Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Вакцинація

Категорії

Чому в аптеках і приватних клініках може не бути вакцин та де зробити щеплення безоплатно

29 серпня 2019
67789

На сторінки МОЗ України досить часто надходять скарги, що неможливо знайти ті чи інші вакцини в аптеках або приватних медзакладах. Роз’яснюємо, чому в приватних клініках та аптеках може не бути вакцин і де отримати безоплатне щеплення. 

 

Чому в аптеках і приватних клініках може не бути вакцин

У приватних медзакладах та аптеках дійсно може не бути вакцин у наявності. Це пов'язано з комерційними планами виробників і постачальників. Також іноді дефіцит препаратів на комерційному ринку спричинений тим, що попит на такі препарати у світі перевищує можливості виробничих потужностей виробників, як це, наприклад, сталося з вакцинами проти кору, паротиту та краснухи. Плани комерційної діяльності виробників і дистриб'юторів, розміри партій на імпорт або експорт лікарських засобів чи медвиробів залежать виключно від рішень таких компаній, адже МОЗ України жодним чином не впливає на свободу їхньої економічної діяльності.

МОЗ України реєструє вакцини, виробники яких подають відповідну заявку. Міністерство не може бути ініціатором реєстрації, а також регулювати обсяги ввезення зареєстрованих вакцин в країну з комерційною метою. 

Для безоплатних щеплень МОЗ України закуповує вакцини за кошти державного бюджету через Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Держава закуповує вакцини за Календарем щеплень. Наразі в регіонах наявні всі вакцини за національним календарем щеплень. Безоплатні вакцини доступні для громадян у комунальних (“державних”) медзакладах, а також у пологових будинках і приватних клініках, які уклали договір з Національною службою здоров’я України та надають гарантований державою пакет медичних послуг на первинній ланці. 

У приватних медзакладах, які не уклали договір з Національною службою здоров’я України, неможливо отримати щеплення безоплатно. 

Аптеки і приватні медзаклади, що не уклали договір з НСЗУ, закуповують вакцини для щеплення на комерційному ринку, у який не втручається держава. Жоден державний орган не уповноважений вирішувати, в якому обсязі аптеки і приватні заклади закуповують конкретні вакцини і які встановлювати ціни. Так само держава не вирішує і не регулює ціни, які встановлюють приватні клініки на медичні послуги - консультації, введення вакцин тощо.
 

Де шукати безоплатні вакцини

У свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра 

Передусім - у комунальних (так званих “державних”) медзакладах, що надають первинну медичну допомогу. Це ті заклади, в яких працюють терапевти, педіатри та сімейні лікарі. 

Тут можна зробити безоплатне щеплення від 10 інфекційних хвороб за Календарем профілактичних щеплень.

  • гепатит В (перша доба життя, 2 місяці, 6 місяців). Станом на 1 серпня 2019 року, ця вакцина доступна від виробника з Південної Кореї.
  • туберкульоз (3-5 день від народження). Станом на 1 серпня 2019 року, ця вакцина доступна від виробника з Болгарії.
  • кір, паротит, краснуха (12 місяців і 6 років). Станом на 1 серпня 2019 року, ця вакцина доступна від виробників з Бельгії та США.
  • кашлюк, дифтерія та правець (АКДП у 2, 4 та 6 місяців, АДП - у 18 місяців та 6 років, АДП-М - у 16 і кожні 10 років). Станом на 1 серпня 2019 року, ця вакцина доступна від виробника з Індії.
  • поліомієліт (2,4,6 та 18 місяців, 6 та 14 років). Станом на 1 серпня 2019 року, вакцини від поліомієліту доступні від виробників з Бельгії та Франції.
  • хіб-інфекція (2,4 та 12 місяців). Станом на 1 серпня 2019 року, ця вакцина доступна від виробника з Індії.

У приватних медзакладах та лікарів-ФОП 

Від початку літа також стало можливо зробити безоплатне щеплення і в приватних медзакладах та лікарів-ФОПів, які підписали договір з Національною службою здоров'я України. Перелік закладів можна знайти за цим посиланням. Якщо ви підписали декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром у приватній клініці чи з лікарем-ФОП - вакцинуватись можна у нього.

У пологових будинках та неонатологічних цетрах усіх форм власності

Тут доступні вакцини БЦЖ та для профілактики гепатиту В. Саме ці вакцини дитина має отримати у перші дня життя для найкращого захисту. Для отримання цих вакцин декларація з сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами не потрібна. 

 

Як отримати щеплення?

Щоб вакцинувати себе або свою дитину, слід записатися на прийом до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким підписали декларацію. 

Під час консультації ви можете поставити лікарю всі запитання, які вас цікавлять про вакцинацію: можливі реакції організму, процедуру щеплення чи про вакцини. Не забудьте розповісти про нинішній стан здоров’я та можливі алергічні реакції. 

Після консультації підпишіть інформовану згоду, отримайте направлення на щеплення і вакцинуйтеся. 

 

Хто може вакцинуватися безоплатно

  • усі діти до 18 років - від усіх хвороб за Календарем (вакцинуватись можуть навіть ті діти, які мають фальшиву довідку про щеплення, але насправді не були вакциновані);
  • дорослі - від дифтерії і правця кожні 10 років;
  • дорослі - проти кору, паротиту і краснухи, якщо вони належать до групи ризику (військові, учасники ООС, медики, освітяни, студенти) або контактували з хворими на кір і не мають підтверджених даних про щеплення в медичній карті. Також безоплатно вакцинуються дорослі, які не мають імунітету проти кору (за результатами аналізів на наявність антитіл IgG). Безоплатні вакцини проти кору доступні для дорослих через спалах, що триває в країні.

 

В Україні достатньо якісних вакцин 

Україна вперше за кілька років забезпечена достатньою кількістю вакцин, щоб охопити імунізацією всі вікові групи, які цього потребують. 

Вакцини для України закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) у виробників із шести країн світу: США, Франції, Бельгії, Болгарії, Індії та Республіки Корея. Якість цих вакцин підтверджена Всесвітньою організацією охорони здоров’я або Управлінням продовольства і медикаментів (FDA США). Наприклад, вакцини від кору, паротиту та краснухи Україна закуповує у Бельгії та США, вакцину проти дифтерії та правця - в Індії, вакцини від поліомієліту - у Бельгії та Болгарії, а вакцину для профілактики туберкульозу - у Болгарії. Країна походження вакцини не впливає на її якість та ефективність.

Докладніше про якість і ефективність вакцин, які закуповує Україна: https://bit.ly/2JN1Roc 

Перевірити залишок вакцин у вашому регіоні можна у цій таблиці.

 

Що робити, якщо в медзакладі відмовляють у вакцинації

Якщо лікар відмовляє вас від вакцинації, чи каже, що безоплатних вакцин немає, ви можете звернутися на гарячу лінію Національної служби здоров’я України за номером телефону 1677 та повідомити, що вам перешкоджають у реалізацію вашого права на безоплатну вакцинацію.  

Корисні посилання: