Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Українські медики пройшли тренінг з надання допомоги постраждалим від сексуального та ґендерно зумовленого насильства

25 серпня 2022
2077

Фахівці первинної медичної допомоги з Одеської, Дніпропетровської та Київської областей здобували знання та навички із надання першої лінії допомоги і підтримки постраждалим від сексуального та ґендерно зумовленого насильства (ҐЗН). 

Вперше Міністерство охорони здоров’я України та Бюро ВООЗ в Україні у партнерстві з МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» та Академією сімейної медицини України за підтримки Посольства Канади в Україні впровадили навчальні тренінги для працівників закладів первинної медичної допомоги у напрямку надання першої медичної допомоги та підтримки постраждалих осіб, відповідно до настанов ВООЗ та положень національного законодавства щодо ҐЗН. 

«Наразі для нас немає іншого першочергового завдання, ніж зберегти психічне здоров’я та психологічний ресурс людей. Особливо зараз, коли в Україні триває повномасштабна війна і проблема психологічного, фізичного, сексуального чи будь-якого іншого насильства, як ніколи, потребує пильної уваги та реакції громадськості. Внаслідок збройної агресії рф багато українців та українок потребують не лише медичної, але й психологічної допомоги та подальшої підтримки. І велику роль у цьому контексті відіграють саме медики первинної ланки, які є точкою входу людини до медичної системи і які будуть першими, хто надаватиме допомогу тим, хто її потребує. Ми маємо зробити все, аби ця допомога була якісною, своєчасною та кваліфікованою», – зазначила заступниця міністра охорони здоров’я України Ірина Микичак. 

Протягом дводенного тренінгу учасники – працівники закладів первинної медичної допомоги: 

  • формували загальне уявлення про ҐЗН як проблему у сфері громадського здоров’я;  
  • працювали з упередженнями стосовно осіб, які постраждали від ҐЗН;  
  • отримали знання та навички для виявлення ознак насильства та надання постраждалим особам медичної допомоги, психосоціальної підтримки та спрямування до інших послуг щодо соціального захисту, безпеки і юридичного супроводу;  
  • систематизували інформацію про мережі направлень в області.  

Важливо, що навчальна програма сформована на протоколах ВООЗ та кращих практиках першої лінії допомоги постраждалим особам за принципом LIVES, що забезпечує практичну допомогу та підтримку, спрямовану на емоційні, фізичні та безпекові потреби жінки, не порушуючи її приватного життя. 

Довідка. Ґендерно зумовлене насильство (ҐЗН) є однією з основних ґендерних проблем та порушень прав людини в Україні – дві з трьох українських жінок зазнавали психологічного, фізичного або сексуального насильства. Ця проблема є особливо актуальною у сучасних реаліях, коли в Україні триває повномасштабна війна, та відомі випадки сексуального насильства, пов’язані зі збройним конфліктом. ВООЗ визнає значущу роль, яку відіграють медичні працівники у подоланні цієї проблеми завдяки якісному наданню послуг постраждалим від насильства.