Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Нічого, крім правди: 5 фактів про вакцини

Вакцинація є єдиним надійним засобом захисту від смертельно небезпечних хвороб. Довіра українців до вакцинації є питанням національної безпеки. Саме тому тема імунізації часто стає предметом маніпуляцій, зокрема - російських ботів, які розповсюджують брехню про вакцини, щоби підірвати довіру людей до вакцинації, систем охорони здоров’я, держав у цілому. Не вірте фейкам - читайте правду!

 

1. Правда про якість і безпеку вакцин, які закуповує держава

Якість і безпека вакцин, які закуповує для України за кошти держбюджету Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), підтверджена масштабним досвідом використання у різних країнах світу. Для кожної вакцини виробник здійснює лабораторні дослідження: виробник тестує кожну серію вакцин і дає сертифікат якості - лот-реліз на кожну серію. Вакцини мають прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров’я - гарантію якості найавторитетнішої організації у галузі охорони здоров’я у світі.

Процес прекваліфікації – це постійний контроль якості, що не зупиняється після першого ж схвалення ВООЗ продукту від конкретного виробника і гарантує, що виробник забезпечує високу якість кожної наступної партії вакцини, яку він випускає.

Лабораторії ВООЗ є одними із найпотужніших у світі, тому саме тут проводиться всесторонній аналіз якості і безпеки вакцин, який фактично неможливо провести в національних лабораторіях, у тому числі - українських.

 

2. Правда про виробників вакцин

Україна закуповує вакцини у найкращих виробників світу, що мають потужні виробництва, що відповідають найвищим стандартам якості, і постійно проходять контроль якості, у тому числі - у лабораторіях ВООЗ. За державний кошт МОЗ України закуповує тільки ті вакцини, які ефективно і широко використовуються у інших країнах світу. На сьогоднішній день Україна закуповує вакцини в таких країнах: Франція, США, Індія, Болгарія, Бельгія та Республіка Корея.

Найпотужнішим виробником вакцин у світі сьогодні є Serum Institute of India Pvt, Ltd. (SIIPL). Вакцини, виготовлені Serum Institute of India, рятують дітей від небезпечних захворювань у понад 140 країнах світу. У цього виробника Україна закуповує вакцини проти дифтерії, правця і кашлюка, їхня якість перевірена в міжнародних лабораторіях ВООЗ, ці вакцини мають прекваліфікацію.

Прекваліфікація ВООЗ включає:

  • перевірку загальних виробничих процесів та процедур контролю якості,
  • перевірку на відповідність партій вакцин,
  • аудит виробничих майданчиків спеціалістами ВООЗ,
  • регулярні повторні перевірки через визначені проміжки часу,
  • цільову перевірку партій вакцин, що постачаються через агенції ООН, для моніторингу незмінної відповідності продукту специфікаціям.

 

3. Правда про наявність та безоплатність вакцин для дітей і дорослих

В Україні за кошти державного бюджету закуповуються вакцини, що входять до Національного календаря щеплень. Це вакцини від 10  інфекційних хвороб: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту і хіб-інфекції.

Усі вакцини, необхідні для імунізації згідно з Календарем щеплень, в країні є.

Іноді надходять скарги на відсутність у кабінетах щеплень вакцин конкретних торгових марок, які не закуповуються за державний кошт, але можуть бути наявні  на приватному ринку. МОЗ не регулює, які вакцини і в якому обсязі постачальникам завозити на приватний ринок України, а також не впливає на наявність конкретних вакцин у приватних закладах. Зокрема, йдеться про вакцини, що містять в собі ацелюлярний кашлюковий компонент. Для дітей наразі держава закуповує вакцину проти кашлюка, дифтерії та правця АКДП (з цільноклітинним кашлюковим компонентом), що дає найкращий захист проти кашлюка. Також наявна вакцина для профілактики дифтерії та правця АДП та вакцина для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для дорослих. Усі вакцини якісні та безпечні.

Переглянути список вакцин, які закуповує держава, і перевірити залишок вакцин у вашому регіоні можна у цій таблиці.

Якщо у вашому медзакладі немає вакцини, зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області: http://moz.gov.ua/regionalni-upravlinnja

Усі вакцини за Календарем є абсолютно безоплатними для дітей та дорослих. Навіть якщо дитина пропустила щеплення за Календарем, вона може надолужити його безоплатно. Дорослим роблять планові щеплення проти дифтерії та правця кожні 10 років. Такі щеплення в державних закладах охорони здоров’я також проводять безоплатно.

Якщо дорослі пропустили у дитинстві щеплення від кору, краснухи, паротиту, їх треба обов’язково надолужити. Вакцини КПК є безоплатними для дітей і дорослих із груп ризику: медиків, освітян, студентів, військових, учасників Операції об’єднаних сил. Усі інші дорослі можуть придбати вакцину за власний кошт в аптеці і пройти щеплення у закладі охорони здоров’я. Також дорослим варто зробити щеплення проти гепатиту В, якщо пропустили його у дитинстві.

 

4. Правда про інструкції щодо застосування вакцин

Інструкції українською мовою із застосування всіх медичних імунобіологічних препаратів, що використовуються для проведення щеплень, повинні бути в кожному Кабінеті щеплень (згідно з Положенням про організацію і проведення профілактичних щеплень). Відповідальність за дотримання цієї вимоги несе керівник закладу охорони здоров’я. Переклад інструкції із застосування українською мовою передається в обласні склади разом з поставками вакцин.

Крім того, інструкцію із застосування кожної вакцини, зареєстрованої в Україні, українською мовою можна знайти на сайті http://www.drlz.com.ua/

 

5. Правда про необґрунтовані заборони вакцин Держлікслужбою

Керівництво Держлікслужби приймало рішення про заборону вакцин всупереч встановленому порядку застосування тимчасових заборон. Голова Держлікслужби Наталія Ґудзь та її перший заступник Владислав Цілина не мали достатніх підстав і фактів для накладення заборони на цілком безпечні вакцини, зокрема, вакцин проти туберкульозу, гепатиту В, поліомієліту, дифтерії, правця та кашлюку. У кожному конкретному випадку необґрунтованих заборон висновки протоколів розслідування регіональних груп навіть доводили, що несприятливі наслідки ніяким чином не пов’язані із вакцинацією. Водночас, через такі дії керівництва Держлікслужби щоразу зупинялася імунізація українців: діти не могли отримати свої щеплення за Календарем профілактичних щеплень, оскільки вакцини були заборонені. А інформація про ці заборони Держлікслужби у ЗМІ призвела до дискредитації імунізації та збільшення загрози відмов громадян від вакцинації.