Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Ще більше студентів-медиків отримають змогу навчатись державним коштом

8 січня 2024
434

Під час засідання 5 січня Кабінет Міністрів ухвалив законопроєкт, який передбачає, що у майбутньому студенти зможуть навчатись коштом державного замовлення, державних грантів, пільгових кредитів, а також на контрактній формі навчання. Невдовзі законопроєкт буде надіслано на розгляд до Верховної Ради.

Можливість безоплатно навчатись надаватиметься найкращим за конкурсним балом вступникам. Також частину бюджетних місць буде надано вразливим категоріям.

«Сучасна якісна медицина неможлива без молодих, мотивованих і професійних медиків. Реформа вищої освіти покликана дати талановитій молоді більше можливостей для реалізації, а отже більше талановитих фахівців будуть працювати в українській медичній системі. Це сприятиме підвищенню якості медичної допомоги, яку отримують українці. Запропоновані зміни передбачають, що студенти й надалі матимуть змогу навчатися безоплатно за державним або регіональним замовленням, однак буде впроваджена і система співфінансування — так званих грантів. Так працює весь цивілізований світ. Так буде і в Україні», — зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Вже протягом наступних п’яти років частка вступників, які можуть отримати повну або часткову державну фінансову підтримку для здобуття вищої освіти на денній формі навчання, має збільшитися на 40%.

Частина студентів надалі навчатиметься безоплатно за державним або регіональним замовленням, яке буде сформовано з урахуванням підтверджених потреб держави. Ще більше студентів навчатиметься за системою співфінансування, коли частину коштів за них сплачуватиме держава у формі державного гранту або пільгового довгострокового кредиту, а інша — фінансуватиметься коштами фізичних (юридичних) осіб. Залишиться також можливість навчатися лише коштом фізичних та юридичних осіб.

Розмір державного гранту залежатиме від результатів зовнішнього оцінювання знань та обраної вступником спеціальності. Відмінні результати ЗНО/НМТ дозволять претендувати на державні гранти, які будуть повністю покривати вартість навчання за спеціальностями, що мають попит на ринку праці. Високі та середні результати ЗНО/НМТ — на його часткове покриття. Іншу частину студент співфінансуватиме коштом фізичних (юридичних) осіб або матиме можливість отримати пільговий довгостроковий кредит. Передбачено, що державні гранти виплачуватимуть упродовж встановленого терміну навчання і можуть індексувати за рівнем інфляції.

Водночас система державного замовлення також збережеться, зокрема для спеціальностей галузі знань «Охорона здоров’я». Вступникам на конкурсній основі буде надано можливість безоплатно здобувати освіту на місцях державного й регіонального замовлень. 

Якщо Верховна Рада оперативно ухвалить законопроєкт, нова система грантів запрацює вже з вересня 2024 року. Ці зміни сприятимуть зростанню фінансових ресурсів у сфері вищої освіти, а також посилять спроможність українців оплачувати здобуття вищої освіти завдяки механізму співфінансування. Нова модель фінансування зможе підвищити адресність використання державних коштів та збільшити гнучкість частини державних грантів.