Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Роз’яснення: про зміни до ліцензійних умов з медичної практики та внесення даних до ЕСОЗ

22 лютого 2022
656

В електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ) розмежовано право користувачів на внесення та перегляд інформації у центральній базі даних системи, а також – на введення змін та доповнень до неї. Окрім того, в ЕСОЗ можна відстежити кожну дію користувача. 

«Інформація та документи вносяться до системи користувачами відповідно до їх прав доступу. Пацієнт (його законний представник) має право надавати доступ медичним працівникам та іншим користувачам до інформації про себе (інформації про пацієнта, законним представником якого є така особа), що міститься в ЕСОЗ. Сама обробка персональних даних та іншої інформації про пацієнтів відбувається з дотриманням вимог Закону України “Про захист персональних даних”», – пояснила заступниця міністра охорони здоров'я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич. 

За її словами, доступ до даних пацієнта можливий лише в разі наявності його згоди та у випадках, передбачених законом. Відтак це забезпечує конфіденційність медичних даних. Система має надійний та багаторівневий захист від зламів та втручань.

Окрім того, заступниця міністра зауважила, що відповідно до ухвалених змін повний перехід до цифрового обліку усієї медичної документації буде відбуватися поступово і передбачатиме також внесення додаткових змін до інших нормативно-правових актів.

На сьогодні суб'єкти господарювання, що отримали ліцензію на медичну практику, мають протягом 5 місяців підключитися до електронної системи охорони здоров'я та забезпечити внесення первинної облікової медичної документації, яка визначена законодавством обов’язковою.

Тобто правила ведення первинної облікової медичної документації залишаються незмінними. Вони регламентуються чинними наказами МОЗ та іншими нормативно-правовими актами. Зараз є обов’язкова вимога в законодавстві для усіх суб'єктів господарювання, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, про ведення в електронному обліку такої інформації та документів:

  1. медичні висновки про тимчасову непрацездатність;
  2. медичні висновки про народження;
  3. медичні записи осіб з підозрою на інфікування або з підтвердженим діагнозом захворювання на коронавірусну хворобу (COVID-19) (на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України COVID-19 та протягом 30 днів з дня його відміни);
  4. записи про рецепти на антибактеріальні лікарські засоби (обов'язковим буде з квітня 2022 року), на наркотичні (психотропні) лікарські засоби (обов'язковим буде з літа 2022 року), на усі рецептурні лікарські засоби (обов'язковим буде з осені 2022 року);
  5. записи про направлення (окрім випадків, визначених наказом МОЗ необов'язковими);
  6. медичні записи щодо взаємодії з пацієнтом, на підставі яких формуються згадані медичні висновки та електронні рецепти;
  7. медичні записи, записи про направлення та рецепти, які стосуються надання медичних послуг у рамках програми державних гарантій медичного обслуговування населення чи іншого фінансування за рахунок бюджетних коштів.

Відповідно така первинна облікова медична інформація має обов’язково вноситися до ЕСОЗ.

Нагадаємо, у середу Уряд ухвалив зміни до Ліцензійних умов, згідно з якими усі заклади охорони здоров’я, які провадять медичну практику, працюватимуть в ЕСОЗ. 
Детальніше про нові зміни можна почитати тут

Довідка: 

ЕСОЗ — це велика двокомпонентна система, яка містить медичні дані, що раніше зберігались у паперовій формі. Вже зараз вона об’єднує понад 34 мільйони пацієнтів та 5,5 тисячі як державних, комунальних, так і приватних закладів охорони здоров'я.

До ЕСОЗ уже внесено до 700 мільйонів медичних записів. Це система з надвисоким навантаженням та однією з рекордних швидкостей росту даних у світі, які надійно захищені відповідно до міжнародних стандартів безпеки.

ЕСОЗ має залучити всіх учасників надання медичної допомоги в єдиний медичний інформаційний простір країни, а головне – у найближчому майбутньому дати можливість пацієнту самостійно переглядати та надавати доступ до власної медичної інформації у безпечний спосіб.