посмертного донорства. Завдяки прийняттю рідними і близькими посмертних донорів складного, але важливого рішення, сотні українців — як дорослих, так і дітей — отримують унікальну можливість зберегти і продовжити власне життя. 

Війна не зупинила українських медиків, які за 10 місяців 2022 року провели 265 органних трансплантацій — це більше, ніж за аналогічний період довоєнного 2021 року.

З 265 трансплантацій 136 (або 51%) проведено від померлого донора. Найчастіше пересаджували нирки — 188 разів, печінку пересадили 52 людям, серце — 25.

Наразі органні трансплантації проводять у 25 медичних центрах країни. Цьогоріч найбільше провели у Першому медичному об'єднанні Львова, Національному Інституті хірургії та трансплантології ім. О. О. Шалімова та клініці «Оберіг».

Також у 9 українських клініках успішно проводять трансплантацію гемопоетичних стовбурових клітин (ТГСК). За 10 місяців 2022 року провели 178 таких пересадок:

  • 134 — аутологічних ТГСК (реципієнт є донором для самого себе),
  • 13 — алогенних родинних ТГСК (трансплантація кісткового мозку від родинного донора),
  • 20 — алогенних неродинних ТГСК (використовуються стовбурові клітини людини, яка не є родичем пацієнта, коли кістковий мозок знаходили завдяки Українському реєстру донорів кісткового мозку в іноземних реєстрах і ввозили з-за кордону). Зіставлення пар «донор-реціпієнт» в автоматичному режимі робить спеціальна електронна система ЄДІСТ,
  • 11 — гаплоідентичних ТГСК (донором є батько або мати).

Найбільше трансплантацій провели у Київському центрі трансплантації кісткового мозку, Черкаському обласному онкодиспансері, НДСЛ «Охматдит» та Національному інституті раку.

Крім того, протягом 2022 року відбулось кілька знакових подій: в НДСЛ «Охматдит» розпочали проводити пересадки печінки дітям, медики з Черкас і Кропивницького вперше в Україні успішно здійснили трансплантацію, поєднану з методом тотального опромінення, трансплантологи Першого медичного об'єднання Львова за 30 годин пересадили 9 органів від трьох посмертних донорів та ін.

За цими цифрами — віддана та професійна робота медиків, напружена боротьба в операційних, історії про те, як одні українці рятують інших.

Нагадуємо, що для пацієнтів увесь процес трансплантації і пожиттєве отримання ліків-імуносупресантів є безоплатним, за це сплачує держава.

Також звертаємо увагу, що, згідно з чинним законодавством, померлі внаслідок бойових дій (і військові, і цивільні) не можуть бути донорами анатомічних матеріалів. Крім цього, посмертними донорами не можуть бути: діти-сироти та діти, позбавлені  батьківського піклування; люди, визнані недієздатними і ті, чия особистість не встановлена.

Через поширювані довгий час міфи про «чорних трансплантологів» у багатьох українців сформувалось упереджене ставлення до трансплантації, проте насправді ситуація інша. Провести з позитивним результатом трансплантацію, яка є технологічно складним втручанням, таємно, у непристосованому для цього приміщенні, без мультидисциплінарної команди висококваліфікованих фахівців (коли, крім власне спеціалізованих хірургів, до операції можуть долучатися терапевти, кардіологи, нефрологи, медичні сестри, лікарі-лаборанти та ін.), без попереднього зіставлення пари «донор-реципієнт» (яку в автоматичному режимі робить система ЄДІСТ) є неможливим.