Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Вакцина від поліомієліту. ІПВ чи ОПВ – що обрати?

22 лютого 2022
282

Вакцинація від поліомієліту є обов'язковою і внесена до Національного календаря профілактичних щеплень (стаття 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»).

Щеплення від поліо здійснюють двома типами вакцин:

  • інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) – внутрішньом’язові ін’єкції;
  • оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – рожеві оральні краплі.

Обидві вакцини формують імунітет до поліомієліту. Проте вони мають різний механізм дії, а тому про вибір однієї з них, як правило, не йдеться. Тип вакцини має визначати лікар відповідно до нормативно-правових актів.

ІПВ запобігає розвитку клінічних проявів інфекції у разі потрапляння поліовірусу до центральної нервової системи і захищає від невиліковного паралічу. ОПВ формує імунітет у кишківнику й у такий спосіб захищає від зараження і запобігає передачі вірусу.

Відповідно до наказу МОЗ  №595 від 16.09.2011, щеплення дітей для профілактики поліомієліту проводиться у 2 місяці, 4 місяці, 6 місяців, 18 місяців, 6 років та 14 років. ІПВ застосовується для перших двох щеплень. ОПВ (за відсутності протипоказань) – для чотирьох наступних. 

Шести доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту на все життя.

Якщо дитина має протипоказання до ОПВ, вакцина ІПВ може бути застосована для третього – шостого щеплень як окремо, так і в складі комбінованих вакцин. Рішення про допуск до щеплення ухвалює педіатр або сімейний лікар, який вивчає стан дитини. При цьому необхідно дотримуватися вимог наказу МОЗ № 2070 від 11.10.2019