Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Національна рада виконує роль ефективного координаційного механізму для країни з виконання програм Глобального фонду – Ігор Кузін

9 грудня 2023
189

Національна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу за період з 2003 до кінця 2023 року залучила понад 913 млн доларів США безповоротної фінансової допомоги для здійснення програм і заходів у сфері ВІЛ, ТБ, а також на стримування впливу COVID-19 на програми у цій сфері. 

«За 15 років роботи Національна рада підтвердила свій статус дієвого медіатора, що керується базовими принципами, встановленими Глобальним фондом – принципами партнерства, рівності, взаємної відповідальності, відкритості й прозорості, невтручання. Залучені кошти були спрямовані на виконання комплексу надзвичайно важливих заходів для протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції», – зазначив очільник секретаріату Національної ради, головний державний санітарний лікар, Ігор Кузін. 

Чинна програма Глобального фонду на 2021–2023 роки частково виконувалась вже в умовах широкомасштабного воєнного вторгнення та активних бойових дій. Завдяки гнучкому підходу Глобального фонду та адаптації програми до нових викликів було змінено підходи і форми роботи.

На 2024-2026 роки Україна підписує грантові угоди з Глобальним фондом на суму понад 165 млн доларів за програмою «Стійка відповідь на епідемії ВІЛ і ТБ в умовах війни та відновлення України». Виконавці програм Глобального фонду в Україні – основні реципієнти або розпорядники коштів, яких визначає та затверджує Національна рада. На поточний період та на 2024–2026 роки виконавцями програм визначені: Державна установа «Центр громадського здоров’я МОЗ України», міжнародний благодійний фонд «Альянс громадського здоров’я» та БО «100 відсотків життя». Як міжсекторальний орган з широким представництвом зацікавлених сторін Національна рада виконує роль координаційного механізму країни з виконання програм Глобального фонду. 

Впродовж 15 років роботи основними напрямками роботи Нацради є використання досягнень та усунення розриву в досягненні цілей «95-95-95»: тобто підвищення рівня раннього виявлення ВІЛ, забезпечення розширення антиретровірусної терапії та покращення якості медичної допомоги у сфері ВІЛ шляхом підтримки основних та інноваційних профілактичних втручань. Також підтримка доступу до ефективної сучасної діагностики, лікування та профілактики туберкульозу із особливою увагою ключовим та вразливим групам населення. Ці та інші дані відображені у відеозвіті щодо результатів координаційної діяльності й трансформації Національної ради.

Довідково: Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.07 № 926 утворена та діє Національна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу як консультативно-дорадчий орган Кабінету Міністрів України. Склад Нацради характеризується широким полісекторальним представництвом. До складу Національної ради входять 40 осіб, які представляють Міністерство охорони здоров’я України, Міністерство соціальної політики України, Міністерство молоді та спорту України та інші зацікавлені органи виконавчої влади. Також до складу Національної ради входять Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, народний депутат України, представники ООН та Агентства США з міжнародного розвитку, федерації роботодавців, профспілок, асоціації органів самоврядування, Ради церков і релігійних організацій, Академії медичних наук України, а також організацій громадянського суспільства, які представляють інтереси провайдерів послуг та різних ключових груп.