Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Трансформація системи

Категорії

Керівники закладів первинної меддопомоги вчилися фінансовому плануванню

12 липня 2018
8511

Головні лікарі, економісти та головні бухгалтери закладів первинної медичної допомоги, що підписали договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), на спеціальних тренінгах вчаться, як працювати після переходу на нову систему фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом».

Серія тренінгів на підтримку першого етапу впровадження реформи «Фінансово-економічні та юридичні засади господарювання надавача первинної медичної допомоги (ПМД)» відбуваються у рамках спільного проекту МОЗ України зі Світовим банком «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» та у партнерстві із Національною службою здоров’я та Проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії».

У липні комунальні заклади первинної допомоги починають жити за новими правилами. Зміни стосуються планування, звітності, статей витрат, адміністративної діяльності.

Перші тренінги відбулися у Києві та Одесі. Експерти розповідали управлінським командам комунальних некомерційних закладів, як вирішувати юридичні, адміністративні, кадрові та фінансові питання. Детально розглянули зміни у веденні бухгалтерського обліку та звітності та особливості роботи з Національною службою здоров’я і Державною Казначейською службою у нових умовах.

«Ми роз’яснюємо, які є варіанти роботи в рамках нової системи фінансування. Дуже важливо розвіяти страхи управлінських команд щодо нововведень та свого нового статусу. У старій системі головних лікарів та їхніх підлеглих серйозно карали за найменшу помилку, тому вони бояться зробити щось не так. Але, чим більше інформації учасники отримають під час тренінгу, тим легше їм буде переходити на нові правила роботи», — говорить юрист Харківської експертної групи підтримки медреформи, консультант Проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» Олена Хитрова.

Тренери особливо наголошували на тому, що одних знань замало. Потрібно застосовувати їх на практиці і не боятися змін.

«На тренінгу ми даємо ефективні інструменти, а чи застосовувати їх чи ні – це вибір і ваша відповідальність управлінських команд закладів охорони здоров’я. Ми розуміємо, що їм зараз дуже складно і доводиться багато чого змінювати і змінюватися самим. Раніше за керівників закладів, бухгалтерів багато що вирішували, а тепер вони мусять робити це самостійно. Але я впевнений: що б управлінські команди не робили, вони все одно робитимуть це краще, ніж це робили за них, – відмітив старший радник з питань фінансування системи охорони здоров’я, Проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг в дії» Максим Дуда.  

Балта: Впевнилися, що все робимо правильно

Найбільш актуальні задачі перед головними лікарями закладів, що надають первинну допомогу, — це складання фінансового плану на 2019 рік, правила укладання колективних договорів, положення про преміювання, розрахунок заробітної плати, частота звітності, нормативна база щодо фінансування тощо.

«Чому у нас присутній страх перед нововведеннями? Бо ми із старої нормативної бази повинні сформувати нову, а це чисто управлінське рішення, за яким слідує управлінська відповідальність, а у деяких випадках й кримінальна. У нашої команди були конкретні запитання, які стосуються переходу закладів первинки на нову систему фінансування. Зокрема, чи правильно ми зробили фінансовий план. І ми отримали від тренерів всі відповіді, яких потребували. Я вдячний усім, хто організував цей тренінг, адже нам надзвичайно важливо було впевнитися, що ми нічого не порушили і все зробили правильно», – розповів головний лікар комунального некомерційного підприємства «Балтський центр первинної медико-санітарної допомоги», що на Одещині, Роман Колонтай.

Кривий Ріг: мільйон питань вирішили із допомогою практичних кейсів

Під час тренінгу учасники виконували практичні завдання. Головних лікарів, економістів та головних бухгалтерів розділили на команди, кожна з яких отримала завдання проаналізувати дані умовного закладу первинної медичної допомоги і скласти фінансовий план. Кожна команда мала обґрунтувати: які статті доходів та видатків вони б оптимізували, яку отримають економію чи збільшення надходжень в результаті оптимізації, і які ризики можуть виникнути внаслідок прийняття того чи іншого управлінського рішення. Тренери, у свою чергу коментували кожний кейс і озвучували свої думки, щодо правильності тих кроків, які впроваджували команди.

«Ми їхали на тренінг з мільйоном питань. А ми – піонери, лідери реформи, на нас усі дивитимуться. Тому й відповідальність на нас лежить велика. Можна сказати, що саме від нас залежить результат медреформи в Україні. Можливо, це звучить високопарно, але ми так відчуваємо. Часто керівникам закладів первинки не вистачає менеджерських знань, оскільки більшість з нас – медики за освітою. Легко знайти медика чи юриста, а от гарного економіста залучити на роботу в державну установу з нашими зарплатами дуже важко. Тому ми мусимо вчитися. Під час тренінгів нам дали багато нових практичних знань, які мотивують на подальші дії після повернення додому. Ми виокремили першочергові напрямки, за якими працюватимемо. Важливо, що ми багато спілкувалися з колегами з інших закладів. Іноді здається, що ти один на передовій, а вся Україна сидить в окопі, в очікуванні, поки ти візьмеш чергову висоту. Зараз ми розуміємо, що біжимо не одні, а разом з колегами з інших регіонів. Сподіваюсь, що ми підтримуватимемо зв'язок і допомагатимемо одне одному в цей складний перехідний період», – зазначила головна лікарка Центру первинної медико-санітарної допомоги №4 міста Кривий Ріг Анжеліка Логінова.  

Довбиш: на тренінгу розробили фінансовий план

За підсумками трьох днів тренінгу учасники намітили першочергові кроки, які планують зробити одразу після повернення додому.

«Я сюди приїхала з основним питанням: як нам далі правильно розпоряджатися тими коштами, які прийдуть з НСЗУ. Раніше ми ніколи не були розпорядником коштів – у нас була централізована бухгалтерія при селищній раді. Тепер маємо свого бухгалтера, і постало питання, як господарювати далі? На тренінгу ми спробували розробити фінансовий план під контролем і з допомогою тренерів. Отримали і теоретичні знання, і практичний досвід. Тепер я чітко розумію, що за чим робити і як діяти далі», – зауважила головна лікарка КНП «Довбиський селищний центр первинної медико-санітарної допомоги» Довбиської селищної ради на Житомирщині Тетяна Пісчанська.  

Тренінги для управлінців триватимуть до кінця року

Наступний тренінг «Фінансово-економічні та юридичні засади господарювання надавача первинної медичної допомоги (ПМД)» відбудеть 28-30 серпня прийматиме місто Дніпро.

«Ми плануємо провести ще низку тренінгів до кінця цього року. До участі запрошуватимемо управлінські команди тих закладів первинної медичної допомоги, які уклали договори з НСЗУ, і які дійсно хочуть щось змінювати. Нам важливо, щоб усі, хто потраплять на наші тренінги, рухались вперед, і рухали всю реформу. Чекаємо на історії успіху від закладів, керівники яких пройшли навчання», – прокоментувала консультант з розбудови організаційних спроможностей спільного проекту зі Світовим банком «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» Алла Бойко.

Про дати наступних тренінгів буде відомо пізніше, стежте за новинами на сайті МОЗ України.

Нагадаємо, що в Україні розпочинається фінансування за принципом «гроші ходять за пацієнтом». До середини липня 161 заклад первинної медичної допомоги – 149 комунальних та 12 приватних – отримає перші оплати від НСЗУ за єдиним тарифом за надання визначеного пакету послуг. Це більше 1000 амбулаторій у 20 областях та у Києві. Загалом ці заклади обслуговують понад 8 мільйонів українців.

Читайте також