Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Презентовано Оперативну дорожню карту «Пріоритетні багатосекторні заходи із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні під час та після війни»

21 грудня 2022
182

21 грудня для партнерів, залучених до реагування у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки під час війни в Україні, була презентована Оперативна дорожня карта «Пріоритетні багатосекторні заходи із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні під час та після війни». 

Дорожня карта розроблена за підтримки ВООЗ у межах Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, створення якої ініціювала перша леді України Олена Зеленська. 

У заході взяли участь Глава Бюро ВООЗ в Україні д-р Ярно Хабіхт, заступниця міністра охорони здоров’я Ірина Микичак, заступниця міністра соціальної політики Уляна Токарєва, заступник міністра у справах ветеранів Євген Котик, координаторка із ПЗПСП Міжнародного медичного корпусу, співголова робочої групи з психічного здоров’я та психосоціальної підтримки Бландін Брюєр, представники міжнародних і громадських організацій, залучених до гуманітарного реагування у сфері психічного здоров’я в Україні. 

Презентація відбулася за підтримки ГО «Безбарʼєрність», модерувала захід виконавча директорка організації Оксана Збітнєва.

Дорожню карту представили д-р Фамі Ханна, експерт штаб-квартири ВООЗ департаменту психічного здоров’я та психоактивних речовин, співголова Референтної групи Міжвідомчого постійного комітету із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки та Аліса Ладик-Бризгалова, керівниця програми психічного здоров'я у Бюро ВООЗ в Україні.

«Завдяки унікальній співпраці уряду України, органів державної влади, представників неурядових організацій, міжнародних партнерів і експертних організацій, лідером яких є ВООЗ,  ми можемо вже сьогодні здійснювати реальні та дієві кроки для збереження психічного здоров’я українців, які постраждали від цієї жорстокої війни. Всі ми є учасниками надзвичайно важливої справи, і представники МОЗ України безмежно вдячні за таку міжсекторальну взаємодію. Особливо хочеться подякувати першій леді України Олені Зеленській, адже саме така ініціатива є базисом рушійних змін та напрацювань у галузі психічного здоров’я. Зараз особливо важливо розуміти, що відбувається у кожному колективі та у суспільстві загалом, аби підтримати та простягнути руку допомоги кожному, – сказала Ірина Микичак. – Наша головна мета – створити власну українську модель психологічної допомоги і підтримки в умовах нової воєнної та післявоєнної реальності. Саме тому презентована Дорожня карта буде інструментом із об’єднання зусиль та визначення пріоритетних кроків, необхідних для розв’язання проблем психічного здоров’я та задоволення психосоціальних потреб населення країни, а також базових послуг, потрібних українцям».

Також заступниця міністра додала, що Міністерство охорони здоров’я України вже здійснило низку важливих напрацювань у цій сфері, зокрема йдеться про навчання медичних працівників первинної ланки за програмою mhGAP. Вже майже 700 таких фахівців пройшли це навчання. Крім того, до Програми державних медичних гарантій увійшов новий пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги», який стартував у тестовому режимі з листопада та запроваджений як доповнення до чинних пакетів наданні психологічної допомоги. 

Подовжується збільшення мультидисциплінарних мобільних команд з психічного здоров’я, нині їх вже майже 80. Крім того, МОЗ видало наказ, який регулює роботу цих команд. Також серед напрацювань – внесення посади «клінічний психолог» та «психотерапевт» до переліку посад професіоналів з вищою немедичною освітою. Наказом визначено вимоги до спеціальності та спеціалізації цих фахівців. 

Ірина Микичак підкреслила, що важливим напрямом роботи є саме освіта, коли змінюються навчальні програми на додипломному та післядипломному етапах, тобто безперервному професійному розвитку. І Міністерство активно продовжує працювати, аби запровадити компонент психологічної підтримки на кожній кафедрі, адже кожен медик має володіти базовими знаннями у сфері психологічної допомоги і підтримки людей. 

Дорожню карту розробили після низки консультацій з українськими органами влади та національними і міжнародними агенціями, які працюють у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки (MHPSS) і беруть участь у реагуванні на надзвичайні ситуації в Україні. Консультаційний процес був організований Міністерством охорони здоров’я України (МОЗ) за підтримки ВООЗ в Україні під егідою першої леді України та у співпраці з Технічною робочою групою з психічного здоров'я та психосоціальної підтримки (MHPSS TWG Ukraine) та Референтною групою з питань психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в надзвичайних ситуаціях Міжвідомчого постійного комітету (IASC MHPSS). 

Під час її створення фахівці брали до уваги значні досягнення в секторі психічного здоров’я, місцевий контекст і бачення уряду України разом з національними та міжнародними партнерами, а також з найкращими наявними доказами та ресурсами, які можуть бути направлені на відновлення в Україні. 

Дорожня карта дозволить швидко реагувати на виклики «тут і зараз». У ній визначено пріоритети, на які мають орієнтуватися всі, хто працює в сфері психічного здоров’я в умовах гуманітарної кризи.

Учасники заходу зазначили, що зараз найголовнішим завданням є консолідація всіх зусиль задля відновлення та захисту психологічного ресурсу українців. Крім того, необхідно не боятися говорити про свою проблему та приймати її, аби знайти рішення. 

Нагадаємо, раніше, 8 грудня 2022 року, Дорожня карта була представлена на засіданні Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я під головуванням прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, яке відбулося за участі першої леді Олени Зеленської.